1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. TEOG tercihlerinde okullarda kaç kontenjan var?
TEOG tercihlerinde okullarda kaç kontenjan var?

TEOG tercihlerinde okullarda kaç kontenjan var?

TEOG tercih dönemi başlaması ile beraber e-okul sisteminde büyük bir yoğunluk yaşanıyor. Peki e-okul sistemi üzerinden yapılan TEOG tercihlerinde hangi okulda kaç kişilik kontenjan bulunuyor? İşte e-okul üzerinden gerçekleştirilen TEOG tercihlerinin tüm d

A+A-

E-okul sistemi TEOG tercihlerinin başlaması ile beraber öğrencilerin akınına uğradı. Peki öğrencilerin TEOG tercihlerini e-okul sistemi üzerinden gerçekleştirdikleri okulların kaç kişilik kontenjanı bulunuyor E-okul üzerinden tercihler nasıl yapılıyor? Oldukça merak edilen TEOG tercihlerinin ayrıntıları haberimizde yer alıyor...

TEOG TERCİHİ YAPMAK İÇİN TIKLAYIN
 
ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA GEÇİŞ TERCİH LİSTELERİ İÇİN TIKLAYIN
 
Özel okulların boş kontenjanları belli oldu
 
Yabancı özel liselerin de aralarında olduğu özel okullarda ilk kayıt dönemi boş kontenjanlarla bitti. Robert'te bile 83 kontenjan boş. İlk dönemde kontenjanı dolduranlar Saint Joseph, Notre Dame De Sion, Üsküdar ve İzmir Amerikan liseleri oldu.
 
Yabancı özel liselerde ilk önkayıt dönemi boş kontenjanla son buldu. En yüksek puanlı Amerikan Robert Lisesi'nde bile 40'ı kız, 43'ü erkek toplam 83 kontenjan boş.
 
İlk kayıt döneminin ardından kontenjanlarını dolduran okullar ise Saint Joseph Fransız Lisesi, Notre Dame De Sion Fransız Lisesi, Üsküdar Amerikan Lisesi ve İzmir Amerikan Koleji oldu.
 
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarına göre öğrencilerini alan aralarında yabancı özel liselerin de yer aldığı kolejlerde ilk önkayıt dönemi bitti.
 
Özel okullarda ikinci önkayıt dönemi 11 Temmuz Pazartesi günü başlayacak. Tüm gün önkayıt alacak okullar 12 Temmuz günü asil kayıtlarını yapacak.
 
13 ve 14 Temmuz tarihlerinde ise boş kontenjanlar için serbest kayıt dönemi gerçekleştirilecek. Kolejlerin büyük kısmında boş kontenjanlar kaldı. Okulların bir kısmı taban puanlarını ikinci kayıt dönemi için değiştirmedi; aralarında bazıları puanlarını düşürdü.
 
HANGİ OKULDA KAÇ KONTENJAN VAR?
 
AMERİKAN ROBERT LİSESİ

 
İlk kayıt dönemi taban puanı 995 iken ikinci kayıt dönemi puanı 2.5 düştü ve 992.5 oldu. Kontenjanı 100'ü kız 200 olan okulda 40'ı kız, 43'ü erkek toplam 83 kontenjan boş kaldı.
 
SAİNT JOSEPH FRANSIZ LİSESİ
 
Okulun 176 kontenjanı da doldu. İlk kayıt dönemi taban puanı, kayıt çekenler olabileceği gerekçesiyle yine 870.
 
ÜSKÜDAR AMERİKAN LİSESİ
 
180 öğrencilik kontenjanını doldurdu. İlk dönem puanını 392.5 olarak açıklamıştı. Kayıttan vazgeçen olursa bu puandan öğrenci almaya devam edecek.
 
NOTRE DAME DE SİON FRANSIZ LİSESİ
 
Okul 140 kontenjanını doldurdu. Kayıttan vazgeçen olabileceği ihtimaline karşı ikinci kayıt dönemi puanı yine 860 oldu.
 
