1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. TEOG yerleştirme sonuçları açıklandı mı?
TEOG yerleştirme sonuçları açıklandı mı?

TEOG yerleştirme sonuçları açıklandı mı?

TEOG yerleştirme sonuçları milyonlarca öğrenci tarafından büyük bir merakla bekleniyor. Milii Eğitim Bakanlığı TEOG yerleştirme sonuçları için yaptığı açıklamada net tarih verdi. Peki TEOG yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

A+A-

TEOG yerleştirme sonuçları için geri sayım başladı. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan ilk açıklamada 8 Ağustos olarak belirlenen TEOG yerleştirme açıklaması ertelendi. İşte merakla beklenen TEOG yerleştirme sonuçlarının açıklanacağı tarih ve tüm detaylar...

TEOG tercih işlemleri  29 Temmuz  2016  tarihi itibariyle bittikten sonra  daha önce  8 Ağustos  2016 tarihi olarak belirleten   yerleştirme sonuçlarının açıklanacağı ilan tarihi   12 Ağuston  2016 olarak belirlendi. Bu yeni  takvime göre   takvime göre yerleştirme sonuncunda boş olan kontenjanlar  15 Temmuz 2016 tarihinde duyurulacaktır.
 
TEOG SINAVININ DETAYLARI
 
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığının 2013-2014 Eğitim Öğretim yılından itibaren uygulamaya başladığı ortaöğretime geçiş sistemine verilen addır.
 
Bu sisteme göre altı temel ders için (Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, TC İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) 8'inci sınıfta öğretmen tarafından dönemsel olarak yapılan sınavlardan bir tanesi ortak olarak gerçekleştirilir. Ortak sınavlar, her dönem iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ise ikincisi olmak üzere, akademik takvime göre işlenen müfredatı kapsayacak şekilde yapılır. Ortak sınavlar her dönem iki okul gününe yayılarak yapılır, o günlerde sınav yapılacak okullarda ders işlenmez. Sorular çoktan seçmeli ve 4 seçeneklidir. Yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemez. (Ortak sınavlar orta ve uzun vadede açık uçlu soruları da içerecek hale dönüştürülecektir.)
 
--2313810.jpeg
 
Öğrenciler ortak sınavlara olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi okullarında girer. Sınavda görevlendirilecek öğretmenler kendi okullarından farklı bir okulda görev yapar. Geçerli bir mazereti sebebiyle ortak sınava giremeyen öğrenciler için önceden belirlenen bir haftasonunda mazeret sınavı yapılır. Mazeret sınavı, belirlenen sınav merkezlerinde yapılır.

HABERE YORUM KAT