1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Telefon ekranını görünmez kılan akıllı gözlük!
Telefon ekranını görünmez kılan akıllı gözlük!

Telefon ekranını görünmez kılan akıllı gözlük!

Diyarbakır'daki cep telefonu bayii ve tamircisi 40 yaşındaki Celal Göger, yaptığı icat ile ses getirmeyi başardı.

A+A-

Toplum içerisinde telefonla uğraşırken, bir başkasının telefonunuza bakması herhalde hiç kimsenin hoşuna gitmiyordur. Tıpkı Diyarbakır'daki cep telefonu bayii ve tamircisi 40 yaşındaki Celal Göger gibi. Göger, İstanbul'da yaşadığı bu tarz bir durumdan sonra 4 ay boyunca uğraşarak telefon ekranını görünmez kılan akıllı gözlük geliştirmeyi başardı.

Göger, 4 ay süren çalışmayla görünmez hale getirdiği cep telefonu ekranındaki menünün, ancak gözlük takıldığında görülebildiğini söyledi.

Ortaokul ve lise diplomalarını dışarından alan Celal Göger, küçük yaşlardan bu yana elektronik aletlere meraklı olduğunu söylüyor. Göger, İstanbul Sirkeci'de cep telefonu tamirciliği yaptıktan sonra 1999 yılında Bismil'e dönerek burada çalışmaya başlamış.

Göger, DHA'ya yaptığı açıklamada icadı için şunları söyledi: "Cep telefonda işlemci ile ram'in arasına yazılım yüklü bir çip koyarak ekrandaki menünün görünmez hale gelmesini sağladım. Telefon ekranı bakıldığında menü görünmüyor ve bembeyaz. Buna bağlantılı olarak bir gözlüğün her iki camının üzerine birer çip yerleştirdim. Gözlüğün numaralı olup olmaması fark etmiyor. Bu gözlükle telefon ekranına bakıldığında menü normal telefondaki gibi görünüyor ve istediğiniz işlemi yapabiliyorsunuz"

Öte yandan henüz işin başında olan Gögel bu konuyla ilgili çalışmalarını sürdüreceğini söylüyor.

403661044363.jpg

HABERE YORUM KAT

2 Yorum