1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. TESÇAĞ: "Eğitim Sen İslam ile Savaşıyor"
TESÇAĞ: "Eğitim Sen İslam ile Savaşıyor"

TESÇAĞ: "Eğitim Sen İslam ile Savaşıyor"

Herhangi bir yasak olmamasına rağmen bazı öğrencilerin okula başörtülü olarak gitmesinin yasa ve yönetmeliklere aykırı olduğunu iddia eden Eğitim-Sen Adana Şubesi'ne tepkiler gelmeye devam ediyor. TESÇAĞ yaptığı basın açıklamasıyla, Eğitim Sen'in Küfür İs

A+A-

DİYARBAKIR-Eğitim-Sen Adana Şube Başkanı Kamuran Karaca'nın, 4+4+4 uygulamasıyla bazı ortaokullarda yasa ve yönetmeliklere aykırı olarak başörtüsüyle derse giren öğrencilerin olduğunu ve bunların sayılarının her geçen gün daha da arttığı yönündeki başörtülüleri ihbar etmesine tepkiler toplumun değişik kesimlerinden giderek artıyor. Merkezi Diyarbakır'da bulunan Tesettüre Çağrı Platformu (TESÇAĞ), başkanı Mehmet Duyu, yaptığı yazılı açıklamada, Eğitim Sen'in "Küfür İslam savaşında küfrün cenahında yer alarak Rabbanilerle savaşma sırasının Eğitim Sen'e mi geldi" diye sorudu.

Kemalist Sistemin Başaramadığını Eğitim Sen Yapmak İstiyor

Duyu Eğitim Sen'in dine ve dindarlara ve İslamın kutsal değerlerine karşı olan hazımsızlıklarının, dini ve dindarları engelleme ve derdest etme girişiminin ve eylemlerinin halkın malumu hatırlatmasında bulunarak, "Bunlar öyle bir zihniyetin ürünüdürler ki, Kadının toplumun ortak malı olduğunu savunuyorlardı. Bu tutmayınca şom nefislerini halkın namusu üzerinde tatmin etmek için çıplaklık kampanyalarını sürdürmek istemektedirler. Bir zamanlar özellikle Doğu ve Güney kesimlerde, Kemalist sistemin Müslüman halk üzerinde hayata geçirmeyi başaramadığı çıplaklık projelerini ve yozlaştırmayı, özgürlük ve ırkçılık adına; kadını namus, ar ve hayâ duygularından arındırma başarısını gösterenler bunlardır" dedi.

Dünyada Sosyalizm ve Kominizim ideolojisinin iflas ettiğini söyleyen Duyu bu ideolojileri Müslüman memlekette hayata geçirme hasretini çekerek bazı projeler ürettiklerini ve "Bu projeler neticesinde iğfal edilmiş bazı Kürt kadınlarının sokaklarda pankartlar açarak 'Em ne namusa tu kesîne namusa me azadîyame ye' ( Biz kimsenin namusu değiliz, bizim namusumuz özgürlüğümüzdür' deme cüretinde bulunmuş ve bu gibi zevatın iştihasını kabartarak bunlardan epeyi alkış toplamışlardı" dedi.

Eğitim Sen Halkın Değerlerine Savaş Açmış

Eğitim-Sen Adana Şubesi'nin halkın değerlerine savaş açtığını deklere ettiğini vurgulayan Duyu, Şube Başkanı Kamuran Karaca'nın toplantıdan sonra yaptığı açıklama ile okul idarecilerini ihbar ettiğini ve hedef gösterdiğini ifade etti.

Mimsiz Medeniyet Kendilerine Mübarek Olsun

Duyu açıklamasını daha sonra şöyle sürdürdü: "Eğitimden nasibini Alamamış olup çağların gerisinde kalanlar, Mimsiz medeniyeti yani -deniyyeti-( alçaklığı) ilericiliğin kaynağı olarak sunmakta olup, İnançları gereği örtünen namus, ar ve haya timsali olan Müslüman bacılarımızı gericilikle suçlamalarını aynen kendilerine iade ediyoruz. Şayet ilericilik Maymundan peydah olmakta, kadınların çıplaklaşmalarında ve toplumun küfür adetlerine bürünmesinde bulunuyorlarsa; biz maymunların çocukları değiliz, çıplaklanmayacağız ve kendi din, örf ve adetlerimize bağlı kalmaya devam edeceğiz. O tür ilericilik kendilerine mübarek olsun."

Karma Eğitim Sisteminden Vaz Geçilsin

Tesettüre Çağrı Platformu olarak Tesettüre ve ve Müslüman halkın inancına savaş açan bu zihniyeti ve arkasına sığındıkları kavramları en üst perdeden kınadıklarını belirten Duyu, son olarak "Bu meyanda, yetki makamlarını, özellikle hükümeti bu gibi işgüzarların kötü emellerini sonlandırmak, Müslüman halkın hakkı olan tesettürün her alanda serbest kalması adına, bir an önce anayasal güvence ile tesettür sorununu sorun olmaktan çıkarmaya ve halkımızın zarar gördükleri karma eğitim sisteminden bir an önce vaz geçmeye davet ediyoruz" ifadelerini kaydetti.

 

(Osman İçli-İLKHA)

HABERE YORUM KAT