1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Tesis fakiri kent
Tesis fakiri kent

Tesis fakiri kent

Türkiye'nin genç nüfüsü en fazla olan illerinin başında gelen Diyarbakır'da spor sahalarında olması gereken gençler uyuşturucu ve kötü alışkanlıkların tuzağına düşmüş durumda. Tesis fakiri olan ilde yeni stattan ilçelerdeki spor tesislerine kadar bir çok

A+A-

BÜYÜKŞEHİRLER ARASINDA EN GERİLERDE

Genç nüfüs deyince akla gelen ilk şehirlerden olan Diyarbakır, büyük bir hazine olan bu veriye rağmen gerek lisanslı sporcu sayısı, gerek gençlerin sporla uğraşma oranı ve gerekse tesis bakımından yeni büyükşehir olanlar dahil büyükşehir statüsündeki kentler arasında en son sıralarda yer alıyor. Futbolda son yıllarda dibe vuran kentin 3.Lig'in üstünde temsilcisi yok. Profesyonel liglerde forma giyen Diyarbakırlı futbolcu sayısında önceki yıllara göre rekor bir gerileme var. Salon sporları ve diğer amatör branşlarda ise bir elin parmaklarını geçmeyen başarılar var ancak bu başarıları gösteren sporcular imkansızlıklardan dolayı kendi kentleri adına değil başka kentler adına yarışıyor.

STADIN YAPIMINA NE ZAMAN BAŞLANACAK?

Mevcüt Atatürk Stadı dökülüyor,Mardin yolu üzerinde yılan hikayesine dönen spor kompleksi de tamamlanmadığı gibi bakımsızlıktan yürek sızlatıyor. Son yıllarda yapılan bir çok tesiste arıza ve aksaklıklar dikkat çekiyor. Kentin önemli beklentisini oluşturan yeni stadın ihalesi ne zaman yapılacak, inşaatına ne zaman başlanacak?.Bu konuda sağlıklı bir açıklama ve bilgi yok.

Merkezdeki çim saha sayısı,lisanslı sporcu bazında nüfüsla ters orantılı durum söz konusu olmasına rağmen ihtiyacı karşılayamıyor. Sadece amatörlerin değil profesyonel kulüplerin dahi kalacak tesisi yok. Kentteki spor salonu ve diğer branşlar için gerekli olan tesis sayısı da ihtiyaca cevap veremezken,bazı branşlarda hiç tesis yok.

BAKAN KILIÇ'TAN BEKLENTİLER FAZLA

14 taşra ilçesindeki durum da merkezden farklı değil. Bir çok ilçede yeni saha ve salonlar yapılırken bunlar nüfüsa göre ihtiyacı çok gerisinde. Bazı ilçelerde ise 2013 yılında olmamıza rağmen gençler spor yapacak alan bulamıyor,çünkü spor sahaları yok.

Diyarbakır'da spor alanında ve tesisleşmede yaşanan sorunları,eksikleri özetlemeye çalıştık. Bu sayıyı artırmak mümkün ve sayfalara sığmaz. Bugün Diyarbakır'a gelecek Spor Bakanı Suat Kılıç'tan beklentiler bir hayli fazla.


Saffet AZBAY

Etiketler :

HABERE YORUM KAT