27 Ekim 2016 Perşembe
 • Diyarbakır23 °C
 • İstanbul13 °C
 • Ankara15 °C
 • Antalya26 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  126,559
  %0.83
 • Dolar
  3,1022
  %0.51
 • Euro
  3,3894
  %0.65

'Tepkimizi Göstereceğiz'

'Tepkimizi Göstereceğiz'

25 Aralık 2012 Salı 09:33

SES Diyarbakır Şubesi, 663 sayılı KHK ile yapılan hukuksuz atamalara karşı her türlü yasal ve meşru tepkilerini göstereceklerini ve çalışanlara sahip çıkılacağını bildirdi.

Binlerce sağlık çalışan kendi isteği dışında kamu hastane birliklerine atanmasıyla devam ediyor. Konu ile ilgili Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi, Acil Sağlık Hizmetleri (ASH) Komuta Kontrol Merkezi önünde basın açıklaması yaptı.

Hükümetin 2002 yılından beri uyguladığı sağlıkta dönüşüm projesi hem sağlık çalışanını hem sağlık hizmeti alan halkı vurmaya devam ettiğini söyleyen SES Diyarbakır Şube Başkanı Hülya Alökmen Uyanık, “663 sayılı KHK'nın 02 Kasım 2011 günü yürürlüğe girmesinden bu tarafa sağlık çalışanları açısından kesintisiz bir yıkım süreci yaşanmaya başladı. Bu sürecin son halkası birinci basamak sağlık hizmetlerinde görev yapan sağlık çalışanlarında binlercesinin apar topar kamu hastane birliklerine atanmasıyla devam ediyor.” dedi.
 

'İRADE DIŞINDA DEĞİŞİKLİK YAPILIYOR'

SSK hastanelerinin devredildiği, sağlık ocaklarının aile hekimliğine dönüştürüldüğünü, sağlık müdürlüğünün halk sağlığı müdürlüğünü ayrıldığını kaydeden Uyanık, “Bir gün içinde memurların, hemşirelerin, ebelerin, şoförlerin, doktorların yerlerini sormadan iradeleri dışında yerlerini değiştirdiler.” diye konuştu.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'na bağlı Toplum Sağlığı Merkezleri'nde görev yapan sağlık çalışanı ile Sağlık Bakanlığı'na bağlı İl Sağlık Müdürlüğü ve 112 Acil Sağlık Merkezleri'nde görev yapan sağlık çalışanı kendi istekleri olmadan kanuna aykırı ve keyfice bulundukları ilin hastanelerine atandıklarını belirten Uyanık, “663 sayılı KHK'ya göre Sağlık Bakanlığı yeniden yapılandırılırken bütün kadro işlemlerini 2 Kasım 2012'ye kadar yapması gerekirdi. Bunu yaparken de tüm çalışanlara gerekli duyuruların yapılması, çalışmak istedikleri yerleri sorması gerekirken Bakanlık yayınlamış olduğu genelgelere uymamıştır. Dolayısıyla, KHK'ya aykırı olarak 2 Kasım'dan sonra binlerce insanı mağdur etme pahasına keyfi bir uygulama başlatmıştır.” dedi.

'YANDAŞ SENDİKA DESTEKLEDİ'

Sağlıktaki yıkım politikalarına karşı sağlık ve meslek örgütlerinin mücadelelerini sürdürdüklerini kaydeden Uyanık şöyle devam etti: “Hükümetin yandaşı olan sendika ise bu süreci izlemiş, adeta desteklemiştir. Yandaşların, sağlık çalışanlarının yeniden yapılandırma süreci ve devamı ile birlikte yaşayacağı sorunları çözme iradesi yoktur. Sağlık çalışanlarının bu sürece karşı mücadele etmekten başka bir seçeneklerinin olmadığı bir kez daha görülmüştür.”

Uyanık, SES olarak yaşanan bu hukuksuz ve keyfi toplu atamalara karşı her türlü yasal ve meşru tepkisini göstererek, anti demokratik uygulamalara karşı mücadelesini sürdüreceklerini ve çalışanlara sahip çıkacaklarını belirtti.

Okunma Sayısı : 6099
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com