1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tepenin Ardı 4 Ocak'tan itibaren Diyarbakır Avrupa Sineması'nda
Tepenin Ardı 4 Ocak'tan itibaren Diyarbakır Avrupa Sineması'nda

Tepenin Ardı 4 Ocak'tan itibaren Diyarbakır Avrupa Sineması'nda

2012 boyunca uluslararası ve ulusal festivallerden 16 ödül alan, Radikal gazetesinin sinema yazarları ile yaptığı oylamada 2012'nin En İyi Yerli Filmi seçilen Tepenin Ardı, 4 Ocak'tan itibaren Diyarbakır'da Avrupa Sineması'nda, Batman'da da Yılmaz Güney S

A+A-

Kendi içindeki sorunları çözmek yerine, düşman yaratarak birlik olmaya çalışan bir ailenin trajedisini anlatan Tepenin Ardı, barındırdığı siyasi mesajla da  şu ana kadar hem sinema yazarları hem de izleyicilerin beğenisini kazandı.  

Şubat 2012'de Berlin Film Festivali'ndeki ödüllü dünya prömiyerinden sonra, Tepenin Ardı 30'un üzerinde film festivalinde gösterildi ve toplam 16 ödül kazandı. Tepenin Ardı'nın bugün itibariyle ödül listesi şöyle:

Berlin Film Festivali (Almanya): Caligari Film Ödülü, En İyi İlk Film dalında Mansiyon

Asya Pasifik Film Ödülleri: En İyi Film

İstanbul Film Festivali: Ulusal Yarışma: En İyi Film, En İyi Senaryo, FIPRESCI Ödülü

Taypey Film Festivali (Tayvan):  Yeni Yetenek Yarışması Jüri Özel Ödülü

Karlovy Vary Film Festivali (Çek Cumhuriyeti): NETPAC En İyi Asya Filmi Ödülü

Saraybosna Film Festivali (Bosna Hersek): Jüri Özel Ödülü

Paliç Film Festivali (Sırbistan): En İyi Film

Osian Cinefan Film Festivali (Hindistan): En İyi İlk Film

Batum Film Festivali (Gürcistan): En İyi Yönetmen

Malatya Film Festivali: En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu (Tüm Erkek Oyuncular), SİYAD En İyi Film Ödülü

Çekimleri Ağustos 2011'de Karaman'ın Ermenek ilçesine bağlı Balkusan Köyü yakınlarındaki bir boğazda tamamlanan Tepenin Ardı, western filmlerini andıran mekân kullanımı ve atmosferiyle, gerilim tonu yüksek bir aile dramını anlatıyor.

Film Hakkında:

Nusret biri uysal diğeri deli fişek iki oğlunu alıp dedelerinin çiftliğine hava değişikliği olsun diye götürür. Zafer askerlik sonrası yaşadığı bunalımla ne kadar içine kapanıksa, kardeşi bir o kadar laf dinlemez, haşarı bir delikanlıdır. Dede Faik ise kendi çiftliğinin çevresinde gezinen keçi sürüleriyle ve özellikle onların sahibi olan yörüklerden şikayetçidir. Çevresinde ne olup biterse onlardan bilmektedir. Nereden geldiği belli olmayan bir silah patlaması ve sonrasında yaşananlar çiftliktekilerin huzurunu büsbütün bozacaktır. Bir Western filmini andıran atmosferi ve mekan kullanımıyla gerilim dolu bir aile trajedisini anlatan film, sorunlarıyla yüzleşmek yerine bir düşman ve günah keçisi yaratan egemen erkek kültürünü mercek altına alıyor.

Tepenin Ardı'nda Tamer Levent, Reha Özcan, Mehmet Özgür, Berk Hakman, Banu Fotocan ve Furkan Berk Kıran rol aldılar. Filmde profesyonel oyunculara, Ermenek ve Balkusan'dan seçilen Şevval Kuş ve Sercan Gümüş eşlik etti. Yönetmen Emin Alper'in ilk uzun metrajlı işi olan filmin yapımcılığını ise Enis Kostepen ile genç yaşta hayat veda eden Seyfi Teoman üstlenmişti.


Tepenin Ardı'nın Film Kareleri ve Afişi için:

www.mydrive.ch

User: guest@bulutfilm

Password: bulutguest

HABERE YORUM KAT