1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Teksas Üniversitesiyle DÜ arasında iş birliği
Teksas Üniversitesiyle DÜ arasında iş birliği

Teksas Üniversitesiyle DÜ arasında iş birliği

Dicle Üniversitesi'nde Kadın Doğum Jinekolojik Endoskopi Eğitim Günleri çerçevesinde toplantı düzenlendi.

A+A-
Yapılan toplantıya Teksas Üniversitesi'nden bilim adamları katıldı. Dünyada konularında ünlü ve söz sahibi olan bilim adamlarının katıldığı toplantıda Kadın Sağlığını Koruma çerçevesinde konferans verildi.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Diyarbakır Dicle üniversitesi tıp fakültesi kadın ve doğum hastalıkları Ana bilim dalı başkanı Prof. Dr. Talip Gül, “Teksas Üniversitesi , Kadın Doğum bölümüyle yapmış oldukları anlaşmanın amacının , özelde bölgemiz, genelde de tüm Ülkemiz kadınlarına hizmet vermek , Kadın sağlığını geliştirme konusunda daha fazla şeyler yapmak, Amerikada yapılan tüm hizmetlerin bölgemizde de yapılmasını sağlamaktır” dedi.
 
Teksas Üniversitesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Minimal İnvazif Cerrahi bölüm başkanı Prof.Dr. Gökhan Kılıç ve aynı Üniversitenin Perinatoloji bölümünden Prof.Dr. Hassan Harirah katıldı. Dünyada konularında ünlü ve söz sahibi olan bu iki bilim adamı Kadın sağlığını koruma çerçevesinde verdiği konferansı çok sayıda katılımcı takip etti.
 
Toplantıya yurt dışından gelen hocaların yaptıkları endoskopik ameliyatları katılımcıların konferans salonundan canlı olarak izleme imkanı buldular. Ayrıca Teksas Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü ile Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü arası da, Kadın sağlığını iyileştirme konusunda işbirliği protokolü bir basın toplantısı yapılarak duyuruldu. Yapılan basın toplantısında konuşan Prof .Dr. Talip Gül , “Teksas Üniversitesi , Kadın Doğum bölümüyle yapmış oldukları anlaşmanın amacının, özelde bölgemiz, genelde de tüm Ülkemiz kadınlarına hizmet vermek , Kadın sağlığını geliştirme konusunda daha fazla şeyler yapmak, Amerika'da yapılan tüm hizmetlerin bölgemizde de yapılmasını sağlamaktır” diye konuştu.
 
Bu nedenle elemanlarının Teksas Üniversitesine gönderildiklerini belirten Prof.Dr. Talip Gül sözlerine şöyle devam etti: Biz arkadaşlarımızı endoskopi eğitimi için Teksas Üniversitesine gönderdik. Eğitimlerini tamamlayıp döndükten sonra orda yapılan hizmetlerin aynısını Kliniğimizde yapmaktadırlar. Bundan sonra da öğretim üyelerinden bazıları gönderilecek ve bu işbirlikleri devam edecek , Dicle Üniversitesine de Teksas Üniversitesinden eğitim amacıyla öğretim elemanları gelecek. Daha sonra söz alan Teksas Üniversitesi Kadın Doğum Minimal İnvazif Cerrahi Bölüm başkanı Prof .Dr. Gökhan Kılıç ise, “Dicle Üniversitesi Kadın Doğum bölümüyle yapmıs oldukları iş birliğinin sürekli olacak, zaman zaman gelip eğitim programlarına katılacaklar ve varsa eksiklikleri giderilecek” dedi.
 
Toplantı sonrası öğrencilerle sohbet eden Prof Dr. Gökhan Kılıç, ögrencilerin isteklerini dinledi ve not alarak gerekenin yapılacaģını söyledi.
 
 
(Diyarinsesi.org MY)
 

HABERE YORUM KAT