İZMİR AMERİKAN KOLEJİ
 
168 kontenjanı doldu. Kayıttan vazgeçenden oluşacak boş kontenjana ilk dönem puanı olan 370 puandan öğrenci alacak.
 
SAİNT BENOİT FRANSIZ LİSESİ
 
İlk kayıt dönemi taban puanını 840 olarak açıklamıştı, ikinci kayıt dönemi puanı henüz açıklanmadı. Okulun 190 kontenjanının 4'ü boş.
 
SAİNTE PULCHERİE FRANSIZ LİSESİ
 
Okulun ikinci kayıt dönemi için de puanı 845 oldu. 92 kontenjanın 26'sı boş.
 
SAİNT MİCHEL FRANSIZ LİSESİ
 
İlk kayıt dönemi için 820 olarak açıkladığı puanını değiştirmedi. Toplam 96 kontenjanından 15'i boş.
 
ÖZEL ALMAN LİSESİ
 
Taban puanını 890 olarak açıklamıştı. İkinci kayıtlar için 5 puan düştü ve puanı 885 oldu. 130 kontenjanının 15'i boş kaldı.
 
GALİLEO GALİLEİ İTALYAN LİSESİ
 
460 olan taban puanını 10 puan düşürdü ve ikinci kayıt dönemi için 450 taban puan açıkladı. 63 kontenjanın 39'u boş.
 
İTALYAN LİSESİ
 
475 olan puanını ikinci kayıt dönemi için 460 yaptı. 80 kişilik kontenjanın 47'si boş kaldı.
 
SANKT GEORG AVUSTURYA LİSESİ VE TİCARET OKULU
 
İlk kayıt dönemi puanı lise bölümü için 490, ticaret bölümü için 480 olarak açıklandı. Bu puanlar değişmedi. Lise bölümünde 80 kişilik kontenjanın 34'ü, ticaret bölümünde ise 20 kişilik kontenjandan 3'ü boş kaldı.
 
İZMİT SAİNT JOSEPH FRANSIZ LİSESİ
 
İlk kayıt dönemi için 790 açıklamıştı. İkinci dönem taban puanı 50 puan düştü ve 740 oldu. 72 kişilik kontenjanının ne kadarını doldurduğu internet sitesinde açıklanmadı.
 
TARSUS AMERİKAN KOLEJİ
 
İlk kayıt dönemi için açıklanan 360 taban puanı 12.5 puan düşürdü ve ikinci kayıt dönemi için 347.5 taban puan açıkladı. 108 kontenjanından biri kız 11'i erkek toplam 12'si boş kaldı.
 
--2293414.jpeg
 
TEOG YERLEŞTİRME TERCİH İŞLEMLERİ NE ZAMAN VE NASIL YAPILACAK
 
Yerleştirme işlemleri için tercihler 15 Temmuz 2016 tarihinden itibaren 25 Temmuz 2016 saat 17:00’ye kadar http://e-okul.meb.gov.tr adresinden yapılabilecektir. Yerleştirme işlemleri için yapılan tercihler http://eokul.meb.gov.tr adresinden bireysel olarak yapılabilecektir. Tercih yapabilmek için, açılan tercih işlemleri ekranındaki «TERCİH YAPMAK İSTİYORUM» butonu seçilecektir. 
 
Tercihler mutlaka herhangi bir okul müdürlüğüne gidilerek elektronik ortamda onaylatılacaktır. Onaylanan tercih formunun iki nüsha çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalanacak; bir nüshası okulda saklanacak ve diğer nüshası veliye verilecektir. Onaylama işlemi tamamlandıktan sonra herhangi bir düzeltme yapılamayacaktır. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemleri tamamlanmış olacaktır. Öğrenciler yerleştirme işlemleri için en fazla 25 okul tercihinde bulunabilecektir.
 
