1. HABERLER

  2. SPOR

  3. TFF Güneydoğu Takımlarını istemiyor
TFF Güneydoğu Takımlarını istemiyor

TFF Güneydoğu Takımlarını istemiyor

TFF'nin yıllardır sürdürdüğü ayrımcı uygulamalarına Güneneydoğu Takımlarını isyan noktasına getirdi. Yeni Diyarbakırspor Kulübü Başkanı Feyzi İlhanlı TFF'yi yerden yere vurarak zehir zemberek açıklamalarda bulundu.

A+A-

“TFF'DEKİ IRKÇI YAPI TASFİYE EDİLMEZSE LİGLERE KATILMAYALIM'
Yeni Diyarbakırspor A.Ş Başkanı Feyzi İlhanlı'dan gündemi değiştirecek zehir zemberek açıklamalarda bulundu. Futbol Federasyonu ve MHK'nin içinde etkili olan kafatasçı yapının Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki takımların üst liglere çıkmaması için her türlü çabayı gösterdiğini, bu yapılarla baş edemedikleri için bölge takımlarının  şampiyonluklar kaybettiğini dile getiren İlhanlı,bu yapı tasfiye edilmediği sürece hiç bir takımın şampiyon olamayacağı kanaatine vardığını söyledi.


'ÇÖZÜM SÜRECİ BUNLARIN HOŞUNA GİTMEDİ'
Çözüm sürecinin başlamasıyla beraber yıllardır bölge halkına karşı uygulanan ayrımcılık ve ötekileştirme politikalarının son bulacağı ümidine kapıldıklarını anlatan İlhanlı,” Hayatın her alanında olduğu gibi sporda da yaşanan haksızlık ve adaletsizliklerin bundan sonra olmayacağı düşüncesi hakim olmuştu. Ne yazık ki büyük yanılgıya uğradık. Hükümetin ve sayın başbakanın iyi niyetli çabalarına rağmen kritik kurumlara sızan ve orada egemenlik kuran kafatasçı anlayışın bu süreçten rahatsız olarak daha fazla bölge üzerinde oyun oynamaya çalıştığını,bunu özellikle sporda fazlasıyla yaptıkları kanaatine vardık. “ dedi.


'TAKIMLARIMIZIN ÇIKMASINI İSTEMİYORLAR'
“Türkiye liglerinde mücadele eden bölgemiz takımlarının üst liglere çıkmasını engellemek adına her türlü psikolojik harp ve ötekileştirme politikası bu süreçte etkili olmuştur.” diyen İlhanlı,bunun sonucu olarak son yıllarda zaten liglerde sayısı azaltılan bölgemiz takımlarının bu yılki emekleri gasp edildiğini kaydetti. İlhanlı, şöyle devam etti;”Gerek profesyonel ve gerekse amatör liglerdeki takımlarımızın üst liglere çıkmaması için özel çaba harcanmıştır. Diyarbakırspor olarak ligin ikinci yarısında penaltı kazanmayan tek takım olarak özellikle deplasman maçlarında hakem kıyımlarına maruz kaldık. Merkez Hakem Kurulu'nu yöneten ve bölgemize karşı art niyetli anlayışa sahip oldukları bilinen eski hakemlerin maçlarımıza atadığı hakemler ve bunların verdiği kararlar hiç de tesadüf değildir. "


'BÖLGEYE DÜŞMAN OLAN HAKEMLER ATANDI'
Son olarak Menemen Belediyespor'la oynadıkları  final maçında 2 penaltılarının  verilmemesinin  sıradan hakem hataları olmadığına dikkat çeken İlhanlı,bölgeye karşı önyargılı olduğu bilinen hakemler özenle seçilerek emeklerinin gasp edildiğini savundu. İlhanlı,”Bize bu konuda çeşitli duyumlar gelmesine rağmen bugüne kadar efendiliğimizden ödün vermeyerek itibar etmemiştik. Fakat gelinen noktada baktığımızda maçlarımıza atanan hakemlerin siyasi yapısı ve bölgelerinin bu bölgeye bakışı bu duyumları doğrulamaktadır. Her zaman olduğu gibi yine bölgemize karşı olan ırkçı,faşizan ve kafatasçı yapının istediği oldu. “ dedi.


'BUNLARLA NASIL BAŞA ÇIKACAĞIZ?'
Artık bunlara tahammül edecek güçlerinin olmadığını ifade eden İlhanlı,maddi ve manevi olarak zarara uğratıldıklarını savundu. İlhanlı, şöyle konuştu ;”Çok zor şartlarda mücadele ediyoruz. Rakiplerimiz gibi siyasetin,devlet kurumlarının ve federasyon kurullarının desteğini alarak mücadele etmiyoruz. Yoksulluk,kirli savaş ve işsizliğin yıprattığı bölgede spor aracılığıyla halkımıza moral kaynağı olmaya çalışıyoruz. Kendi öz kaynaklarımızla, ailemizden, çocuklarımızdan esirgediğimiz paralarla bu işi yapmaya çalışırken,karşımızdaki bu yapılarla nasıl başa çıkacağız?.”


