1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. TEOG yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?
TEOG yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

TEOG yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

Milyonlarca öğrencinin büyük bir merakla beklediği TEOG yerleştirme sonuçları açıklandı mı? TEOG yerleştirme sonuçlarına ilişkin merak edilen soruların yanıtlarını sizler için derledik. İşte TEOG yerleştirme sonuçlarının tüm ayrıntıları...

A+A-

TEOG yerleştirme sonuçlarının hangi tarihte açıklanacağı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından duyuruldu. Peki TEOG sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte TEOG sonuçları ile ilgi tüm merak edilen soruların yanıtları ve en güncel gelişmeler...

TEOG yerleştirme sonuçları için geri sayım başladı. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan ilk açıklamada 8 Ağustos olarak belirlenen TEOG yerleştirme açıklaması ertelendi. İşte merakla beklenen TEOG yerleştirme sonuçlarının açıklanacağı tarih ve tüm detaylar...
 
TEOG tercih işlemleri  29 Temmuz  2016  tarihi itibariyle bittikten sonra  daha önce  8 Ağustos  2016 tarihi olarak belirleten   yerleştirme sonuçlarının açıklanacağı ilan tarihi   12 Ağuston  2016 olarak belirlendi. Bu yeni  takvime göre   takvime göre yerleştirme sonuncunda boş olan kontenjanlar  15 Temmuz 2016 tarihinde duyurulacaktır.
 
NAKİLLER 30 EYLÜL 2016'YA KADAR
 
Bakanlık, kapatılan özel ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerden resmi okullara geçmek isteyenlerin nakillerinin, 30 Eylül 2016'ya kadar yapılacağını açıkladı.
 
KAYITLAR İPTAL EDİLDİ
 
Kapatılan özel okullardaki öğrenciler için 2016 Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) uygulaması kapsamında yapılacak işlemler de belirlendi. Buna göre, bu okulların 9'uncu veya hazırlık sınıflarına kayıt yaptıran öğrencilerin kayıtları iptal edildi. Bu durumdaki öğrenciler, 29 Temmuz saat 17.00'ye kadar tercih başvuru güncelleme ve yeniden onay iş ve işlemlerini herhangi bir ortaokuldan yaptırabilecek. Bakanlığın açıklamasına göre nakil ve tercihlerle ilgili izlenecek yol şöyle:
 
"Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname gereğince kapatılan özel ilköğretim ve özel ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerin devlet okullarına geçiş yapmalarına yönelik düzenleme illere gönderildi. Buna göre, kapatılan özel ilköğretim ve özel ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerin devlet okullarına nakilleri, 2015-2016 eğitim öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere 30 Eylül'e kadar yapılacak.
 
--2317550.jpeg
 
DEVLET OKULU İÇİN TABAN PUAN ŞARTI
 
Bu kapsamda, resmi ilkokul, ortaokul/imam-hatip ortaokullarına geçmek isteyenlerin nakilleri, velisinin başvurusu üzerine ulusal adres veri tabanındaki yerleşim yeri adres bilgileri esas alınarak gitmek istedikleri resmi okullar tarafından yapılacak. Resmi ortaöğretim kurumlarına geçmek isteyen öğrencilerin nakilleri de nakil olunacak okulun taban puan şartını taşımak kaydıyla normal nakil sürecindeki boş kontenjanları etkilemeden, açık kontenjan şartı aranmadan aynı tür liselere, nakil gitmek istediği yerin il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu tarafından e-okul sistemi üzerinden alınacak.
 
KAYITLAR İPTAL EDİLDİ
 
Kapatılan özel okullardaki öğrenciler için 2016 Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) uygulaması kapsamında yapılacak işlemler de belirlendi. Buna göre, kapatılan özel liselerin 9'uncu veya hazırlık sınıflarına kayıt yaptıran öğrencilerin kayıtları iptal edildi. Daha önce tercih listesinde yer alan ve kapatılan özel okullar da TEOG tercih listesinden çıkarıldı. Bu okulları tercih eden veya kayıt yaptıran öğrenciler 29 Temmuz saat 17.00'ye kadar tercih başvuru güncelleme ve yeniden onay işlemlerini herhangi bir ortaokuldan yaptırabilecek.
 
TEOG SINAVININ DETAYLARI
 
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığının 2013-2014 Eğitim Öğretim yılından itibaren uygulamaya başladığı ortaöğretime geçiş sistemine verilen addır.
 
Bu sisteme göre altı temel ders için (Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, TC İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) 8'inci sınıfta öğretmen tarafından dönemsel olarak yapılan sınavlardan bir tanesi ortak olarak gerçekleştirilir. Ortak sınavlar, her dönem iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ise ikincisi olmak üzere, akademik takvime göre işlenen müfredatı kapsayacak şekilde yapılır. Ortak sınavlar her dönem iki okul gününe yayılarak yapılır, o günlerde sınav yapılacak okullarda ders işlenmez. Sorular çoktan seçmeli ve 4 seçeneklidir. Yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemez. (Ortak sınavlar orta ve uzun vadede açık uçlu soruları da içerecek hale dönüştürülecektir.
 
Öğrenciler ortak sınavlara olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi okullarında girer. Sınavda görevlendirilecek öğretmenler kendi okullarından farklı bir okulda görev yapar. Geçerli bir mazereti sebebiyle ortak sınava giremeyen öğrenciler için önceden belirlenen bir haftasonunda mazeret sınavı yapılır. Mazeret sınavı, belirlenen sınav merkezlerinde yapılır.

HABERE YORUM KAT