1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. TED Diyarbakır'da
TED Diyarbakır'da

TED Diyarbakır'da

Ünlülerin, Türkiye'yi yönetenlerin okulu Diyarbakır'da,TED'in Ankara'dan sonra en büyük kampusu Diyarbakır'da Eylül ayında açılıyor,İngilizce eğitimiyle TED, öğrencilerine ayrıcalıklar sağlıyor.

A+A-
Türkiye'nin eğitim alanında marka olmuş en önemli kurumlarından biri olan TED Diyarbakır Koleji, Eylül ayında ders zili çalacak. Türkiye'yi yönetenlerin, ekonomi, politika, iş, sanat ve basın dünyasının önde gelen isimlerinin mezun olduğu TED, Ankara'dan sonra ülkenin en büyük ikinci kampusunu Diyarbakır'da açacak.
 
 
İngilizce eğitimiyle TED, öğrencilerine ayrıcalıklar sunuyor. TED mezunları arasında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, eski başbakanlardan Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes, Sabancı Holding'den Güler Sabancı, Merkez Bankası'nın tepesindeki isim Erdem Başçı, basın camiasından Reha Muhtar ve Mihtat Bereket, sanat dünyasından Filiz Akın, Beren Saat, Mazhar Alanson gibi yüzlerce isim bulunuyor.
 
 
TED, Türkiye'nin en büyük ikinci kolej tesislerini Eylül ayında Diyarbakır'da eğitim hayatının hizmetine sunuyor. Şu anda öğrenci kabulüne başlayan, gerçek İngiliz öğretmenlerin ders vereceği TED Diyarbakır Koleji Müdürü Ozan Demiralp ile okulun özellikleri, hedefleri ve TED dünyası ile ve çocuklarına nitelikli ve güven içinde bir eğitim vermek isteyen, çocuklarının geleceği konusunda daha şimdiden yatırım yapmayı planlayan ailelerin keyifle ve dikkatle okuyacağı kapsamlı bir söyleşi gerçekleştirdik.
 
 
Özgür Haber- Sayın Ozan Demiralp, bizlere TED kolejlerinin eğitim sistemimizdeki yeri hakkında kısa bilgiler sunabilir misiniz?
 
 
Ozan Demiralp- Bilindiği üzere Diyarbakır tarihin ilk yıllarından bu yana bölgenin en önemli kenti olma özelliğini sürdürmektedir. Diyarbakır  eğitim, sağlık gibi alanlarda  bölgenin merkezi konumunda olmuştur. Nasıl Diyarbakır bölge için pek çok alanda öncü özellikler gösteren bir kent ise TED Kolejleri de 1928 yılından bu yana eğitim sistemimizde öncü, lider okullar olmuşlardır.
 
TED kolejleri;  bilimsel eğitim çerçevesinde, en az bir yabancı dili bilen ve yaşamında etkili bir şekilde kullanan, yüksek ahlaklı, ülke sorunlarına karşı farkındalığı ve çözüm üretme bilinci yüksek, çevreye duyarlı, sosyal sorumluluk bilincine sahip, bilimsel düşünen, empati kuran ve farklılıklara saygılı, iletişim becerileri kazanmış, özgüveni yüksek, teknolojiyi hayatının her alanında etkili ve olumlu bir şekilde kullanan, iş hayatında gerekli olan bilgi, beceri ve değerleri edinmiş, kültür, sanat ve spor alanlarında entelektüel birikimi olan, Dünya vatandaşlığı vizyonuna sahip bireyler yetiştirmek amacı ile hizmet vermektedirler.
 
 
ÖH- TED Diyarbakır Koleji Diyarbakır eğitimine nasıl bir katkı sunacaktır?
 
 
OD- Diyarbakır'da eğitime dair bir çok sorunu ardı ardına sıralamak mümkün. Merkezi sınavları sonuçlarında il sıralamalarında alt sıralarda olmamız, kalabalık sınıflar, sosyal, sportif imkanların ilimiz okullarında sınırlı derecede olması eğitime dair başlıca sorunlarımız. Okulumuz bölgenin en büyük okul kampus projesi olma iddiası ile sanat-kültür-hobi atölyeleri, konferans salonu, kapalı spor salonu, yüzme havuzu, modern ve hijyenik yemekhaneleri, teknolojik donanımlı derslikleri, tam donanımlı laboratuarları ile Diyarbakır'a eğitim alanında 87 yıllık TED deneyimi ile yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor. Dolayısı ile kalite odaklı eğitim anlayışının şehirde kısa sürede etkisini hissettireceğine inanıyoruz. 
 
 
ÖH- Özellikle bu yıl Diyarbakır'da bir çok özel okulun açıldığı da göz önüne alındığında TED Diyarbakır Kolejinin diğer okullardan farkı neler olacak?
 
 
OD- Belirttiğiniz gibi Diyarbakır'da bir çok özel okul açıldı. Uzun vadede eğitimde kaliteyi göz önünde tutan kurumların öğrencilerine faydalı olmanın yanında büyüyerek eğitimde yerini alacağına inanıyorum. Veliyi bir kazanç kapısı olarak gören, rekabeti okul ücreti üzerine odaklayan kurumların ise başta öğrencilerine olmak üzere kendilerine dolayısı ile Diyarbakır eğitimine zarar verecekleri önemli bir gerçek. Bu yüzden bu kurumların eğitim kurumu oldukları gerçeğinden uzaklaşmadan faaliyetlerine devam etmesi gerekmektedir.
 
