1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tesisata yapılan dış müdahale faciaya davetiyedir
Tesisata yapılan dış müdahale faciaya davetiyedir

Tesisata yapılan dış müdahale faciaya davetiyedir

Diyarbakır'da son zamanlarda doğalgaz tesisatları ve saatlerine yapılan dış müdahaleler, her an bir mahalleyi havaya uçurabilecek doğalgaz facialarına neden olabilir. Konu ile ilgili olarak uyarı yapan Diyargaz Genel Müdürü M. Salih Deniz, tesisatlara yap

A+A-
Diyargaz Genel Müdürü M. Salih Deniz son zamanlarda yoğun olarak doğalgaz tesisatlarına ve saatlerine dış müdahale yapılmasıyla ilgili açıklama yaptı.
 
Deniz, Diyarbakır'a sekiz yıldan bu yana doğalgaz geldiğini ve bugüne kadar kentin tamamına doğalgaz altyapı şebekesi hizmeti verdiklerini söyledi. Toplam olarak yüz otuz üç bin aboneye ulaştıklarını belirten Deniz, “Doğalgaz alabilecek durumda olan yapıların tamamına yakını gaz alabiliyor” dedi.
 
Doğalgazın gelişi ile birlikte kentte hava kirliliğinde gözle görülür bir şekilde düşüş meydana geldiğini belirten Deniz, ısınma, sıcak su ve ocaklarda aynı anda kullanım imkanı ile büyük bir konfor sağlayan doğalgazın saat ve tesisatına dış müdahale yapıldığını söyledi. Deniz “Tesisatlara tadilat nedeniyle de olsa izinsiz ve yetkisiz müdahale yapanlara ağır müeyyide uyguluyoruz. Çünkü her müdahale patlamalara davetiye çıkarıyor” dedi. Deniz, yapılan müdahalenin kişinin sadece kendisini değil komşusunu, apartmanını, hatta mahallesini ciddi bir şekilde tehlikeye attığını söyledi. Deniz, bu tür müdahaleleri yapanlara yönetmelik gereği büyük para cezaları uyguladıklarını ve “halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye soktukları” için savcılığa verdiklerini söyledi.
 
24 saat aralıksız denetim var
 
Deniz, tesisatlara yapılan müdahaleleri tespit etmek için kent genelinde kontrollerini 24 saat aralıksız sürdürdüklerini de bildirdi. Deniz, doğalgaz kaynaklı ölüm ve yaralanmaların yüzde 90'ının bu tür tesisatlara yapılan müdahaleler sonucu meydana geldiğinin altını çizdi. Doğalgaz saat ve tesisatına yapılan dış müdahaleye karşı bütün yurttaşların dikkatli olmasını isteyen Diyargaz Genel Müdürü Deniz, can ve mal güvenliği için müdahale yapanların uyarılmasını; uyarıyı dikkate almayan şahısların Acil 187 telefonuna bildirilmesini istedi. 

HABERE YORUM KAT