1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. TEOG sınav sonuçları açıklandı
TEOG sınav sonuçları açıklandı

TEOG sınav sonuçları açıklandı

Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında yapılan 8. sınıflar 2. dönem ortak sınavlarının sonuçları 8 Haziran’da açıklandı.

A+A-

Sınav süreciyle ilgili konuşan Uğur Okulları Kariyer Merkezi Direktörü Nazik Kösegil, "Aileler sınav sonucuna bağlı olarak öğrencileri yargılamamalı" dedi.

Öğrencilerin merakla beklediği Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş sistemi kapsamında 29-30 Nisan ve 16-17 Mayıs tarihilerinde yapılan 8. sınıflar 2. dönem ortak sınavının sonuçları açıklandı. 100 tam puan üzerinden değerlendirilen sınavlarda öğrencilerin aldığı puanlar 8. sınıf yıl sonu başarı puanı hesaplamasında da kullanılacak. Sınav sonuçları yazılı olarak öğrencilere gönderilmeyecek, e-okul sistemine işlenecek.


"VELİLER ÖĞRENCİYİ DESTEKLEYİCİ CÜMLELER KURMALI"


Uğur Okulları Kariyer Merkezi Direktörü Nazik Kösegil, ‘’8.sınıf ortak sınavlarının açıklanması sonucunda velilerin öğrencileri yargılamaması, öğrencilere sınav sonucuna bağlı baskı kurmamaları önemli. Öğrenciler bir yıldan bu yana bu sınavlar için çaba harcadılar. Veliler bu çabayı takdir etmeli ve sınav sonucu her ne olursa olsun öğrenciyi destekleyici cümleler kurmalı. Bu sınavla ilgili öğrencinin yaşayacağı sıkıntılar bundan sonraki tüm sınav süreçlerini olumsuz etkileyecektir" dedi.


Ortak sınavların sonuçlarının yıl sonu başarı puanlarının da etkisiyle yerleştirme puanına dönüştürüleceğini söyleyen Kösegil, "Yerleştirme puanları ise 24 Haziran’da açıklanacak. Ortak sınav sonuçlarını bazı özel okullar giriş puanı olarak kullanacak, bazıları ise yerleştirme puanını dikkate alacak. 24 Haziran’da başlayacak olan özel okulların puan kıstası farklı olsa da 6 Temmuz’da başlayacak olan tercihlerde yerleştirme puanı esas alınacak’’ şeklinde konuşmasını sürdürdü.


Velilerin bu süreci doğru takip etmesini tavsiye eden Kösegil, ‘’Veliler Haziran ayı boyunca liseleri araştırmalı, öğrencinin en mutlu ve başarılı olacağı liseler için ön tercih listeleri hazırlamalıdır. Böylece aile sınav sonucu ile ilgili olumsuz durumlardan uzaklaşırken tercih dönemine de hazırlıklı girilmiş olur’’ diyerek sözlerini noktaladı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler