1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Tecrit, Kürt halkına karşı bir şantajdır’
‘Tecrit, Kürt halkına karşı bir şantajdır’

‘Tecrit, Kürt halkına karşı bir şantajdır’

Çözüm sürecinin hükümet tarafından askıya alınması ile 5 Nisan’dan bu yana hiç kimse ile görüştürülmeyen PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit devam ederken, tecride yönelik tepkiler de çığ gibi büyüyor.

A+A-

Diyarbakır’da DBP tarafından düzenlenen meşaleli yürüyüş ile tecrit protesto edilirken, DBP Bağlar İlçe Eşbaşkanı Kavak Özbek, “Tecrit, Kürt halkına karşı bir şantajdır” dedi.


Bölge illeri başta olmak üzere batı illeri ve dünya ülkelerinden milyonlarca kişinin özgürlüğünü istediği PKK Lideri Abdullah Öcalan, 16 yıldır tutulduğu İmralı Adası'ndaki ağır koşullar içerisinde, 5 Nisan'dan bu yana ne ailesi ne avukatları ne de İmralı Heyeti'yle görüştürülmüyor. Savaş hazırlığı olarak değerlendirilen Öcalan üzerinde uygulamaya konulan ağır tecrit uygulaması devam ederken, diğer yandan ise aylardır sokaklarda tecride karşı eylemler de çığ gibi büyüyor. Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesi’nde Şeyh Şamil Mahallesi’nde bir araya gelen yüzlerce kişi düzenledikşeri meşaleli yürüyüş ile tecridi protesto etti.

DBP Bağlar İlçe Örgütü öncülüğünde düzenlenen yürüyüş için Şeyh Şamil Mahallesi parkında toplanan yüzlerce kişi yaktıkları meşaleler, sloganlar ve açtıkları Öcalan posterleri eşliğinde Koşuyolu Parkı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca “Biji serok Apo”, Bê serok jiyan nabe” ve “Selam selam İmralı’ya bin selam sloganları atıldı. Yürüyüş boyunca önlem alan polis, zırhlı araçlarla yürüyüşü takip etti. Yürüyüş Koşuyolu Parkı’nda parkında son bulurken, burada konu ile ilgili açıklama yapıldı.
 
‘Tecrit, Kürt halkına karşı bir şantajdır’


Açıklamayı yapan DBP Bağlar İlçe Eşbaşkanı Kavak Özbek, Öcalan üzerindeki tecridin Kürt halkına karşı bir şantj olduğunu söyleyerek, “Sayın Öcalan üzerindeki tecritle onun halk ile iletişimini kesip PKK’yi tasfiye etmek istiyorlar. Sayın Öcalan Türkiye’nin demokratikleşmesi için büyük bir emek verdi. Dolmabahçe’de 10 maddelik mutabakat metni ile AKP hükümetinin adım atmasını istedi ancak hükümet adım atmak yerine tecrit sistemini devreye koydu. Tecrit, Eroğan’ın ‘Ne masa vardır, ne çözüm ne de Kürt sorunu vardır’ sözleri ile başladı ve çözüm süreci tıkandı. Bu sürecin önünü açmak için gençler, kadınlar ve tüm Türkiye halkları Öcalan’ın özgürlüğü için büyük bir mücadele vermelidirler” dedi.


Özbek, bundan sonra her akşam saat 20.30’da tecride karşı sürekli eylem yapacaklarını duyurdu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler