1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Teşhir edilen bedenler Meclis gündemine taşındı
Teşhir edilen bedenler Meclis gündemine taşındı

Teşhir edilen bedenler Meclis gündemine taşındı

HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, bölgede katledilen kadınların bedenlerinin teşhir edilmesine ilişkin İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın cevaplandırması isteği ile verdiği soru önergesinde, yapılan uygulamanın yürütülen savaş konseptinin bir parçası o

A+A-

HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, Muş, Varto ve Cizre'de katledildikten sonra kadın bedenlerinin teşhir edilmesini meclis gündemine taşıdı.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, tarafından cevaplandırılması isteği ile verilen önergede, Muş'un Varto ilçesinde çıkan çatışmada katledilen Kevser Eltürk'ün bedeninin işkence edilerek çıplak bir şeklide teşhir edilmesi ile Cizre'de ve Sur'da katledilen kişilerin bedeninin benzer şekilde çıplak bir şekilde teşhir edildiği bilgilerine yer verildi. Önergede, "Son olarak 99 gündür sokağa çıkma yasağının sürdüğü Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde 7 Mart 20016 tarihinde erkeklerin çıplak fotoğrafları servis edilmiş, sosyal medyada paylaşılmıştır. İnsanlık onurunu ayaklar altına alan bu manzarada çıplak halde oturan erkeklerin yanı başında çok sayıda silahlı kişilerin olduğu görülmektedir. Diyarbakır Valiliği de yaptığı açıklamada bu insanlık dışı olayın Sur'da yaşandığını kabul etmişti. Daha önce Varto'da, Cizre'de ve yine Sur'da öldürülen kişilere ait çıplak fotoğrafların sergilenmesi, ölü bedenlere işkence yapılmasına tanık olan kamuoyu, büyük yankı uyandıran bu yeni fotoğraflarla dehşete düşmüştür" ifadeleri kullanıldı.

 

Önergede, fotoğrafların nasıl çekilip paylaşıldığı konusunda bilgi istenirken, "İnsanlık dışı bu olayın kim ya da kimler tarafından gerçekleştirildiği tespit edildi mi? Söz konusu fotoğrafta kişilerin başında görülen kişiler devletin hangi kurumuna bağlıdırlar? Bu kişiler özel hareket polisleri midir? Bakanlığınıza bağlı kolluk güçleri ise haklarında görevden el çektirme kararı verildi mi? Söz konusu fotoğraflar kim tarafından çekilmiştir? Yine bu fotoğraflar ne amaçla servis edilmiştir? Söz konusu kişiler hakkında herhangi bir yasal soruşturma başlatılmış mıdır? Yaşam ve kişilik haklarının ihlali anlamına gelen ve insanlık suçu sayılan bu olayın sorumlularının hem ulusal hem de uluslararası mahkemelerde gereken cezayı almaları için herhangi bir çalışma başlattınız mı?

7 Mart 2016 tarihinde Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde çekildiği iddia edilen çıplak fotoğrafları çekilen kişiler kimlerdir? Yaşanan bu vahşete ve faillerine yönelik Bakanlığınız tarafından şu ana kadar neden herhangi bir açıklama yapılmadı? Söz konusu insanlık dışı uygulamanın yasal gerekçesi nedir? Daha önce yaşanan benzer uygulamalar göz önüne alındığında, öldürülmüş ya da yaşayan kişilerin çıplak fotoğraflarının çekilip, servis edilmesi Kürt illerinde devam eden özel savaş konseptinin bir parçası mıdır?" sorularının yanıtlanması istendi.

 

(Baver Değer)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler