1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tek hayali Başbakan'ı görmekti
Tek hayali Başbakan'ı görmekti

Tek hayali Başbakan'ı görmekti

19 yaşındaki serebral palsi (sipi) hastası Gülnur Baytekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a çağrıda bulunarak, '3 yaşında yakalandığım bu hastalıktan kurtulmak ve okula gitmek istiyorum' dedi.

A+A-

Beyinden kaynaklanan, fakat altında ilerleyici bir hastalık nedeni bulunmayan, hareketlerin kontrolünü olumsuz etkileyen, doğumdan itibaren ve erken süt çocukluğu çağında başlayan Serebral Palsi, (sipi) hastası 19 yaşındaki Gülnur Baytekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a çağrıda bulunarak, 'Artık ben de sağlıklı insanlar gibi yaşamak ve okula gitmek istiyorum' diye konuştu.

BEN DE HERKES GİBİ YÜRÜMEK İSTİYORUM

19 yaşındaki Gülnur, 3 yaşında yakalandığı bu hastalıktan kurtulmak istediğini belirterek şunları söyledi:
'Annem ve babam bana sahip çıkıyor. Bir dediğimi iki etmiyorlar. Annem ve babam benim ihtiyaçlarımı görüyorlar. Bu nedenle bel fıtığı oldular.

Sayın başbakanımızın hafta sonu geleceğini duydum. Derman Baba Adlı Yılmaz Acu'ya ulaştık. Daha önceden kendisini tanıyorduk.Ekonomik durumu elverişli olmayan Ailelere ve hastalara yardımcı olduğunu biliyorduk.Kendisine 'Beni başbakanımıza götür, tek hayalim başbakana ulaşmak' diye ricada bulundum.

Para falan istemiyoruz. Sadece sağlığıma nasıl kavuşurum, nerde, nasıl tedavi olabilirim. Bu konuda yardım isteyecektim. Her günüm bir azap.Ama umudumu kaybetmedim. Bir umut ışığı olur diye yaşadım.
Ama maalesef ne Diyarbakır'da, ne de Bismil ve Ergani'de kalabalık ve izdiham nedeniyle, kendisine ulaşamadım. Çok üzüldüm.Okul okumak, Akranlarım gibi yürümek, koşmak istiyorum'.

TEK HAYALİ BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞANI GÖRMEK

Hafta sonu Başbakan Erdoğan'ın mitin yaptığı alanına gelen, ancak görüşemeyen 19 yaşındaki Gülnur, 'Ergani'de yaptığı mitingde saatlerce yolda bekledik. Ancak daha sonra Başbakanımızın helikopterle gittiğini duyduk. Doğuştan yürüme engelliyim.Hastalığımla ilgili Hayırsever kişi ve kuruluşlardan duyarlılık bekliyorum'.
TEDAVİSİ BÜYÜK BİR SABIR GEREKTİRİYOR

Beyinden kaynaklanan, fakat altında ilerleyici bir hastalık nedeni bulunmayan, hareketlerin kontrolünü olumsuz etkileyen, doğumdan itibaren ve erken süt çocukluğu çağında başlayan Serebral Palsi hastalığının tedavisinin büyük Bir sabır gerektirdiğini belirten uzmanlar, 'kısaca SİPİ diye Adlandırdığımız serebral palsi tek bir hastalık olmayıp, hastalıklar grubuna verilen addır.

Gülnur, fiziksel engelli ve tedavi olması gerekiyor. Doğum sırasında Annesi çok kan kaybettiğinden beynine oksijen gitmiyor ve sağ kolu ile sağ bacak gereken işlevini görmüyor.Beyin yanlış komut verdiğinden ani sıçramaları oluyor. Durduğu yerde düşebiliyor. En ufak bir tıkırtı sesinden bile korkuyor.3 yaşından beri fiziksel tedavi görmesine rağmen herhangi bir ileri düzeyde gelişme görülemedi. Ayrıca panik atağı var. Ellerini tam olarak kullanamıyor'Aslında bu hastaların aynı rehabilitasyon, eğitim ve tedavi yöntemlerine ihtiyaçları bulunmaktadır' şeklinde görüşlerini dile getirdiler.

