1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tehdit, şantaj ve dayak!
Tehdit, şantaj ve dayak!

Tehdit, şantaj ve dayak!

Hani'deki ihale kavgasının perde arkası gün yüzüne çıktı.

A+A-

Hani'deki yemek ihalesinin yankıları devam ediyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün taşımalı eğitime tabi tutulan öğrencilerin sıcak yemek ve kumanya ihtiyaçlarını gidermek için açtığı 610 bin TL değerindeki ihale yaşanan olaylar tüyler ürpertici.

Saldırıya maruz kalan Diyarbakır firmalarının temsilcileri, AK Parti İlçe Başkanı Ali Aktay'ın sahibi olduğu Şark Yemek ile bu firma ile anlaşmalı olan Ömer Yıldız firmasının adamları tarafından önce tehdit edildiklerini, daha sonra da ihaleye katılmamaları için dosyaları kaçırılarak saldırılara maruz kaldıklarını iddia ettiler.

TÜYLER ÜRPERTİCİ İDDİALAR

8 firmanın girmeye hak kazandığı yemek ihalesine üç firmanın son anda girmekten vazgeçmesi kafalarda soru işareti bırakırken, ihaleye AK Parti İlçe Başkanı Ali Aktay'ın sahibi olduğu söylenen Şark Yemek Firması'nın yanı sıra Kocaköy firması olan Ömer Yıldız ile Diyarbakır'dan giden MAK, İçkale/Efem ve Tanrıverdi firmaları katılacaktı. Ancak iddiaya göre ihale saatinde ihalenin yapıldığı salona gelen MAK, İçkale/Efem ve Tanrıverdi firmalarının temsilcileri Şark ve Ömer Yıldız firmalarını temsil eden kişilerin tehditlerine maruz kaldı. Dosyaların komisyona vermemeleri konusunda tehdit edilen firma temsilcileri, ihaleye katılmak için ısrarcı olunca diğer iki firmanın adamları tarafından saldırıya uğradılar.

'İHALE DOSYAMI ZORLA KAÇIRDILAR'

Yargıya taşınan ihaledeki baskılar ve saldırı olayları mağdur firma yöneticilerinin polise verdiği ifadelere de yansıdı.

Tanrıverdi firmasının temsilcisi Yusuf Tanrıverdi, ihale dosyasını teslim etmek için geldiği İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binası önünde baskı ve saldırılara maruz kaldığını iddia etti. 5-6 kişinin ihale dosyasının yer aldığı çantasını zorla aldığını ve 1 kişinin de kendisini zorla alıkoyduğunu öne süren Tanrıverdi, daha sonra Ömer Yıldız isimli şahıs tarafından bir iş yerine götürülerek ihaleye katılmaması yönünde tehditler savurulduğunu söyledi. 'Korktum ve ihaleye katılmayacağımı söyledim. Böyle olunca çantamı geri verdiler' diyen Tanrıverdi, daha sonra emniyete giderek suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

'BİZE SALDIRANLAR ALİ AKTAY'IN AKRABALARI'

Tanrıverdi, kendisini bir iş yerine ihaleye girmemesi konusunda tehdit edenlerden birinin de AK Parti İlçe Başkanı Ali Aktay'ın akrabası H. A. olduğunu söyledi. Tanrıverdi, kendisini tehdit eden ve saldıran kişilerden davacı olduğunu bildirdi.

Saldırıya uğrayan firma yöneticilerinden Hasan Satır'ın polise verdiği ifadelerde anlattıkları ise çok daha vahim. Şark Yemek ve Ömer Yıldız firmalarının anlaşmalı olduğunu iddia eden Satır, iki firma temsilcilerinin ihale günü hem kendisine hem de Diyarbakır'dan gelen diğer firmaları tehdit ve şantajla sindirmek istediğini, geri adım atmadıkları için de fiili saldırıya maruz kaldıklarını söyledi.

'İLLA AK PARTİ'Yİ Mİ DEVREYE SOKALIM?'

Satır, “Yanımıza gelerek ihaleye girmememiz için tehditler savurdular. Biz de karşılık verdik. 'Biz burada firma açmışız, illa AK Parti'yi mi devreye sokalım?' dediler. Burada kast ettikleri kişiler AK Parti İlçe Başkanı Ali Aktay ve Kaymakamlık Özel Kalem Müdürü Yüksel Aktay'dır. Dosyamı teslim etmek için görevli memuru aradım ancak ihaleye girmemizi engellemek için dosyayı almadı. Daha sonra A. AA, Y. A. ve Ö.Y.'ın aynı odadan çıktığını gördüm. Bunlar akrabadırlar. Bunların adamları tarafından 'her yeri bağladık, ihale alamazsınız. Çekin gidin' diye tehdit ettiler. Daha sonra F. A. isimli şahıs tarafından ihaleden çekilmemiz karşılığında para teklif edildi. Ben de bunu kabul etmedim. Polisler gelip uyarı yaptıktan sonra kavga çıktı. Bu sırada saldırıya maruz kaldım ve E.A ile A.B. isimli şahıslar tarafından ihale dosyamız kaçırıldı.” dedi.
Satır, kendisine saldıran, tehdit eden ve dosyaları kaçıran şahısların yanı sıra bunları azmettirmekle suçladığı AK Parti İlçe Başkanı Ali Aktay ile akrabaları Yüksel Aktay ve Ömer Yıldız'dan da davacı oldu.

HABERE YORUM KAT