'KAFATASÇI YAPI TASFİYE EDİLMEZSE LİGLERE KATILMAYIZ'
TFF'nin asli görevi olan adaleti dağıtmadığını belirten İlhanlı,liglere katılmama tehdidinde bulundu. İlhanlı,”Futbol Federasyonu ve kurulları  asli görevi olan adaleti dağıtmıyor. Orada bulunan hemşerimiz Edip Eren'in iyi niyetinden endişemiz yok. Anlaşılan o ki onun da bu odaklara gücü yetmiyor. Futbol Federasyonu'na açıkça mesajımız ve bölge kulüplerine çağrımız var. Madem bizi istemiyorsanız kendi özerk ligimizi kuralım. Siz de rahat edin biz de rahat edelim. Bölge kulüpleri olarak bu konuda radikal kararlar almak zorundayız. Futbol Federasyonu ve hakem camiası içindeki kafatasçı,art niyetli ve bölgeye karşı düşmanlık besleyen yapı tasviye edilmezse liglere katılmayalım. Biz Diyarbakırspor olarak bunu yapmaya hazırız ve kararlıyız. Her sene bu kadar emek verip,para harcayacağız sonra bu güçler emeğimizi çalacak. Bizler bunu kabul edemeyiz.” şeklinde konuştu.
'KONYA'DA BASKI ALTINDA TUTULDUK'
Play-Off maçlarının Konya'ya bilinçli olarak veriildiğini ve bunun sonucunda her türlü baskıya maruz kaldıklarını kaydeden İlhanlı,sert ifadeler kullandı. İlhanlı,”Futbol Federasyonu ve kurullarının art niyetli tek uygulaması hakemler değil. Konya'daki Diyarbakır düşmanlığı bilinmesine rağmen neden Play-Off maçlarımız Konya'ya verildi?. Orada idman yapmamız için saha tahsis edilmedi, stattaki uygulama bile çifte standart içeriyordu. Bir hafta boyunca psikolojik baskı altına tutulduk. Taraftarlarımız defalarca bıçaklı saldırılara maruz kaldı. Konyaspor'la maçımız olmadığı halde bu neden yapıldı ne niçin özel olarak maçlar Konya'ya verildi?.Kimse bunların tesadüf olduğunu iddia edemez. “ dedi.


'BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR'A HAKSIZLIK YAPILDI'
Diyarbakır'a gelen tüm takımları en iyi şekilde ağırlarken,deplasman maçlarında bunu göremediklerini belirten İlhanlı,Alanya İlçe Güvenlik Kurulu'nun kararına atıfta bulundu. İlhanlı,”Diyarbakır'a gelen tüm takımları en iyi şekilde misafir ettik. Küme düşen takımlara yenildik,şampiyonluğu kaybettiğimiz Keçiörengücü maçı dahil tüm rakipleri alkışladık. Ama gittiğimiz bir çok yerde Konya başta olmak üzere düşmanca tutumlara maruz kaldık,potansiyel suçlu gibi görüldük. Bu bilinçli politika sadece bize değil tüm bölge takımlarına uygulandı. Centilmenliğiyle bilinen Diyarbakır Belediyespor, Diyarbakır'a gelen tüm takımları en iyi şekilde ağırlarken,Alanya Kaymakamı Kürt halkını potansiyel suçlu görecek şekilde 200 taraftarımızı Alanya'daki maça almak istemedi” diye konuştu.


'KİMSEYE FİGÜRAN OLMAYIZ,FİFA'YA GİDERİZ'
Bu anlayışla hiç bir bölge takımının üst liglere çıkamayacağının altını çizen İlhanlı,bölge kulüplerine özerk lig önerisinde bulundu. İlhanlı,”Şunu net olarak anladık ki bu faşizan,ayrımcı ve kafatasçı anlayış değişmiyor. Uzattığımız tüm dostluk elleri havada kaldı. Bu şekilde devam edemez.Bu anlayışı tasfiye etmeyeceklerse o zaman bölge takımları olarak kendi özerk liglerimizi kuralım. Bu anlayış bölgemizden hiç bir takımın üst liglere çıkmasına müsade etmez. Onlar “bizim size verdiklerimizle yetinin,büyük düşünmeyin” diyorsa bizde bu figüranlıkta yokuz. Biz hiç bir zaman figüran olmayız,ancak aktör ve büyük düşünen oluruz.Bu işe çözüm bulmayacaklarsa özerk ligler için FİFA'ya başvuracağız.”dedi.

HABERE YORUM KAT