6 NÜFUSLU AİLE, GÜLNUR'A YARDIM EDİLMESİNİ BEKLİYOR

Anne Hanım Baytekin ise, kızının gözlerinin önünde eriyip gittiğini ve bu duruma çok üzüldüklerini belirterek şunları söyledi:

'4 çocuğumuz var. Eşimle beraber 6 nüfus geçinip gidiyoruz.

19 yıldır ne gündüzüm belli, ne gecem. Canımdan çok sevdiğim kızımın hastalığı bizleri üzüyor. Ama elimizden bir şey de gelmiyor

Ülkemizde kalmadık yer bırakmadık tedavisi için. Ama maalesef çare bulamadık. Maddi olarak kimseden para talebimiz yok. Sadece kızımın tedavisi yabancı ülkede yapılıyor mu, bizlere yardım edilsin diyoruz.
Başbakan sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'a gelişini kızımla beraber, tabiri caizse dört gözle bekliyorduk. Amacımız sadece başbakanımızı görmek ve ona sorunumuzu iletmekti. Belki sahip çıkar umuduyla günlerdir kızım Gülnur hayal kuruyordu.

Sağolsun Yılmaz Acu'ya ulaştık. Daha önceden de tanıyorduk, hayırsever bir insan olduğunu biliyorduk. Cumartesi günü Diyarbakır'da görüşme olanağı bulamayınca, hep beraber Pazar günü Ergani'ye gittik. Yılmaz Acu'nun girişimlerine rağmen sayın başbakana ulaşamadık. İzdiham nedeniyle, kızım ezilme tehlikesi yaşar diye fazla yaklaşamadık.Başbakandan talebimiz, bir umut ışığı olabilirdi. ışık olabilir. Çok yol denemesine rağmen bu hastalıktan kurtulamadı.

Gülnur, ortaokula kadar okudu. Ablası her gün onu okula götürüp getiriyordu. Ama kış aylarında havalar çok soğuk olduğundan liseye devam edemedi. Bir çok okulda sadece merdiven olduğundan, engellilerin kullanabileceği engelli rampası olmadığından, üst katlara çıkmak çok zor oluyordu. Biz de liseyi dışardan okumasına karar. Şimdi liseyi dışardan okuyor. Lise ikinci sınıfa geçti. Kentimizin mülki Amirlerinden rica ediyoruz. Bizi sayın Başbakanımıza ulaştırsınlar veya kızımın tedavisi için bir yol göstersinler'.

ACU: GÜLNUR'UN ÇIĞLIĞINA SESSİZ KALMAYALIM'

Derman Baba Yetiş Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yılmaz Acu ise, Bir An önce Gülnur için bir şeyler yapılması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

'Aileyi ve Gülnur'u uzun yıllardır tanırım. Muhtelif defalar tedavisi için girişimlerde bulunduk. Annesi ve babası bütün olanaklarını kullanıp, tedavisi için çaba sarf ettiler. Ancak nihai çözüme ulaşamadık.
Hafta içi beni Arayıp sayın başbakanImız ile görüşmek istediklerini belirttiler. Memnuniyetle onlara yardımcı olacağını belirttim. Diyarbakır'da yapılan miting Alanına gittik, görüşme olanağı bulamadık.
Ailesiyle beraber Ergani'ye gittik. Ancak izdiham nedeniyle yaklaşamadık.
İnanıyorum ki, sayın Başbakanımız, medyada yankılanan bu çığlığa karşılık vererek, Gülnur'un tedavisi için ne gerekiyorsa yaptırır.

Sayın başkanımızın ne kadar hayırsever olduğu hepimizin biliyoruz.inanıyorum Gülnur kardeşimizede sahip çıkatacaktır. bu konuda yardımcı olabilirse çok makbule geçer'.

HABERE YORUM KAT