1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Temizöz davasında berleştirme kararı alındı
Temizöz davasında berleştirme kararı alındı

Temizöz davasında berleştirme kararı alındı

DİYARBAKIR- Eski Kayseri İl Jandarma Komutanı emekli Albay Cemal Temizöz ve eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atak ile itirafçıların da bulunduğu 7 sanıklı dava, haklarında yeniden iddianame hazırlanan sanıklardan Adem Yakin, Fırat Altın ve Hıdır Altuğ'ın

A+A-

Şırnak'ta 1993-95 yılları arasında işlenen cinayetlerden sorumlu tutulan ve aralarında eski Kayseri İl Jandarma Komutanı emekli Albay Cemal Temizöz ve eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atak ile itirafçıların da bulunduğu 7 sanıklı davaya Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.

Duruşmaya sanıklar Cemal Temizöz, Hıdır Altuğ, Abdülhakim Güven, Kamil Atak, Adem Yakin, Burhanettin Kıyak ile tutuksuz sanık Temer Atak katıldı. Mahkeme başkanı duruşmada, JİTEM'in 'Sorgu ve infaz' ekibinde olduğu ve bir çok faili meçhul cinayete karıştığı iddiasıyla haklarında dava açılan biri uzman çavuş, 3 PKK itirafçısına ağır müebbet hapis cezası ile açılan davanın bu dava ile birleştirildiğini açıkladı. Mahkeme başkanı, ikinci iddianameyi okuyarak sanıkların kimlik tespitine geçti.

Kimlik tespiti yapılan sanıklardan Burhanettin Kıyak, iddianamenin eline ulaşmadığını belirterek savunmasını bir sonraki celse yapacağını söyledi. Sanık avukatlarından Nail Karaaslan ise özel yetkili mahkemelerin kaldırıldığını ifade ederek, “Özel yetkili mahkemeler kaldırıldığından dolayı devam eden davalara bakmakla görevlisiniz. Birleştirme yoluyla da yeni bir davaya bakmanız mümkün değil. Siz bu birleştirme kararı ile yetkisiz ve görevsiz bir mahkemesiniz” dedi.

Mahkeme heyeti duruşmaya öğle arası nedeniyle ara verdi. Öğle arasının ardından haklarında dava açılan diğer sanıkların ifade vermesi bekleniyor.