 
TED Diyarbakır Koleji olarak okul ücreti içerisinde olacak şekilde velilerimizin İngilizce kitapları da dahil olmak üzere tüm kitap-kırtasiye ihtiyaçları, yabancı dil öğretimi, sınavlara hazırlık kursları, sanatsal faaliyetler, sportif aktiviteler ve enstrüman kurslarında ayrıca bir ödeme yapmasını istemiyoruz. Bilindiği üzere özel okullarda düşük gibi görülen okul ücretleri yıl içerisinde kitap-kırtasiye masrafları ile yüksek meblağları bulabilmekte. Bu uygulama ile velilerimizin eğitime dair harcamalarını öngörmelerini amaçlamaktayız.  Ayrıca okulumuzda alan uzmanları ile gerçekleştirilecek olan yabancı dil öğretimi, sınavlara hazırlık kursları, sanatsal faaliyetler, sportif aktiviteler ve enstrüman kursları öğrencilerimizin sosyal ve akademik yönlerden donanımlı bireyler olmasını sağlayacaktır.
 
ÖH- TED okullarının mezunları için “TED'li” kavramı kullanılır. Nedir TED'li olmak?
 
 
OD- Dünyadaki pek çok büyük okulun mezunları o okulun adı ile anılır. TED kolejlerinden mezun olanlar da “TED'li” olarak anılırlar. Okullarımızın en güçlü yanı, kurum kültürümüzün olmasıdır. 87 yıllık bir geleneğin ürünü olan kurum kültürümüzü okullarımızdaki sportif, kültürel, sanatsal faaliyetler ile sağlamaktayız.  
 
 
Öğrencilerimiz ilgi ve yetenekleri dahilinde muhakkak bir yada birkaç sosyal faaliyet ile yoğun olarak uğraşmakta böylelikle yetenekli oldukları alanlarda kazandıkları başarma duygusu ile çalışmaya karşı iç disiplin edinmektedirler. Böylelikle okullarımızda yer alan akademik çalışmalar ile de akademik başarılar da kendiliğinden gelmektedir. Tüm bunların yanında anaokulundan başlayan yoğun İngilizce programı ile de öğrencilerimizin yabancı dil gelişimleri sağlanmaktadır.
 
 
Bu sistemden mezun olup “TED'li” olarak anılan isimlerden başlıcaları, Zülfü Livaneli, Mahzar Alanson, Güler Sabancı, Reha Muhtar, Emin Çölaşan, Mithat Bereket, Cenk Koray, Serdar Turgut, Güneş Tecelli, Muazzez Abacı, Tomris Giritlioğlu Sibel Egemen, Füsun Önal, Nergis Kumbasar, Kartal Tibet, Toprak Sergen, Hümeyra sayılabilir. 
 
 
ÖH- Son olarak öğretmen kadronuzdan bahsedebilir misiniz?
 
 
OD- Öğretmenlerimiz TED Genel Merkezce mülakat sonuçlarına göre okulumuza yönlendirilmekteler. Değişik branşlarda oluşturulan mülakat komisyonlarında akademisyenler, TED okullarında görev yapan zümre başkanları yer almakta. Mülakat sonucunda başarılı olan öğretmenlerimiz ile yaptığımız görüşmelerimiz sonucunda ortalama 6-7 yıllık mesleki tecrübesi olan dinamik bir kadro oluşturuyoruz. 2 İngilizce Öğretmenimiz İngiltere'den gelirken değişik şehirlerden ve ilimizden farklı branşlarda öğretmenlerimiz ile çok güçlü bir eğitim kadromuz oluştu. TED öğrencisi olmak kadar TED Öğretmeni olmanın ayrıcalığını da tüm öğretmenler bilirler. Kaldı ki öğretmenlerin mesleki gelişimlerine TED okulları kadar katkı sunan başka bir yapı da bulunmamaktadır. 
 
 
Ozan Demiralp kimdir?: 1976 Edirne doğumludur. Lisans eğitimini Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesinde, yüksek lisans eğitimini de aynı üniversitenin Eğitim Yönetimi, Denetimi, Ekonomisi ve Planlaması Bölümünde tamamladı. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı değişik okul ve kurumlarda öğretmenlik, yöneticilik görevlerinde bulundu. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatta eğitim görevliliği, eğitim programı yazarlığı yaptı.
 
 
MEB basımı “Hoş Geldin Öğretmenim” kitabının yazar grubunda yer alırken “Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme” isimli kitabın yazarıdır. Diyarbakır'da 5 yıl yürüttüğü MEB Maarif Müfettişi görevinden ayrılarak TED Diyarbakır Koleji Kurucu Müdürlüğü görevini yürütmeye başlamıştır. Evli ve 1 kız çocuğu bulunmaktadır.   
 
 
(Özgür Haber)
Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT