1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Temizlemiyorsan kirletme
Temizlemiyorsan kirletme

Temizlemiyorsan kirletme

Diyarbakır'da dört bir koldan başlatılan temizlik kampanyalarına rağmen gelişi güzel atılan çöpler çevre kirliği yaratıyor, kentteki kirliliğe tepki gösteren yurttaşlar, temizliğin kirletmeme ile başlaması gerektiğini belirttiler.

A+A-

DİYARBAKIR Büyükşehir Belediyesi, temizlik konusunda farkındalık yaratmayı hedeflediği temizlik kampanyasının ardından işlek noktalara yeni versiyon çöp-poşetleri yerleştirildi.

Ekipler gece gündüz çalışıyor

Ayrıca Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir, Sur, Bağlar ve Kayapınar ilçe belediyeleri tarafından oluşturulan temizlik ekibi haftanın 7 günü gece gündüz çalışıyor. Belediyelere ait 107 adet çöp toplama aracı ve 22 yol süpürme aracı kentin sokaklarında sürekli olarak temizlik çalışmaları yürütüyor. Günlük ortalama 750 ton çöpün toplandığı Diyarbakır'da belediyelerin göstermiş olduğu temizlik kampanyalarına uymaması şehirde kirli bir görüntü yaratıyor. İşlek noktalara konulan çöp poşetlerine çöplerini atmayarak yere atan yurttaşlara çevre esnafı da tepki gösteriyor.

'Temizlemiyorsan kirletme'

Melikahmet Caddesi esnaflarından İsmail Kazak, Diyarbakır'da eskiden temizlik kültürünün çok yaygın olduğunu ancak son zamanlarda yurttaşların çevre temizliğine önem vermediğini söyledi. Diyarbakır Merkezde birçok hamamın olması ve eskiden Diyarbakır kadınlarının her sabah evlerinin önünü süpürmesinin bunun en büyük göstergesi olduğunu belirten Kazak, “Şimdiki nesil eskiler kadar temizliğe önem vermiyor. Eskiden analarımız sabahın erken saatlerinde kalkar ilk iş olarak evlerinin önündeki sokakları temizlerdi. Şimdi ise, bırakın temizlemeyi kirletmek için ellerinden geleni yapıyorlar” dedi.

'Kentimiz kimliğimizdir'

“Kentin kimliği içinde yaşayan insanın kimliğidir” diyen Dağkapı esnaflarından Tekin Ergin ise, temizlik sorunun kent açısından önemli boyutlara ulaştığını belirterek, “Önce biz kendi şehrimize sahip çıkacağız. Kentimizi temiz tutacağız. Çözüm süreci ile birlikte özellikle Diyarbakır'a dünyanın ve Türkiye'nin dört bir tarafından insanlar geliyor. Şehrin tarihi yerlerini geziyor. Bu insanlar şehrimize geldiğinde neden mis gibi tertemiz bir Diyarbakır görmesin. Neden dışardan gelen insanlar Diyarbakır'ın kirli bir şehir olduğunu düşünsün. Bunun için Belediyelerin temizlik kampanyası konusunda göstermiş olduğu çabaya duyarlı yurttaşlar olarak mutlaka destek olmalıyız ki şehrimize gelen insanlar gittiklerinde bir daha gelmek istesin” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT