1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. TEOG tercihleri için son tarih ertelendi!
TEOG tercihleri için son tarih ertelendi!

TEOG tercihleri için son tarih ertelendi!

TEOG tercih süresi MEB tarafından uzatıldı. Peki TEOG tercihleri için son tarih hangi güne ertelendi? MEB tarafından yapılan açıklamalara göre yaşanan olayların ardından TEOG tercih süresi uzatıldı? İşte MEB açıklaması ve tercihler için son tarih...

A+A-

TEOG tercihleri süresi uzatıldı. MEB tarafından yapılan açıklama ile TEOG tercih süresinin uzatıldığı öğrencilere bildirildi. MEB ilk açıklamasında 25 Temmuz olarak belirtilen tercihin son günü hangi tarihe çekildi? İşte tüm ayrıntılarıyla TEOG tercihlerinin son tarihi ve MEB açıklaması...

2016 yılında   binlerce  8. sınıfı öğrencisi  TEOG sınavın girmiş  ve sonuçlar  geçtiğimiz günlerde açıklanmış idi. Sonuçların açıklanması  ile   öğrenciler ve velileri  tercih heyecanı sardı. Daha önce  yapılan  duyurularda  TEOG tercihinin  15   Temmuz  2016 günü ile  25 Temmuz  2016 günü olduğu belirtilmişti.
 
15 Temmuz  2016 günü akşam saatlerinde  ülkemizde  başlayan   ve  17  Temmuz  2016 günü  genel olarak  bastırılan  askeri darbe  girişimi  sonrası, birçok kurumu  sınavları  ertelemiş  idi. Milli Eğitim Bakanlığının   web sitesinden yapılan  açıklamaya göre  ülkemizde  yaşanan haince yapılan darbeye teşebbüs olayından sonra   2016 yılı   Ortaöğretim Kurumları Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’da yer alan  takvimde  değişiklik  yapıldığı belirtildi.
 
2016  yılı   TEOG  tercihlerinin son günü   25 Temmuz  2016 günü iken 29 Temmuz 2016 günü oldu.
 
Milli Eğitim Bakanlığının internet sitesinden yapılan açıklamaya göre  daha önce  15   Temmuz  2016  
25 Temmuz 2016   tarihleri olarak belirlenen TEOG tercihlerinde son gün  29 Temmuz  2016 günü olarak belirlendi.
 
TEOG tercih işlemleri  29 Temmuz  2016  tarihi itibariyle bittikten sonra  daha önce  8 Ağustos  2016 tarihi olarak belirleten   yerleştirme sonuçlarının açıklanacağı ilan tarihi   12 Ağuston  2016 olarak belirlendi. Bu yeni  takvime göre   takvime göre yerleştirme sonuncunda boş olan kontenjanlar  15 Temmuz 2016 tarihinde duyurulacaktır.
 
--2305133.jpeg
 
TEOG SINAVININ DETAYLARI
 
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığının 2013-2014 Eğitim Öğretim yılından itibaren uygulamaya başladığı ortaöğretime geçiş sistemine verilen addır.
 
Uygulama
 
Bu sisteme göre altı temel ders için (Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, TC İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) 8'inci sınıfta öğretmen tarafından dönemsel olarak yapılan sınavlardan bir tanesi ortak olarak gerçekleştirilir. Ortak sınavlar, her dönem iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ise ikincisi olmak üzere, akademik takvime göre işlenen müfredatı kapsayacak şekilde yapılır. Ortak sınavlar her dönem iki okul gününe yayılarak yapılır, o günlerde sınav yapılacak okullarda ders işlenmez. Sorular çoktan seçmeli ve 4 seçeneklidir. Yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemez. (Ortak sınavlar orta ve uzun vadede açık uçlu soruları da içerecek hale dönüştürülecektir.)
 
Öğrenciler ortak sınavlara olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi okullarında girer. Sınavda görevlendirilecek öğretmenler kendi okullarından farklı bir okulda görev yapar. Geçerli bir mazereti sebebiyle ortak sınava giremeyen öğrenciler için önceden belirlenen bir haftasonunda mazeret sınavı yapılır. Mazeret sınavı, belirlenen sınav merkezlerinde yapılır.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT