1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Temel hizmetleri aksatmayacağız’
'Temel hizmetleri aksatmayacağız’

'Temel hizmetleri aksatmayacağız’

Büyükşehir Belediyesinin, kentin gelişim alanlarında yürüttüğü yol çalışmaları, menfaatçi grubun engellemelerine rağmen devam ediyor.

A+A-

Bugün yapılan engelleme üzerine yol çalışmasının yürütüldüğü Nazım Hikmet Caddesi’ne giderek kararlılık mesajı veren Eş Başkan Gültan Kışanak, birkaç kişinin menfaati için temel hizmetleri aksatmayacaklarını belirtti. Eş Başkanımız Fırat Anlı ise menfaat grubunun saldırısında yaralanan ve hastaneye kaldırılan zabıta görevlisini ziyaret ederek, geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı’nın Ulaşım Mastır Planı dahilinde Kayapınar, Bağlar ve Yenişehir ilçelerinin gelişme bölgelerinde toplam 36 kilometre yeni yol açma çalışması devam ediyor.

Trafiği rahatlatmak ve ulaşılabilirliği artırmak amacıyla çalışmalarını, Kayapınar’da Mezopotamya, Laleş, Diclekent, Selahattin Eyyubi ve Fırat Bulvarları, Sipan, Jiyan, Dorşin Caddeleri; Bağlar’da Aram Tigran Bulvarı, Evrim Alataş, Hashawar, Azadi, Ahmet Kaya, Haskif, Newroz, Şengal Caddeleri; Yenişehir ilçesinde ise Mir Cembeli ve Mir Celadet Bulvarları, Hilar ve Şeyh Bedrettin Caddelerinde hızla yürüten ekiplerin,  Nazım Hikmet Bulvarı’ndaki çalışmaları engelleme nedeniyle yavaş ilerliyor.

Kayapınar ilçesinde Mezopotamya ve Dorşin Caddesi’ni birbirine bağlayacak 1400 metre uzunluğunda, 30 metre genişliğindeki Nazım Hikmet Caddesi’nde, belediye yol yapım ekiplerinin yol çalışmaları, bir haftadır menfaat grubu tarafından engelleniyor.

Bir zabıta görevlisi yaralandı

Söz konusu menfaat grubu bugün sabah saatlerinde belediye ekiplerinin yol çalışmasını durdurmak için yaptığı saldırıda, bir zabıta görevlisi yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Olayın duyulması üzerine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, hastaneye giderek, yaralı zabıta görevlisinin durumu hakkında bilgi aldı, geçmiş olsun dileğinde bulundu.  Eş Başkan Gültan Kışanak ise yol çalışmasının yürütüldüğü Nazım Hikmet Bulvarı’na geçerek, Yol Yapım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanı Turan Kapan, Büyükşehir Belediyesi Teknik İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Sevinç ve Meclis Üyesi Erkan Erenci’den bilgi aldı. Ardından çalışmanın sürdürüleceğine ilişkin kararlılık açıklaması yaptı.

Kışanak: Bu yerleşim yerlerinden binlerce insan oturacak

Kışanak, kentleşmenin olduğu her yerde belediyenin asli görevini yapacağını söyledi. Söz konusu alanın altyapı hizmetleri ve yol güzergahlarının zamanında bitirilmesi gerektiğini söyleyen Kışanak, “Şu anda belki birkaç kişi kendi çıkarları için bu tartışmayı yapıyor; ama on binlerce insan bu yerleşim yerlerinde oturacak. Onların sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için altyapı hizmetleri, kanalizasyon, su, doğalgazın gelmesi ve yolun açılması sağlanmalıdır.” dedi.

Ulaşımın olmadığı bir yerde yaşamın sağlıklı bir şekilde sürdürülmesinin imkansız olduğuna dikkat çeken Kışanak, şöyle konuştu: “O nedenle bizim yaptığımız burada bütün Amed halkına hizmettir. Herkes bu yolları kullanacak. Bu şehirde yaşayan milyonlarca yurttaşımız bu yolu kullanacak. Onun için birkaç kişinin kişisel menfaatleri ve çıkarları için biz yol gibi en temel hizmeti aksatamayız.”

‘Halkımızın layık olduğu hizmetlere kavuşması için çalışıyoruz’

Yol yapım çalışması yürüten personele, “fedakarca”  çalıştıkları için teşekkür eden Kışanak, “Belediyemizin, yerel yönetimlerin yönetimi, meclis üyelerimiz, bizler hep beraber bu çalışmanın daha sağlıklı yürütülmesi için çalışacağız. Sorun ve sıkıntıları da aşarız. Biz kimsenin mağdur olması için değil, tam tersine tüm halkımızın layık olduğu hizmetlere kavuşması için bu çalışmayı yürütüyoruz.” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler