1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Terminalin temeli atıldı
Terminalin temeli atıldı

Terminalin temeli atıldı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin yurt dışına açılmasını sağlayacak Diyarbakır Havalimanı yeni terminal binasının temeli törenle atıldı.

A+A-

Diyarbakır havalimanının yeni terminal binasının temeli düzenlenen törenle atıldı. Temel atma törenine katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Teröre, 400 milyar doğrudan, dolaylı olarak 900 milyar kaynağımızı erittik, tükettik, yok ettik. Bir hiç uğruna harcadık. Sonuç ise, gözyaşı, üzüntü ve hayal kırıklığı” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan Diyarbakır havalimanının yeni terminal binasının temel atma töreni düzenlendi. 5 milyon yolcu kapasiteli terminal binasının 2014 yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.

Daha önceki askeri alan olarak kullanılan yerde yapılacak terminal binasının temel atma törenine, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Mine Lök Beyaz, Cuma İçten, Galip Ensarioğlu, Oya Eronat, çok sayıda bürokrat ve davetli katıldı.

“10 YILDA DİYARBAKIR'A YOL YATIRIMLARI İÇİN 1 MİLYAR 100 MİLYON HARCADIK”

Havalimanı terminal binasının temel atma töreninde konuşan Bakan Yıldırım, Diyarbakır'a son 10 yılda yol yatırımları için 1 milyar 100 milyon lira harcadıklarını söyledi.

Bir çok engellemelere rağmen yatırımları aksatmadıklarını belirten Bakan Yıldırım, “Ülkemizde 30 yılı aşan bir süredir, kardeşliğimizi bozmaya çalışan maalesef iç ve dış mihraklara hep beraber görüp şahit olduk. Bölgeye refah, huzur, barış gelmesini hep engellemeye çalıştılar. Geçen 10 yıl içerisinde, bütün zorluklara rağmen, doğu ve güneydoğuya yatırım yapmayı, bölgenin tarihini değiştirmeyi en öncelikli işlerimizin arasında gördük. Bütün zorluklara, engellemelere rağmen yatırımlarımıza hız kesmeden devam ettik. 1992-2002 yılları arasında Diyarbakır'a yapılan yol yatırımın tamamı 160 milyon liradır. 2003'ten günümüze kadar AK Parti iktidarının yaptığı sadece yol yatırımı 1 milyar 100 milyon liradır. Diyarbakır'ın içine 11 tane köprülü kavşak yapıyoruz. Diyarbakır'ın trafik sorunun çözmek için yapıyoruz” dedi.

“PKK'YA  HARCANAN PARAYLA 115 TANE YAVUZ SELİM KÖPRÜSÜ YAPARDIK”

Bakan Yıldırım, PKK  ve PKK' la mücadelede 400 milyar doğrudan, 900 milyar dolaylı olarak harcama yapıldığına dikkat çekerek, bu parayla 115 tane Yavuz Selim köprüsü yapılabileceğini söyledi. Konuşmasında çözüm sürecine de değinen Bakan Yıldırım, şunları söyledi: “Çözüm süreci dedik, elimizi değil, başımızı taşın altına koyduk. Sayın Başbakanımız, hayatının en büyük siyasi inisiyatifini kullandı, en büyük riskini aldı. Yeter artık dedi. 35 yıldır insanımızı kaybediyoruz, şehitler veriyoruz. Bu da yetmezmiş gibi, 400 milyar doğrudan, dolaylı olarak 900 milyar kaynağımızı erittik, tükettik, yok ettik. Bir hiç uğruna harcadık. Sonuç ise gözyaşı, üzüntü ve hayal kırıklığı. Eğer biz, PKK , PKK'la  mücadelede bu kaynakları harcamasaydık, bugün Türkiye, 1 yerine 132 tane Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı yapabilirdi. 97 tane Atatürk barajı yapabilirdi. 1 yerine 115 tane Yavuz Selim boğaz köprüsü yapabilirdi. 80 tane Marmaray projesini bitirirdi. 20 tane nükleer santral yapabilirdik. 6 bin tane 400 yataklı hastane yapabilirdik. Teröre harcanan kaynaklar hepimizin kaynağı. Eğer ülkemizde huzur, barış olursa bunu paylaşacak olan hepimiziz.Bölgeye yatırımları inadına artırdık, hız kesmeden devam ettirdik. Tehditlere, şantiyelerin yakılmasına rağmen, yolların kesilmesi pahasına yaptık. İnsanı yücelt ki, devlet yaşasın anlayışına inanıyorduk. Bunun için çalıştık, hizmeti kesintisiz sürdürdük.”

