1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Telefon IMEI sorgulama işlemi internetten yapılıyor mu?
Telefon IMEI sorgulama işlemi internetten yapılıyor mu?

Telefon IMEI sorgulama işlemi internetten yapılıyor mu?

Cihazınızın IMEI kayıt durumunu internetten IMEI sorgulama ekranından sorgulayabileceğinizi biliyor musunuz? Özellikle de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından sunulmuş olması online IMEI sorgulama hizmetinin son derece güvenli bir sorgulama a

A+A-

Her geçen gün teknoloji ile insan bağlantısı çok daha etkin bir yapıya bürünüyor. Özellikle de teknolojik ürünlerin daha fazla çevrimiçi bir sistem yapısını kullanmaya başlaması insanların akıllı cihazlara olan bağımlılığını da arttırıyor.

Bu durumun gelişiminin bu şekilde gerçekleşmesi dolayısı ile günümüz modern dünyasında akıllı cihaz kullanıcıları pek çok önemli avantajdan ve fırsattan yararlanabildiği gibi çevrimiçi olan teknolojilerin beraberinde getirdiği yeni nesil kavramlar ile de daha samimi olmak durumunda kalıyor ki bunların başında IMEI numarası geliyor.

Aslında eski nesil GSM cihazlarında da bulunmasına rağmen çevrimiçi yapının etkin bulunmaması dolayısı ile doğrudan kullanıcının IMEI numarası ile bağlantısının bulunmamasına neden oluyordu. Ancak modern yüzyılda teknoloji geliştikçe ve cihazlar akıllandıkça teknoloji tutkunları IMEI numarası kavramı ile daha fazla ilişkili olmak durumunda kalıyor. Bu durum elektronik ortamda Türkiye’nin teknoloji kurumu olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından online IMEI sorgulama hizmetinin açılmasına kadar uzanıyor.
 
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu özellikle teknoloji tutkunlarının elektronik ortam üzerinden akıllı cihaz kayıt durumunu öğrenebilmelerine imkan veren IMEI sorgulama hizmeti ile bu alanda çok önemli bir güvenlik problemine etkin bir çözüm sağlıyor. Günümüz modern teknoloji ile son derece etkin bir etkileşim içerisinde olan kullanıcıların cihazlarının kayıt durumu ile yaşayabilecekleri sorunları önceden görebilmelerine veya kayıt durumu bilgilerine ayrıntıları ile birlikte ulaşabilmelerine oldukça büyük bir yardım sağlayan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun online IMEI sorgulama hizmeti, son dönemlerde vatandaşlar tarafından son derece yoğun ve sık bir şekilde kullanılıyor.
 
Elektronik ortam üzerinde yer alan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun online IMEI sorgulama hizmeti ile kullanıcı, cihazının IMEI numarasını öğrenmekten ziyade doğrudan IMEI numarası üzerinden cihazının kayıt durumunu sorgulayabilmektedir. Çünkü her akıllı cihazın üretimi aşamasında 16 haneden oluşan bu IMEI numarası ismindeki bir kimlik numarası tanımlanmakta ve bu numara sisteme kayıt edilmektedir.

Böylelikle akıllı cihaz kullanımı yasal olarak satın aldığı telefonunu güvenli bir şekilde kullanabilmektedir. Ancak son yıllarda sektörel açıdan çok büyük bir Pazar haline gelen akıllı cihaz kullanımının klon IMEI numarası veya çalıntı cihaz satışı gibi olumsuz durumlarında artmasının önüne geçilemiyor. Bu yüzden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu elektronik ortam üzerinde IMEI sorgulama isimli bir sorgulama hizmet ekranını teknoloji tutkunlarının hizmetine açarak, kullanıcının doğrudan bireysel olarak cihazın kayıt durumunu sorgulayabilmesine ve kayıt bilgilerine rahatlıkla ulaşabilmesine olanak sağlıyor.
 
Elektronik ortam üzerinde sadece sanal devlet portalı e-Devlet sistemi üzerinden kullanılabilmekte olan IMEI sorgulama uygulaması üzerinde girilmesi gereken cihazın IMEI numarasını bilmeyen kullanıcılar cihaz kutusu üzerinden öğrenebileceği gibi cihazında ‘*#060#’ kodunu tuşlayarak, cihazının IMEI numarasını öğrenebiliyor. Böylelikle e-Devlet IMEI sorgulama işlemleri mobil olarak da internet erişimin söz konusu olduğu noktalardan sadece dakikalar içerisinde gerçekleştirilebiliyor.

HABERE YORUM KAT