1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Telekominikasyon'dan dinlenme güvencesi
Telekominikasyon'dan dinlenme güvencesi

Telekominikasyon'dan dinlenme güvencesi

Telekomünikasyon Kurumu, ''Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı üzerinden yapılan her türlü dinlemenin yargı güvencesinde olduğunu'' bildirdi.

A+A-

Telekomünikasyon Kurumundan, İletişim Başkanı Fethi Şimşek'in geçen hafta TBMM İnsan Hakları Komisyonu'ndaki beyanlarıyla ilgili bazı basın organlarında yayımlanan haberlere ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı. Haberlerin, ''TBMM İnsan Hakları Komisyonunda verilen beyanlarla ve gerçeklerle hiçbir ilgisinin bulunmadığı, uydurma olduğu ve bilgi kirliliğine yol açtığı'' bildirilen açıklamada şunlar kaydedildi:

''Komisyon tutanakları incelendiğinde de görüleceği gibi, ilgili yasalar uyarınca, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı üzerinden yapılan her türlü dinlemenin yargı güvencesinde olduğu özellikle vurgulanmıştır.

Dinlemenin dışında kalan, kanun ve yönetmelikte iletişimin tespiti (görüşme bilgileri, HTS Raporu) olarak nitelenen, ses ve SMS içeriği ihtiva etmeyen, Cumhuriyet Savcılıkları ile mahkemelerden gelen evrak sayısının dinleme talep sayısıymış gibi haber yapıldığı, 'Resmen dinlenenlerin sayısı milyona yakın. 200 bin civarında dinleme talebi var' denilerek asılsız, hiçbir belgeye dayanmayan, çok sayıda dinleme yapıldığı, yapılan dinleme işlemlerinde yargı güvencesi bulunmadığı izlenimi verecek şekilde kasıtlı haber yapılmıştır.

Başkanlığımızca birçok kez dile getirildiği, ilgili yasa ve yönetmeliklerde de açıkça belirtildiği gibi, 'iletişimin tespiti' işlemi, 'iletişimin dinlenmesi' değildir. Ayrıca komisyon görüşmelerinde, iletişimin dinlenmesi kararları ve dinlenenlerin sayısı kesinlikle zikredilmemiş, ülkemizde dinlenen kişi sayısının Avrupa ülkelerine göre makul düzeyde olduğu belirtilmiştir.''