Temizöz emriyle

Temizöz emriyle

Diyarbakır'da 196. eylemde, cezaevlerinde 60 gündür sürdürülen süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan tutsakların taleplerinin meşru ve insani olunduğuna, bir an önce çözüm yolunda adımlar atılması gerektiğine dikkat çekildi.

A+A-

Diyarbakır'da İHD ve kayıp yakınları tarafından, "Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın" sloganıyla yapılan oturma eylemi 196. haftasına girdi.
 
Koşuyolu Parkı, Yaşam Hakkı Anıtı önünde yapılan eylemde, "Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın" pankartı açıldı. Kürdistan'daki 13 ilin İHD yöneticileri ve 7 bölge temsilcisi, Barış Anneleri İnisiyatifi, MEYA-DER üyeleri ve çok sayıda kayıp yakını eyleme katıldı.
 
SAVCI: ELİMDEN BİR ŞEY GELMİYOR

 
İHD Şube Sekreteri Abdulselam İnceören, 1994 yılının Haziran ayında Albay Cemal Temizöz'ün emrindeki askerlerin Silopi Üçağaç köyü Zirastan mezrasında gözaltına aldığı ve kendilerinden bir daha haber alınamayan İzzet Padır ve Abdullah Özdemir'in hikâyesini anlattı.
 
TEMİZÖZ EMRİYLE GÖZALTINA ALINDI
 

Gözaltına alınan İzzet Padır ile Abdullah Özdemir'den bir daha haber alınamadığını ifade eden İnciören, yaşananlara ilişkin şunları aktardı: "Cemal Temizöz emrindeki askerler ve itirafçılar köy meydanına gelirler. Köylüleri meydana toplayarak, kimlik kontrolünden geçirirler. Kimlik kontrolünden sona İzzet Padır, Harrun Padır ve Abdullah Özdemir gözaltına alınır. Gözaltı süresince gözleri kapatılırken Harrun Padır, sabah saatlerinde serbest bırakılır. Özdemir ile Padır'dan bir daha haber alınamazken, İzzet'in kardeşi Cumhuriyet Savcısına gider, ancak verilen cevap 'Elimden bir şey gelmiyor' cevabı olur. Askerlin de 'Biz onları serbest bıraktık' cevabının ardından aileleri bir daha hiç haber alamadı."

Açıklamaların ardından İHD üyeleri ve kayıp yakınları beş dakikalık oturma eylemi yaptı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT