1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Terörize ediyorlar
Terörize ediyorlar

Terörize ediyorlar

DBP’li belediyeler tutuklanma ve görevden alınma kıskacında. Demokratik Yerel Yönetimler Birliği Eşbaşkanı Çimen Işık, tutuklamalar ve görevden uzaklaştırmalara tepki gösterdi.

A+A-

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) üyesi belediye başkanları, öz yönetim ilanları sonrasında gözaltına alınma tutuklanma kıskacıyla karşı karşıya.

 

Şu ana kadar 18 belediye başkanı tutuklandı ve 18’i de görevden uzaklaştırıldı. 6 eşbaşkan hala firarda. Batman’da iki eşbaşkan ve 17 de meclis üyesinin görevden alınmasıyla, başkanlık koltuğunun başka partiye geçmesi gündemde.

 

Meclis üyeliklerinde durum şu anda DBP ile AKP arasında 10’a 10. DBP’li belediyelerin bir araya gelerek oluşturduğu örgüt olan Demokratik Yerel Yönetimler Birliği Eşbaşkanı Çimen Işık, tutuklamalar ve görevden uzaklaştırmalarla ilgili olarak “Halkın iradesini tanımıyorlar, halkın taleplerini terörize ediyorlar” dedi.


Bölgedeki birçok merkezde DBP’li belediyeler birbiri ardına öz yönetim ilanlarında bulundu.

 

KCK Yürütme Konseyi üyesi Duran Kalkan, 27 Temmuz'da bir televizyona yaptığı açıklamada, "Köy köy, kasaba kasaba, demokratik özerkliği inşa ederek AKP’ye karşı koyalım" diyerek, özerklik çağrısında bulunmuştu. Bu çağrının ardından 2'si il (Şırnak ve Hakkari) ve 13'ü ilçe (Silopi, Cizre, Nusaybin, Yüksekova, Varto, Bulanık, Sur, Silvan, Edremit, Başkale, İpekyolu, Doğubayazıt, Hizan) olmak üzere 15 yerleşim biriminde DBP il ve ilçe teşkilatlarınca özerklik ilan edilmişti.

 

Bunun akabinde de devlet harekete geçerek, DBP’li birçok belediye başkanını gözaltına alıp tutukladı ve görevden uzaklaştırdı. Gözaltı ve tutuklama furyasında son operasyon, Batman’da gerçekleşti. Bir anda Batman Belediyesi Eşbaşkanı Sabir Özdemir ve 17 DBP’li meclis üyesi görevden uzaklaştırıldı.

 

Yasaya göre başkanlar görevden uzaklaştırıldığında, meclis üyeleri arasından yeni bir başkan seçiliyor. Şu anda Batman’da bıçak sırtı bir durum söz konusu. DBP ve AKP’den 10’ar meclis üyesi bulunuyor. Kimin seçileceği ise merak konusu.


Bölge genelinde düzenlenen operasyonlarla birçok belediye başkanı gözaltına alındı. Bu başkanlardan 18’i tutuklandı, 6’sı hala firarda. 2 hakkında denetimli serbestlik hükümleri uygulanırken 1’i de ev hapsinde. Görevden alınan belediye başkanlarının toplam sayısı ise 18.


Tutuklanan DBP’li belediye eşbaşkanları:


Hakkari Belediyesi Eşbaşkanları Dilek Hatipoğlu (İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı) ile Nurullah Çiftçi (İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı).

 

Diyarbakır merkez Sur Belediyesi Eşbaşkanları Seyit Narin (İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı) ile Fatma Şık Barut (İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı).

 

Diyarbakır Silvan Belediyesi Eşbaşkanı Yüksel Borakçi (İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı) Van Edremit Belediyesi Eşbaşkanı Sevil Rojbin Çetin (İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı), Özalp Belediyesi Eşbaşkanı Handan Bağcı (İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı), Erciş Belediyesi Eşbaşkanı Diba Keskin (İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı). Mardin Nusaybin ilçesi Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya (İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı). Batman Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Akel (İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı).

 

Batman İkiköprü Belediyesi Eşbaşkanları Osman Karabulut (İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı) ve Hidayet Tiryaki (İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı). Batman Beşiri Mustafa Öztürk (İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı). Erzurum Hınıs Belediyesi Eşbaşkanı Hasan Basri Fırat (İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı).


Iğdır Belediyesi Eşbaşkanı Şaziye Önder. Iğdır Tuzluca Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Gültekin.  Iğdır Hoşhaber Belediyesi Eşbaşkanı Ali Çam. Diyarbakır Lice Belediyesi Eşbaşkanı Harun Erkuş. 


Şırnak Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Leyla Emret (İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı) ancak gözaltına alınıp tutuklanmadı.


Aranan eşbaşkanlar: Hakkâri Yüksekova Belediyesi Eşbaşkanları Ruken Yetişkin (İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı) ve Tacettin Sefalı (İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı). Van Edremit Abdulkerim Sayan, Şırnak Belediyesi Eşbaşkanı Eylem Özlem Onuk, Betüşşebap Belediyesi Eşbaşkanı Seyran Arğan ve Lice Belediyesi Eşbaşkanı Fevziye Arukan.