29 Haziran tarihinde TEOG YEP yerleştirme ve lise taban puanları sonuçlarının açıklanmasından sonra TEOG okul tercihleri 15 Temmuz Cuma günü başlayacak ve 25 Temmuz'a kadar devam edeyeceği bildirildi.
 
TEOG 2016 Lise Tericihleri ne zaman yapılacağı sorusu cevap buldu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan tarihler içerisinde öğrencilerimizin tercih yapmasını öneririz. Peki tercih yaparken dikkat etmeniz gereken notlar nelerdir? Haberimizdeki detaylardan cevabını öğrenebilirsiniz.  Lise tercih dönemi 15 Temmuz Cuma günü başlıyor ve 25 Temmuz 2016 pazartesi günü sona eriyor. 
 
Milli Eğitim Bakanlığı TEOG tercihleri için 44 soruluk bir kılavuz hazırladı.
 
YETENEK SINAVI KAYITLARI: Yetenek sınavlarında başarılı olan öğrenciler, güzel sanatlar veya spor liselerine 22 Temmuz’a kadar kayıt yaptırabilecek. Güzel sanatlar veya spor liselerine kayıt yaptıran öğrenciler, TEOG puanıyla başka bir okula tercih de yapabilir. Ancak, bu öğrenciler tercihleri doğrultusunda bir okula yerleştirilmeleri halinde, güzel sanatlar veya spor lisesindeki kayıtları iptal olacak.
 
EVDEN TERCİH: Yerleştirme işlemleri için evden, “http://eokul.meb. gov.tr” adresinden tercih yapılabilecek. Açılan tercih işlemleri ekranındaki “Tercih Yapmak İstiyorum” butonu seçilecek. Tercihler mutlaka herhangi bir okul müdürlü- ğüne gidilerek elektronik ortamda onaylatılacak. Okul müdürlüğüne onaylatılmazsa tercih yapılmamış sayılacak.
 
YURTDIŞINDAN TERCİH: Yurtdışından sınava giren öğrencilerden e-okul sistemine kayıtlı olanlar, http://e-okul.meb.gov.tr adresinden tercih yaparak ortaokul müdürlüklerine tercihlerini onaylatacak. Tercihlerini okul müdürlüklerine onaylatma imkânı olmayanlar ise Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alan Açık Öğretim Ortaokulu ve Yurt Dışı Yerleştirme Tercih Ön Çalışma Formu’nu doldurup APS veya dengi hızlı posta hizmeti ile 25 Temmuz mesai bitimine kadar Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne gönderecek.
 
25 TERCİH: Öğrenciler yerleştirme işlemleri için en fazla 25 okul tercihinde bulunabilecek. Tercih listesi oluşturulurken okulların tercih kodları, öğrencinin yüzdelik dilimi, okulların kontenjan tablolarında ifade edilen yüzdelik dilimi, yerleş- tirmeye esas puanı dikkate alınmalı ve özellikle okulların kontenjan durumları ve tanıtım bilgileri incelenmeli.
 
ÖZEL OKUL: 30 Haziran - 14 Temmuz arasında özel okullara kesin kayıt yaptıran öğrenciler, tercihte bulunamayacak. Tercih işlemleri ekranında, “Tercih yapmak istiyorum” ve “Özel okula kayıt yaptıracağım tercih yapmayacağım” butonları görülecek. SONUÇLAR 8 AĞUSTOS’TA: Yerleştirme sonuçları 8 Ağustos’ta http:// www.meb.gov.tr ve http://e-okul. meb.gov.tr adreslerinde ilan edilecek. 3 NAKİL HAKKI: Yerleştirmeye esas nakil işlemleri için tercih başvuruları, 09-15 Ağustos, 19-23 Ağustos, 26-31 Ağustos tarihlerinde olmak üzere 3 kez yapılacak.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT