1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Telafi eğitimine talep yok!
Telafi eğitimine talep yok!

Telafi eğitimine talep yok!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yasaklar nedeniyle açığı gidermek için 10 günlük telafi eğitimi başlatırken, bu eğitime talep Diyarbakır'da yüzde 10 düzeyinde kaldı.

A+A-

Sokağa çıkma yasakları sonucu yaklaşık 4 aydır eğitim yapılmaması üzere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından "telafi eğitimi" adı altında bir program başlatıldı. Eğitim Sen Diyarbakır 2 Nolu Şube Eşbaşkanı Saliha Zorlu, Diyarbakır'daki gözlemlerini, kaç öğrencinin bu eğitime katıldığını, eğitimin nerelerde yapıldığını anlattı. Abluka ve saldırıların eğitime yansımalarına değinen Zorlu, "Yaşama dair her şeyin askıya alındığını bir dönem yaşıyoruz. Olağanüstü bir savaşın sonuçlarını yaşıyoruz. Şu an eğitim askıya alınmış durumda. Nasıl sağlık ve diğer kamusal hizmetlerin tamamı askıya alınmışsa eğitimde de krizli bir dönem yaşıyoruz" değerlendirmesi yaptı.

'İyi bir eğitim ancak yasakların kaldırılmasıyla mümkün'

Zorlu, Sur'da 15'e yakın okulda dönem başından bu yana fiilen eğitim yapılmadığını ve bunun verdiği aksaklıkların yaşandığını belirterek, "Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu durumda politikası şu oldu; sanki eğitim devam ediyormuş gibi resmen kapanan bölgedeki 10'a yakın okulu dağıtıp eğitim devam ediyormuş gibi bir algı yaratmak istedi. Oysa biz biliyoruz ki en yakın mesafedeki 150-200 metredeki bir okula çocukların can güvenliği olmadığı gerekçesiyle aileler çocuklarını okula göndermediler. Ancak Milli Eğitim'in tavrı oraya öğrenci getirtme yönündendi. Velilerin ise can güvenliği olmadığı için çocuklarını göndermedi" dedi.

 

Zorlu, krizin çözülmesinin tek yolunun sokağa çıkma yasaklarının bir an önce kaldırılması, savaş ortamının bir an önce kaldırılması ve savaş politikalarından dönülmesi olduğunu ifade etti. Zorlu, "Ancak Milli Eğitim Bakanlığı da tıpkı Sağlık Bakanlığı'nın tavrı gibi kör, sağır, dilsiz bir tavır içinde" vurgusu yaptı.

 

Etkilenenler 7 bin, eğitime katılanlar 700

 

Telafi eğitiminin yapıldığı okulları gezdiğini söyleyen Zorlu, "Bir dönem boyunca eğitimini aksamış olan öğrencileri, 10 günlük telafi eğitimi için çağırdılar. Yaşananlardan etkilenen öğrenci sayısı 7 bin. Bu 7 bin öğrencinin var olduğunu düşünerek çağrı yapıldı. Şu anda Rekabet Kurumu Anadolu Lisesi'nde 5-6-7-8'inci sınıf öğrencilerinden sadece 600-610 öğrenci kayıt yapmış. Yine Bağlar Teknik Endüstri Meslek Lisesi, lise öğrencilerine dönük bir telafi eğitimi yapıyorlar. Burada da 100 öğrenci kayıt yapmış" bilgisi verdi.

 

'Telafi eğitim gideremez'

 

Zorlu, bu politikanın Milli Eğitim Bakanlığı'nın "Eğitim aksamıyor" algısının yarattığı bir aldatmacadan ibaret olduğunu söyleyerek, "Dört aylık bir kayıp var ortada. İki sınav kaybı var. Buna rağmen 10 günlük eğitimlerle 'Bakın biz yapıyoruz, yaptık' gibi bir politikanın uygulanması, abestir. Başka hiçbir şey diyemiyoruz. Çocukların kayıplarını telafi edecek bir düzeyde değil. 7 bin öğrenciden ancak 700'ü kayıt yapmış. Eğitim kamusal bir faaliyettir, hizmettir. Herkesin erişebilirliğine açık olmalıdır. Fakat bunu kamusal hizmetten çıkarmış Milli Eğitim Bakanlığı. Gönüllülüğe bağlamış. Burada da anti demokratik bir uygulama var. Sorun bundan ibaret" diye belirtti. 

HABERE YORUM KAT