1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tepelerde canlara kalkan oluyorlar
Tepelerde canlara kalkan oluyorlar

Tepelerde canlara kalkan oluyorlar

Lice-Hani-Kocaköy üçgeninde askeri operasyona karşı canlı kalkan eylemi başlatan yurttaşlar, bölgede gerçekleştirilmek istenen doğa ve insan katliamının önüne geçmek için bedenlerini siper ediyor.

A+A-

Gece gündüz asker ve gerillaların arasında bulunan yüksek tepelerde 15 gündür nöbet tutan canlı kalkanlar, eylemleriyle çatışmanın çıkmasını, ölümlerin yaşanmasını engelliyor.


AKP hükümeti tarafından devreye konulan savaş konseptiyle beraber Lice-Hani-Kocaköy üçgeninde yapılan askeri operasyonda olası can kaybına karşı 15 gündür başlatılan canlı kalkan eylemi devam ediyor. Her 3 ilçenin yanı sıra İstanbul, Ankara gibi Türkiye kentleri ile bölgenin farklı kentlerinden eylem alanına gelerek eyleme katılan yurttaşlar, alanda günün 24 saati tuttukları nöbetle olası çatışmaların çıkmasını engelliyor.
 
Gün yankılanan 'Rojbaş' sesleriyle başlıyor


Olası bir çatışmayı hemen fark etmek ve çıkan çatışmanın arasında canlı kalkan olabilmek için alana hakim tepelerde nöbet tutmayı tercih eden eylemciler, güne gece nöbetçilerinin "Rojbaş"ıyla başlıyor. Engebeli arazide buldukları düz kayaların üzerinde geceyi geçiren eylemciler, "Rojbaş"tan sonra çevreyi temizlemeye koyuluyor. Kalabalık olmalarına rağmen ekolojik yaklaşımlarından dolayı doğayı korumayı kendine görev edinen eylemciler, alanda bulunan ağaçların bakımını korumaktan da geri kalmıyor.
 
Bölgede temizlik yapılıyor


Yaptıkları çevre temizliği ve kahvaltıdan sonra geniş bir alana 10-15'er gruplar halinde yayılan eylemciler, sık sık engellenen internet ve şebeke erişimine rağmen gelişmeleri takip etmekten geri durmuyor. Yanlarında getirdikleri radyolardan gelişmeleri takip eden eylemciler, kurdukları sohbet ortamlarıyla da siyasi süreci değerlendiriyor.
 
Namaz kılıp, yemek de yapıyorlar


Gerilla denetiminde olduğu belirtilen alan ile askerlerin konuşlandığı Fis Tepesi arasında kalkan olan ve sık sık attıkları sloganlarla her iki tarafa da alanda sivillerin olduğunu göstermeye çalışan eylemciler, tüm engellemelere rağmen namaz kılmaktan yemek yapmaya kadar tüm gereksinimleri yeri getiriyor.
 
Odun ateşinde çaylar yudumlanıyor


Karanlığın çökmesiyle yaktıkları ateşin başına oturan ve odun ateşinden demledikleri çayları yudumlayan eylemciler, olası bir hareketliliğe karşı da yüksek sesle slogan atarak çatışmaların başlayabileceği alanlara doğru koşuyor. Eylemciler en büyük morali ise, kendi söyledikleri şarkılar eşliğinde çektikleri halaylarla buluyorlar.
 
Doğayı da koruyorlar


Gündüz saatlerinden karanlığın çöktüğü saatlere kadar kavurucu sıcaklara rağmen çatışma olasılığına karşı alandaki bekleyişlerini sürdüren eylemciler, yer yer yapılan top ve havan atışları nedeniyle başlayan yangınlara da anında müdahale ediyor. Can kayıplarının önüne geçmek kadar doğayı korumak için de alanda bulunduklarını belirten eylemciler, “Lice'nin büyük bir alanını yaktılar. Hiç değilse biz burada olduğumuz için burayı yakamıyorlar” diyor.


Askerlerce defalarca girişilen ve yer yer helikopterlerin de destek verdiği operasyonlara karşı bedenlerini siper eden yurttaşlar, eylemleriyle doğa katliamı ve ölümlerin önüne geçiyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler