1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tespih hastalığa iyi gelir!
Tespih hastalığa iyi gelir!

Tespih hastalığa iyi gelir!

Erzurum, Oltu, Lüle Taşı ve Kehribar türleri ile ellerin vazgeçilmezi olan tespihler 20 TL ile 70 bin TL arasındaki fiyatlara alıcı bulurken, kehribarın guatr ve sara hastalığına da iyi geldiği belirtiliyor.

A+A-

Tespih ustaları, Kehribarın çam reçinesinin fosilleşmesinden meydana geldiğini söylerken, Diyarbakır’da en fazla rağbet gören tespih türü olduğunu ifade ediyorlar.


Tarihte değişik anlamlar yüklenerek insan yaşamında yer alan tespih, günümüzde daha çok inanç gereği taşınırken, meraklıları için ise zevk ya da stres atma amacıyla taşınıyor. Tespih, işçilik ve ham maddesiyle de ayrı değer kazanıyor.

 

Ham madde olarak tespihte, genelde Erzurum Taşı, Oltu Taşı, Lüle Taşı ve Kehribar kullanılırken, zeytin ve naylonda yer alabiliyor. Tespih ustaları, Kehribarın çam reçinesinin fosilleşmesinden meydana geldiğini söylerken, Diyarbakır’da en fazla rağbet gören tespih türü olduğunu ifade ediyorlar.
Ustalar, kehribar tespihlerinin çeşitleri olarak damla, sıkma, zar ve ateş çeşitlerini sayarken, kehribarın elde dolaşması ile renginin değiştiğini belirtiyorlar.

 

Diyarbakır’daki tarihi Ulu cami önündeki meydanında tespihçilik yapan Osman Karasaban, babasından öğrendiği mesleğini oğluna öğreterek aile yadigârı mesleğini devam ettireceklerini belirtti.
 
'Merak işidir'


Babasından öğrendiği tespih mesleğini geleceğe taşıyacağını belirten 4 yıllık usta Abdulhakim Karasapan (23), işinin merak işi olduğunu dile getirdi. Diyarbakır’da tespih meraklılarının çok olduğunu söyleyen Karasapan, "Tespih meraklıları elde taşıyanlar ve koleksiyonculardır. Sipariş alıp, isteğe göre iş çıkarıyoruz.

 

Ankara ve Bursa'da müşterilerimiz var, ancak ağırlıklı olarak İstanbul'dan sipariş alıyoruz. Yaklaşık olarak ayda 200 tespih buralara gönderiyoruz" diye konuştu. Atölyede 3 usta çalıştıklarını ve yaz mevsiminde daha çok çırak yetiştirdiklerini söyleyen Karasapan, çıraklıktan ustalığa geçiş sürecinin en az 1 yıl olduğunu ifade etti.
 
'Altından pahalı'


Ateş Kehribar ve Sıkma Kehribar çeşitlerinin rağbet gördüğünü söyleyen Karasapan, "Gümüş işlemeli kehribar tespih yapıyoruz. Fiyatları 70 TL ile 20 bin TL arasında değişiyor. Eski Osmanlı döneminden kalan kehribarlar var. Eski Osmanlı sıkma kehribarlar var. Şimdikiler yeni kehribarlardır. Eski ile yeni Kehribar'lar arasında çok fark var. Eskinin gramı altın fiyatınadır, hatta altından pahalı olanda var. Kehribar çok değerli bir maddedir" dedi.

 

Ayrıca çam kokusu olan Damla Kehribar'ın vücuda faydası olduğunu belirten Karasapan, "Bu kehribar Ukrayna'da bulunuyor. Guatr ve Sara hastalığına iyi geliyor" diyerek, sağlık içinde kullanıldığını ifade etti.
 
'Ustalar 200 dolar alıyor'


Gençler ve yaşlıların tercihlerinin değiştiğini aktaran Karasapan, "Büyük tespihleri yaşlı insanlar ve koleksiyoncular severken, küçük arpa beyzik modeli ise daha çok gençler kullanıyor. Gençler daha çok gümüş işlemeli seviyorlar. Model olarak beyzik kesim, arpa, kapsül, kesme, yumurta tip modellerini üretiyoruz" dedi.

 

Tespihin işçiliğinin 100-150 TL civarında olduğunu, tanınmış ustaların bir tespihe yaklaşık olarak 150-200 dolar işçilik aldığını dile getiren Karasapan, "Bizde en pahalı tespih sıkma Osmanlı kehribardır. Yaklaşık 4-5 bin TL'dir. En ucuzu hazır gelen toz kehribardır. Oda 15-20 TL arasıdır" diye konuştu.
 
Babasından öğrendi oğluna aktarıyor
43 yaşındaki tespih ustası Osman Karasapan, babasından öğrendiği mesleği oğluna öğretip mesleğin devamını sağlayacağını ifade etti. Karasapan, tespihin atölye aşamaları konusunda şu bilgileri verdi:

 

"Hammadde küçük parçalar haline getirilip ölçülü bir şekilde zımpara, turna ve çark gibi aletlerle şekil verilip tane haline getiriliyor. Tane haline getirilip ipe geçirildikten sonra imamesi de yapılıp satışa hazır hale getiriliyor. Makine kullansak ta en fazla el işçiliği ön plandadır."
 
'Tanınmış usta olacağım'


Atölye çalışanı 18 yaşındaki İbrahim Dinçoğlu, severek bu işi yaptığını ve tanınmış ustalar gibi başarılı olmak istediğini söyledi. Babasının seyyar satıcı olduğunu dile getiren Dinçoğlu, "Aileme destek olmak için çalışıyorum. Dışarıda hiçbir şey yapmadan gezmektense bu işi yapıyorum. Gençlerin de tespihe merakı var. Meraklısı tek bir tespih taşımaz, birkaç tespih birden yanında taşır. Gençler daha çok değiştiriyorlar. Bazen her gün gelip ayrı tespih alıyorlar" dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler