1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tecride karşı meşaleli yürüyüş
Tecride karşı meşaleli yürüyüş

Tecride karşı meşaleli yürüyüş

PKK Lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin kaldırılmasını talep eden DEM-GENÇ üyeleri Adana ve Diyarbakır'da meşaleli yürüyüş düzenledi.

A+A-

PKK Lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin kaldırılması talebi ile Adana'nın Dağlıoğlu Mahallesi'nde DEM-GENÇ'in çağrısıyla yüzlerce kişi tarafından meşaleli yürüyüş düzenlendi. Havuzlu Bahçe Mahalle girişinde toplanan yüzler, "DEM-GENÇ geliyor İmralı duvarları yıkılıyor" ve "Kimliğimiz, irademiz, irademiz Önderliğimiz" pankartı açarak, "Öcalan'a yaklaşım savaş, barış gerekçemizdir" ve "Be Serokjiyanna be" sloganları eşliğinde Karasu Kavşağı'na kadar yürüdü

Saygı duruşunun ardından DEM-GENÇ adına açıklama yapan Özgür Demir, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin Kürt gençliğinin özgürlüğüne, halkın iradesi ve demokrasiye vurulan bir darbe olduğunu söyledi. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları, 5 Nisan 2015 tarihinden beri ise İmralı Heyeti ile görüştürülmediğini hatırlatan Demir, "Önderliğimize uygulanan tecrit halklara uygulanmaktadır" dedi. 

Yapılan açıklamanın ardından kitle slogan ve alkışlar eşliğinde dağıldı. 

Öcalan üzerindeki tecrit Bismil'de protesto edildi

DEM-GENÇ üyeleri Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde de DBP ilçe binası önünden Bismil Köprüsü'ne kadar meşaleli yürüyüş düzenledi. DBP ve HDP yöneticilerinin katıldığı yürüyüşte, "Tecrit a lı ser Serokati Tecrit a ser gele Kürde" pankartını açan gençler, sık sık "Be serok jiyan na be", "Biji serok Apo", Bismil ovası Apocular yuvası" sloganlarını attı. 

Yürüyüş ardından "Çerxa Şoreşe" marşı eşliğinde saygı duruşunda bulunan gençler adına konuşan Gulan Kaplan, Öcalan'ın PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın uluslararası hukuk kuralları ve sözleşmeleri yok sayılarak tecrit koşullarında tutulduğunu söyledi. 

Gelinen noktada hükümetin tecrit ve diğer uygulamalarla Kürt sorununu çıkmaza soktuğunu belirten Kaplan, "Ülkenin kaderi üzerinde oynayacağı pozitif rol herkesçe kabul edilen Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın baskı altında tutulması ve izole edilmeye çalışılmasının ülkemize ve halklarımıza kazandıracağı hiçbir şey yoktur. Bir an önce Sayın Öcalan'ın üzerindeki tecrit son bulmalı ve Öcalan'ın rolünü yok gören ve yok sayan sorumsuzluklardan vazgeçilmelidir. Hükümet bir an önce somut adımlar atmalıdır" diye konuştu. 

Açıklamanın ardından kitle sloganlar eşliğinde dağıldı. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler