1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tekel Tütün Fabrikalarında Büyük Kriz
Tekel Tütün Fabrikalarında Büyük Kriz

Tekel Tütün Fabrikalarında Büyük Kriz

Özelleştirme kapsamına alınan TEKEL Fabrikaları, Güneydoğu illerinde 2009 yılında tütün alımı yapmayacak olması, binlerce kişinin mağdur olmasına neden olacağı bildirildi.

A+A-

Diyarbakır, Muş, Bitlis, Mardin, Adıyaman, Batman olmak üzere bölgede binlerce kişinin geçim kaynağı olan tütün'deki kota uygulaması ve özellikleştirme kapsamına TEKEL Fabrikaların alınması, onbinlerce üreticiyi mağdur etti. 9 ilin valiliğine gönderilen genelgeyle 2009 yılında tütün alımı yapılmayacağı, bu nedenle tarım il müdürlüklerinin alternatif tarım ürünlerine yönelmesini ve bu konuda çalışmalar yapmalarını istemesi, "Tütün"deki krizi yeniden gündeme getirdi. Resmi yazıda, 2009 yılında TEKEL tarafından tütün alımı yapılmayacağı belirtildi. 110 bin tütün ekicisinin bulunduğu Bölgede alınan karar sonucunda 2009'da yaklaşık 700 bin kişinin ya işsiz kalacağı ya dolaylı olarak olumsuz etkileneceği belirtiliyor.

TÜTÜN DE İKİNCİ KRİZ DALGASI

Tek Gıda-İş Bitlis Şube Başkanı ve Türk-İş Temsilcisi Can Murat Yenisöz, TEKEL ve tütün üzerindeki özelleştirme çabalarının altında yatan ana etmenin tütün ve bağlı sektörlerde ülkenin tamamen dışa bağımlı hale getirilerek özellikle ABD mallarının talep görmesini sağlamak olduğunu belirtti. Alınan kararla Bölgede ilk etapta 700 bin kadar kişinin etkilenip işsizler ordusuna katılacağını belirten Yenisöz, Bölgede tütüne alternatif ürün aranması çalışmalarını 'Tütünün tek alternatifi göçtür. 2009 yılında tütün alımı yapılmaması göçü tetikleyecektir' sözleriyle değerlendirdi. Ege ve Akdeniz Bölgelerinde 2009 yılında ve sonraki yıllarda tütün alımının yapılacağını, buna karşın aroması ve lezzetiyle bu bölgelerden daha kaliteli tütün hasadı alınmasına karşın Bölgede tütün alımının yapılmayacak olmasını bir tezat olarak niteleyen Yenisöz, şunları söyledi:

ALTERNATİF ÜRETİCİLİK ?

'Yüzyıllardır bu topraklarda dünyaca ünlü Bitlis tütünü ekildi alternatif aranmadı ve bulunamadı. Kendine has özelliği olan Bitlis tütünü devamlı ülkemiz ve dünya piyasasında aranan tütün idi. Ancak bugün tütüncülüğü ilimiz tütüncülüğünü tavsiye etmeyi adeta öngören alternatif ürün arayışı 120 bin tütün ekicimizi yaklaşık 350 yaprak tütün işletme çalışanında beraberinde ilimizden tavsiye etmeyi öngörüyor.'

TALİHSİZ BİR KARAR

Bitlis Tütün Ekicileri Birliği Başkanı Mehmet Can Demir ise, alınan kararı büyük bir talihsizlik olarak niteledi. Bitlis bölgesi tütününün dünya üzerinde harmanlanmadan ve tek başına içilebilen tek tütünü olduğuna dikkat çeken Demir, 'Son derece kıraç ve parçalı arazilere sahip olan Bitlis'te tütüncülük tek geçim kaynağıdır. Tütünün yerini hiçbir alternatif alamaz. Bir dönümlük bir arazi 10 kişilik aileyi çok rahatlıkla geçindirecek değerde bir tütün hasadı verebiliyor. Üstelik tütün ekimi bu aileyi 1 yıl boyunca istihdam edebiliyor. Buna karşılık bu ailenin meyvecilik yapması durumunda ne kadar sürede ne oranda verim alabileceği meçhuldür' dedi.