1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Tek isteğimiz: Üreten Türkiye
Tek isteğimiz: Üreten Türkiye

Tek isteğimiz: Üreten Türkiye

Sanayi üretimindeki artış, iş dünyasında da yankı buldu. İÇGİAF Başkanı Emre Altındağ, “Artış umut verici. Ama kalıcı olması için daha çok üretim şart. Üretim için de Yeni Teşvik Paketi'ndeki sıkıntılar giderilmeli” dedi.

A+A-
İç Anadolu Genç İşadamları Federasyonu (İÇGİAF) Genel Başkanı Emre Altındağ, sanayi üretiminin, son üç yılın en yüksek seviyesine çıkmasının sevindirici bir gelişme olduğunu değerlendirdi.
 
Altındağ, sanayi üretiminin, ekonomik büyümenin öncü göstergesi kabul edildiğini, söz konusu artışın büyüme ve üretim dinamiklerinin güçlü olduğunu gösterdiğini söyledi. Güçlü Türkiye ekonomisi için üretim odaklı ekonomik politikaların devam etmesi gerektiğini vurgulayan Altındağ, şöyle devam etti:
 
* Bu kesimlere görev düşüyor
 
“Üretim demek; istihdam artışı, refah seviyesinin yükselmesi, huzur, kalkınma ve istikrar demektir. Dolayısıyla üretim artışı için yürütülen politikaların devam etmesi, üretimin çok daha fazla desteklenmesi önemlidir. Bu noktada ekonomi yönetimi kadar finans çevrelerine de görev düşmektedir. Özellikle bankalar krediler konusunda iş dünyasını daha fazla desteklemelidir. İş dünyasının da Torba Yasa başta olmak üzere hükümetin vergi ve sigorta gibi konularda sağladığı kolaylıklar ve sunduğu yatırım teşviklerinden yararlanarak, üretime daha fazla katılmaları gerekmektedir.”
 
* Arsayı ucuza almışlar, boş bekletiyorlar
 
İÇGİAF Başkanı Emre Altındağ, yatırımcıya umut olan Yeni Teşvik Paketi'ndeki arsa sorununa ilişkin de uyarılarda bulundu. Paketin üretim artışı ve ekonomik büyüme için çok faydalı olduğuna işaret eden Altındağ, “Ancak arsa tahsisi konusunda sorunlar yaşanmaktadır. Organize sanayi bölgelerinde fabrika açmak isteyen yatırımcılar yer bulamamaktadır. Çünkü arsaların çoğu önceden ucuza alınmış ama üzerine hiçbir şey yapılmadan, boş bir şekilde bekletilmektedir.
 
Biran önce fabrika kurmak isteyen yatırımcılar ise arsa tahsisi konusunda ciddi bir külfetle karşı karşıya kalmaktadır. Bu sıkıntının önüne geçmek, arsa tahsisinden sonra yan gelip yatmayı engellemek ve tahsisten sonra tesislerin biran önce faaliyetini geçmesini sağlamak için bazı şartlar konulmalıdır. Mesela 6 ay içinde inşaata başlama, 2 yıl içinde üretime geçme garantisi olmalıdır. Bu konuda yeni bir yasal düzenleme yapılması, gerçek yatırımcının yatırımlarının önünü açacaktır” dedi.

HABERE YORUM KAT