Şırnak Belediye Eşbaşkanı Serhat Kadırhan ve görevden alınan Batman Belediyesi Eşbaşkanı Sabri Özdemir (İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı) ise gözaltına alınıp mahkeme tarafından denetimli serbestlik hükümleri uyarınca serbest bırakıldı. Eruh Belediyesi Eşbaşkanı Hüseyin Kılıç ise ev hapsine mahkum edildi.


Bunların dışında Batman İl Genel Meclisi Başkanı Salih Altun ve Iğdır İl Genel Kadir Özsular da görevden alındılar.

 


DBP’li belediyelerin bir araya geldiği Demokratik Yerel Yönetimler Birliği Eşbaşkanı Çimen Işık, belediye başkanlarının gözaltına alınması ve tutuklanmalarını değerlendirdi.

 

 Eşbaşkanların genellikle öz yönetim ilanları ya da canlı kalkan eylemleri nedeniyle tutuklandıklarını ya da görevden alındıklarını kaydeden Işık “Özyönetim ilanlarını ve halkın taleplerini boşa çıkarmak için AKP hükümetinin siyasi soykırım operasyonlarının bir devamıdır. Bu durumu halkın iradesini tanımamak olarak değerlendiriyoruz.

 

Çünkü bu görevden alınan arkadaşlarımızın hepsi, halkın yüzde 80, 90 oyu ile göreve gelmiş, büyük bir destekle seçilmiş arkadaşlarımız. Bu tutuklama ve gözaltı furyasıyla halkın en temel demokratik taleplerini de terörize ediyorlar.

 

Halka size yerel yönetim taleplerini tartışmayın, dile getirmeyin demek istiyorlar. Saüdece eşbaşkanlarımız için değil 7 Haziran sonrasında milletvekillerimize yönelik uygulamalarda da gördük ki halkın sandık iradesini de tanımıyorlar.

 

Milletvekillerimizi de tanımıyorlar. Oysa dünyada artım bugün kurumsallaşmış gelişkin bir demokrasi, yere yönetimlerin güçlendirilmesi ile oluyor. Ama bu operasyonları yapanlar, yerel yöneticileri halkın iradesi olarak görmüyorlar.

 

Biz bu duruma karşı hukuki tüm yollara başvuracak ve mücadele edeceğiz. Halkımızla birlikle öz yönetimlerimizi güçlendirme çalışmalarını yürüteceğiz. Bu çalışmalarımıza görevden alınan arkadaşlarımız da katılacak çünkü onları halk seçti ve onlar halkın bakışında hala seçildikleri görevdedirler” dedi.


2009 yılındaki KCK operasyonlarını da hatırlatan Işık, "Yerel yönetimlerdeki kurumsallaşmayı öz yönetimlerdeki halkın taleplerini yerine getirme, beraber yönetme ilçe veya belde yerelini zayıflatarak gözdağı vermeyi hedefliyor.

 

Halkın yüzde 90' oylarla seçtiği eşbaşkanlar tutuklanarak halkımızın iradesinin tanınmadığını ifade ediliyor. Partimizin il, ilçe başkanları, yöneticileri, kadın meclislerindeki arkadaşlarımız ve gençlikteki arkadaşlarımız bir bütün olarak o yerelin temel dinamiklerini temsil eden arkadaşlarımız, aynı zamanda o yerelde halkla beraber yeni sistemi örmeye çalışan arkadaşlarımız hedefleniyor ve tutuklanıyor" dedi.


Geri adım yok


Tutuklamaların geri adım attıramayacağını kaydeden Işık “Biz parti olarak ve yerel yönetimler olarak kesinlikle geri adım atmayacağız. Son bir arkadaşımız kalıncaya dek hem çalışmalarımızı yürütmeye devam edeceğiz hem sistemimizi yürüteceğiz hem de tutuklanan her gözaltına alınan arkadaşımızın boşluğunu hızla doldurmaya devam edeceğiz.

 

Biz kesinlikle geri adım atmayacağız. Tarihten günümüze her zaman devrim mücadelesini yürüten ve barış için mücadele eden halklar kazanmıştır. Bugün içinde aynı şey geçerlidir.

 

Türkiye rejimi içersinde bulunduğu durum artık halkın güvenliğini sağlamıyor, barınmasını sağlamıyor, beslenme koşullarını, öğrenme koşullarını yani bütün yaşam koşullarının önüne engel oluşturan bir sistemdir. Buna yönelikte biz Kürdistan'da Kürt halkı kendi öz yönetim ilanlarıyla beraber nasıl yaşamak istediğine kendisini nasıl koruyacağına kendi cevabını verdi. Öz yönetim ilanlarını yapmak bile bir özsavunma biçimidir.

 

Sadece Kürdistan için geçerli değildir. Türkiye halklarının da bunu tartışması bunun üzerinde kendi sistemlerini oluşturması gerekiyor. Devlet kendi vatandaşını koruyamıyor koruyamadığı gibi aynı zamanda onun katledilmesine göz yumabiliyor yani var olan pratikler bunu ortaya çıkardı.

 

Elbette ki Türkiye halkları açısından da Türkiye metropolleri açısından da aynı sistemin denenmesi de önemli bir noktadır."

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler