1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. TEOG 2. nakil işlemleri devam ediyor!
TEOG 2. nakil işlemleri devam ediyor!

TEOG 2. nakil işlemleri devam ediyor!

TEOG tercihleri sonucunda öğrenciler ilk nakil işlemlerini gerçekleştirdiler. Şimdi ise 22 Ağustos tarihinde 2. nakil işlemleri başladı. TEOG 2. nakil dönemi cuma günü sona eriyor.

A+A-

İlköğretim hayatının sonunda yapılan bazı belli başlı sınavlar vardır. Bu sınavlara her yıl pek çok öğrenci katılım sağlamak zorundadır.

Çünkü artık ilköğretim değil aynı zamanda da ortaöğretim eğitimi de zorunlu hale gelmiştir. Bu zorunlu eğitimin sonucunda da öğrencilerin kendi hayatları sonucuna en önemli bir dönem olan hangi liseye gidecekleri belli olur. Bu tercih için yapılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınavı düzenlenir. Kısaca TEOG adı verilen bu sınav ilkokul son sınıf öğrencilerine yapılır. Sekizinci sınıf öğrencilerin katılımı ile gerçekleşen bu sınav sonucunda artık öğrencilerin nereye hangi liseye gidecekleri kararlaştırılır. Yıl içerisinde kasım ve nisan aylarında olmak üzere bu sınavlar iki oturum şeklinde yapılır.

Öğrencilerin e-okul hizmeti adı altında bu TEOG sınavlarından kaçar puan aldıkları mevcut olur. Ancak bu noktada yapılan çeşitli işlemler sonucunda her öğrenci gerekli olan bazı çalışmalara katılım sağlar. Vatandaşların da hızlı bir şekilde kullanıma geçmiş oldukları eğitim öğretimde ki bu e-okul takviminden de yola çıkarak artık öğrenciler geçtiğimiz ayla içerisinde TEOG tercihlerini yapmışlardır. Okulda girmiş oldukları sınavlar doğrultusunda da bir puan elde ederek yüzdelik dilimler neticesinde öğrenciler TEOG tercihlerini yapmışlardır. 11 Ağustos tarihinde de bu TEOG tercih sonuçları internet üzerinden öğrencilere duyurulmuştur.

Öğrencilerden kimi bu sonuçlardan mutlu iken bazıları ise sonuçlarını beklediği gibi alamamıştır. İşte bu durum karşısında da öğrencilere sunulan bazı özel haklar vardır. Artık eski sisteme göre uygulamalara olmadığı için TEOG sistemi diğer liseye geçiş sistemlerinden biraz daha farklılık gösterir. Örneğin liseye geçiş sırasında bizlerin kullanmış olduğu bazı hizmetler vardır. Bu hizmetler neticesinde vatandaşların hızlı bir şekilde bu sistemi kavramaları mümkün değildir. Kesin tutar gözüyle baktığımız liseler yüzdelik dilimini o yıl azaltabilir. Aynı zamanda o yıl ki yapılan TEOG sorularına göre yüzdeliklerde bazı değişiklikler yapılabilir. Bu neticede öğrencilerin açıkta kalmaması adına yapılan bu sistemlerden bizler de yararlanmak için herhangi bir lise de kaydımızın olması gerekir. Sonrasında ise artık öğrencilerin bazı hatalar sonucunda istemedikleri liselerden TEOG nakil işlemlerini yapabilirler.

TEOG nakil işlemleri adına yapılan bu düzenlemeler sonucunda binlerce öğrenci TEOG nakil kayıtlarını beklemektedir. Çünkü okulundan memnun kalmayan lise değişikliği yapmak isteyen öğrencilere bu TEOG nakil hakkı tanınmıştır. Yüzdeliklerinin yettiği bir başka okullara geçiş mümkündür. TEOG tercih sonuçları açıklandıktan sonra da bu TEOG nakil işlemleri başlamıştır. İl TEOG nakil işlemleri yapılmıştır ve de sonuçlanmıştır. Ancak TEOG 2. nakil işlemi ise hala daha devam etmektedir. 22 Ağustos ile 26 Ağustos tarihleri arasına kadar TEOG nakil işlemleri yapılabilir. Lise kayıt döneminin de devam etmekte olduğu bu zaman dilimi içerisinde TEOG nakil işlemlerini yakından takip ederek öğrencilerin bu şekilde TEOG nakil tarihlerini takip etmeleri gerekir. İşte bu şekilde isterlerse de okullar arasında geçiş okul dönemi başlamadan hemen önce gerçekleştirilebilir. Velileri ile beraber okullara giderek bu nakil işlemlerini başlatabilirler.

HABERE YORUM KAT