1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Telefon kablolarını çalan şebeke çökertildi
Telefon kablolarını çalan şebeke çökertildi

Telefon kablolarını çalan şebeke çökertildi

Türk Telekom'un telefon kablolarına yönelik Diyarbakır, Batman ve Mardin başta olmak üzere bölgede yaşanan hırsızlık olayları, sektör haline geldi. Diyarbakır'da jandarma ekiplerinin gerçekleştirdiği bir operasyon, sektörün geldiği noktayı gözler önüne se

A+A-

Türk Telekom'un telefon kablolarına yönelik Diyarbakır, Batman ve Mardin başta olmak üzere bölgede yaşanan hırsızlık olayları, sektör haline geldi. Diyarbakır'da jandarma ekiplerinin gerçekleştirdiği bir operasyon, sektörün geldiği noktayı gözler önüne serdi. Çökertilen şebekeyle birlikte çalıntı 1 ton bakır telefon teli ele geçirildi.

Türk Telekom'a ait telefon şebekelerine yönelik kablo hırsızlığının önüne bir türlü geçilemiyor. Sadece 2006 yılında Türkiye genelinde 2 bin 940 hırsızlık olayı yaşanırken; 388 kilometre telefon kablosu çalındı. Bu hırsızlığın Türk Telekom'a maliyeti ise tam 9 milyon YTL. İl Jandarma Komutanlığı'nca çıkar amaçlı suç örgütleriyle mücadele faaliyetleri kapsamında yapılan operasyon neticesinde; Diyarbakır ve ilçelerinde Türk Telekom'a ait havai hat bakır telefon teli hırsızlığı olaylarını gerçekleştiren bir şahıs liderliğindeki suç örgütü çökertildi.

Şebekeyi uzun süredir takibe alan jandarma ekiplerinin Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yaptığı operasyonda, şebeke lideri ile şebeke üyesi 1 şahıs yakalandı. Operasyonda şebeke üyeleri, 1 ton civarında bakır telefon teli, yüklü kapalı kasa kamyonet, hırsızlıkta kullanılan 2 adet demir kesme makası ve iş elbiseleri ile suçüstü yakalandı. Yakalanan hırsızlık şebekesi üyelerinden biri jandarmadaki ifadesinde, "Diyarbakır-Çüngüş ile Elazığ-Sivrice ilçeleri arasında kalan bölgede çeşitli zamanlarda bin 500 kilogram bakır telefon telini çalarak hurdacılık yapan bazı şahıslara sattıklarını" söyledi. Şahıslar sevk edildikleri adli makamlarca tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Diyarbakır, Mardin, Batman başta olmak üzere bölge illerinde çalınan telefon kablolarının Türk Telekom'a zararı milyonlarca YTL olarak ifade ediliyor. Hırsızlık sonrası yöredeki telefon bağlantıları kesilirken; hırsızlar sırra kadem basıyor. Hırsızlar çaldıkları kabloları eritip hurdacılara 5 ile 10 YTL'ye satarken; hurdacılar elektrik kablolarının yapıldığı yerler olan haddehanelere satıyorlar.

Türk Telekom'un, demir, beton ve alarm sistemleriyle yer altı kablolarına her türlü önlemi almalarına karşın hırsızlar gece saatlerinde balyoz veya kepçe ile kapakları kırıp kabloları çalıyorlar. Telekom yetkililerinin, kabloyu 60 santim derinliğe gömmeleri, kaynak makinesiyle kaynak yapması, beton dökmesi dahi kablo hırsızlığını engelleyemiyor. Hırsızların gözdesi haline gelen bakırın 2000 yılındaki ton fiyatı 2 bin dolar iken şu an bakırın tonu 5 bin 440 dolara yükseldi. Yetkililer en kaliteli kablodan 100 metre kablo satılmasının 4 bin dolar kazanç sağlayacağına dikkat çekiyor. Büyük rantın döndüğünün belirtildiği kablo hırsızlığı, özellikle Doğu ve Güneydoğu'da bir meslek haline gelmiş durumda. Hırsızlığının önüne geçilmesi için emniyet ve Jandarma birlikte çalışırken; kanunların yetersizliğinden yakınan yetkililer ise kablo hırsızlığının adi suçlardan çıkarılarak nitelikli organize suç kapsamına alınmasını istiyor.