1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. TES-DER’den açıklama
TES-DER’den açıklama

TES-DER’den açıklama

Temizlik ve Sosyal Hizmetler İşverenleri Derneği (TES-DER) geçtiğimiz gün Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan taşeron işçilerin kadrolaşması haberiyle alakalı açıklama yaptı.

A+A-

Temizlik ve Sosyal Hizmetler İşverenleri Derneği Genel Sekreteri Sulhaddin Kaya, “Bir tarafın mağduriyetinin giderilmesi düşünülürken bir tarafın bu mağduriyete kurban edilmesinin çözüm olmadığı gibi hakkaniyet kuralları ile de bağdaşmayacaktır. Ayrıca daha büyük bir yaranın oluşmasına da sebebiyet verecektir” dedi.


Taşeron işçilerin uzun süredir merakla beklediği kadro açıklaması geldi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklamasının ardından son olarakta Maliye Bakanı Naci Ağbal, kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya alınma şartlarını anlatmasının ardından kısa adı TES-DER olan Temizlik ve Sosyal Hizmetler İşverenleri Derneği kimsenin mağdur edilmemesi adına açıklamada bulundu.


TES-DER adına açıklamada bulunan Genel Sekreter Sulhaddin Kaya, Ancak bir tarafın mağduriyetinin giderilmesi düşünülürken bir tarafın bu mağduriyete kurban edilmesi çözüm olmadığı gibi hakkaniyet kuralları ile de bağdaşmayacağını dile getirerek, “Yasalaşması planlanan Taşeron çalışanlarının kadroya alınması ya da bi anlamda kamu kurumlarının taşeronlaştırılmasına hayırlı uğurlu olsun demek isterdik. Ancak bir tarafın mağduriyetinin giderilmesi düşünülürken bir tarafın bu mağduriyete kurban edilmesi çözüm olmadığı gibi hakkaniyet kuralları ile de bağdaşmayacaktır. Ayrıca daha büyük bir yaranın oluşmasına da sebebiyet verecektir.

Gerek 2490, gerek 2886 ve gerekse 4734 sayılı yasalar incelendiğinde, bu hizmetlerin yürütülmesi sürecinde, hizmetin yürütülmesi kapsamında teknolojik ve uzmanlık gereksinimi olduğundan bu mevzuat hayata geçirilmiş, bu alanda faaliyet gösteren sektör firmaları uzmanlık kazanımı elde edilsin diye 10 yıllardır dişini tırnağına takarak, kurumlar nezdinde prestiji sarsılmasın, keyfi muamelelerden dolayı cezalar almasın diye hep boyun eğmiş, Devlet tarafından alt işveren sıfatı ile yüklenicilere ödenmemesine rağmen milyon TL’yi aşan tutarlarda kıdem, ihbar tazminatları ile fazla mesai ve yıllık izin ücretlerini ödemeye mahkum edilmiştir” diye konuştu.


Sektörün faaliyetlerinin tümden sonlandırılması için yasa hazırlandığını da dile getiren Genel Sekreter Sulhaddin Kaya, “Ayrıca sektördeki firmalar potansiyeli ve iş deneyimi büyüsün diye son 10 yıllık süreç içerisinde genel anlamda hep büyük zararlarla taahhüde girişmiş, bankalara milyonlarca dolar borçlanarak teknolojik ve makina parkı anlamında alt yapısını oluşturmuştur.

Tam da kıdem tazminatı sorununun çözülmesi ve ihale süreçlerinin en az 3 yıla çıkarılmasının sonucu sektörün bir nebze nefes alacağı düşünülürken, şimdi de sektörün faaliyetlerinin tümden sonlandırılması için yasa hazırlanmaktadır.  Tamam Beyim Tamam ; Devlet babadır, yapar ve Şeriatın kestigi parmak acımaz inancı ile yapılacağa boynumuz kıldan incedir. Ancak bu yapıldığında sektörde faaliyet gösteren 25.000 civarındaki iş adamı hangi alanda faaliyet gösterecek,Gerek teknolojik gerekse iş deneyiminin büyümesi için milyon dolarları aşan tutarlarda yaptığı yatırım ve bile bile giriştiği zararların karşılanması için borçlandığı krediler nasıl ödenecek ve makina parkları ne olacak ? diye bunlar hiç düşünüldü mü?  Evet durum böyle ve bilinmeli ki gerek hükümet , gerekse siyasiler nezdinde bazı girişimlerin yapılması gerekmektedir” dedi.
 
Genel Sekreter Sulhaddin Kaya açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı:

Bunun için başta AK Parti Diyarbakır Milletvekili Sayın Mehmet Galip ENSARİOĞLU,AK Parti Diyarbakır Milletvekili Sayın Ebubekir BAL ve ATO 16.Komite Üyesi Sayın Bülent ÇİZMECİ olmak üzere Odalar ve Borsalar birliğini, Ticaret ve Sanayii Odalarını , Basını, küçük büyük demeden tüm sektör işverenleri ve Çalışanlarını bu konuda duyarlılık göstererek çok ivedi olarak gerekli görüşmelerde bulunmaya davet ediyoruz. Aksi halde yarın çok geç olabilir ve 10 binleri aşan iş adamları ve bürolarında çalışan 70 bine yakın Çalışanları ve Aileleri itibarsızlaşarak beş parasız sokakta kalmaya mahkum olacaktır. 
 

 

HABERE YORUM KAT