“YENİ TERMİNAL BİNASIYLA DİYARBAKIR YENİ BİR ÇEHREYE KAVUŞACAK”

Diyarbakır havalimanının yeni terminal binasının bilgilerini de aktaran Bakan Yıldırım, terminal binası Diyarbakır'ın çehresini değiştireceğini ifade etti. Bakan Yıldırım, “Diyarbakır havalimanı, yeni bir çehreye kavuşuyor. Yıllarca tel örgüleri arkasında seyahat etmek için, oraya geçemezsin, burada duramazsın demekten, ötelemekten Diyarbakır kurtuluyor. Diyarbakır, Türkiye'nin en modern havalimanına kavuşuyor. 5 milyondan fazla yolcuya hizmet edecek. Büyümeye müsait. Apronu 10 uçak kapasiteli. Terminal binasının yapılacağı yer daha önce atış alanıydı. Burayı temizlemek için, aylarca çaba sarf ettik. Buraya atılan mermileri, topları temizledik, yerine bu güzel apronu yapıp, yanına da modern terminal binamızı yerleştireceğiz”şeklinde konuştu.

DİYARBAKIR'A YAKIŞAN BİR YATIRIM

Törende konuşan Şimşek, Diyarbakır Havalimanı yeni terminal binasının kente yakışan bir yatırım olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Nasıl ki Türkiye son 10 yıl içerisinde dünyanın gelişmiş ülkeleriyle batı Avrupa ile arayı hızlı bir şekilde kapatıyorsa şimdi de Türkiye'nin doğusu, güneydoğusu, batısıyla arayı hızlı bir şekilde kapatıyor. Gerçekten 10 yıl önce Türkiye'nin kişi başına milli geliri Avrupa Birliği (AB) ortalamasının yüzde 36'sı civarındaydı. Geçen sene bu yüzde 56'ya çıktı. 10 yıl daha istikrar, huzur ve güven ortamıyla eminim Türkiye bir 20 puan daha kapatacak. Çünkü Avrupa'daki gelişmiş ülkelerdeki sıkıntıları hepimiz biliyoruz. Bizim çözüm sürecini güven ortamını güçlü bir şekilde sahiplenip desteklememiz lazım. Bu çok büyük bir yatırım. Diyarbakır'a yakışan bir yatırım." Bakan Şimşek, konuşmasını Kürtçe "hayırlı uğurlu olsun" diyerek sonlandırdı.

BAKAN EKER'İN KONUŞMASI

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakkanı Mehdi Eker de Diyarbakır Havalimanının uluslararası uçuşların yapılabileceği bir havalimanına dönüşeceğini belirterek, şunları kaydetti:
"Diyarbakır için çok önemli bir gün. Diyarbakır Havaalanı da yeni, modern, uluslararası uçuşların yapılabileceği büyük bir havalimanına dönüşüyor. Bu bizim için çok önemli. 10 tane uçağın aynı anda apronda hizmet alabileceği bir havaalanı. 5 milyon yolcunun hizmet alabileceği bir havalanı. Bu son derece önemli. 200 milyon liralık bir yatırım. Bu havaalanı bundan sonraki süreçte bölge havaalanı olacak." Bakan Eker, Diyarbakır'ın birçok güzelliğinin 35 yıllık bir sorun nedeniyle adeta küller altında kaldığını sözlerine ekleyerek, çözüm süreciyle bunu gün yüzüne çıkaracaklarını söyledi.

HABERE YORUM KAT