1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tecavüzcü asker ve korucular cezalandırılsın
Tecavüzcü asker ve korucular cezalandırılsın

Tecavüzcü asker ve korucular cezalandırılsın

Eğil'de Z.M. isimli çocuğun aralarında asker ve korucuların da bulunduğu 8 kişinin tecavüzüne uğramasına tepki gösteren DÖKH Diyarbakır bileşenleri, tutuksuz yargılanan faillerin cezalandırılmasını istedi.

A+A-

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) Diyarbakır bileşenleri, Diyarbakır'ın Eğil ilçesi Bahşiler köyünde 2009 yılında 8 kişinin tecavüzüne uğrayan Z.M'nin Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek dava duruşması öncesinde Diyarbakır Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kadınlar adına konuşan Diyarbakır Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi Çamaşır Evleri sorumlusu Sevda Kayar, Türkiye'de kadınlara ve çocuklara yönelik, tecavüz ve şiddet olaylarının artarak devam ettiğine dikkat çekti. Kadına yönelik tüm saldırıların ideolojik olduğunu dile getiren Kayar, tecavüzün meslek, yaş, ülke, ayrımı yapmadan sistematik bir şekilde sürdürüldüğünü ifade etti.

Bu tecavüz olaylarından birinin de Diyarbakır'ın Eğil ilçesi Bahşiler köyünde 8 kişinin faili olduğu Z.M'nin yaşadığı tecavüz olayı olduğunu söyleyen Kayar, olayın yaşandığı dönemlerde Z.M'nin henüz 6'ncı sınıf öğrencisi olduğuna dikkat çekti. Kayar, "Z.M'ye tecavüz eden korucular Fehmi Boğa, Fuat Memiş ve hastanede temizlik personeli olan Hasan Memiş hakkında 15 yıla kadar, dönemin Eğil İlçe Merkez Jandarma Karakol Komutanı Astsubay Mehmet Yılmaz ve korucu Akif Memiş hakkında ise cinsel taciz suçlamasıyla 2 yıla kadar hapis istemiyle açılan dava Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam etmektedir" dedi.

Tecavüzler hala serbest dolaşıyor
Kayar, Z.M'nin önceki duruşmasında, "Ortaokul bire yeni başlamıştım. Sabah okula erken gitmiştim, Fehmi Boğa okul önünde nöbet tutuyordu, içeri girdi kapıyı kilitledikten sonra bana saldırmaya başladı. Bana tokat attı, tecavüz etti. 'Yaşadıklarını kimseye anlatırsan seni öldürürüm' diye tehdit etti. Korucu Fehmi Boğa, benimle yaşadıklarını hastane görevlisi olan Hasan Memiş'e anlattı. O da benimle zorla cinsel ilişkiye girdi. Bu olaydan bir gün sonra karakol komutanı Mehmet Yılmaz beni telefonla arayarak, 'Numaranı Hacı'dan (Hacı Memiş) aldım. Benimle buluşacaksın, kabul etmesen her şeyi anne ve babana anlatırım. Babanı koruculuktan atarım, aynı şeyi kız kardeşine yapacağım' dedi. Akşam geç saatlerde beyaz bir araçla gelip beni aldı. İlçe dışına çıktık, arabanın içinde bana sarıldı, öpmek istedi. İzin vermedim, arabadan inmek istedim. Birkaç tokat attıktan sonra tehditlerini sürdürdü. Çeşitli tarihlerde de diğer sanıklar bana tecavüz etti" diye konuştuğunu; ancak buna rağmen tecavüzcülerin hala serbest dolaştığını aktardı. Kürt sorununun silahlı çözüm politikaları sonucu devreye konulan geçici köy koruculuğunun Kürt sorununun çözümünde bir işe yaramadığının bu davadan da anlaşıldığını kaydeden Kayar, koruculuğun geçici olmasına rağmen 28 yıldır sürdürüldüğünün altını çizdi. Son olarak tecavüzcüleri her zaman teşhir edeceklerini belirten Kayar, tecavüzcülerin hak ettiği cezaları alması gerektiğini dile getirdi.

Kadınlar yarın Hakkari'ye gidiyor
Ardından söz alan Kardelen Kadın Evi Sorumlusu Mukaddes Alataş, yarın yapacakları açıklamanın duyurusunu yaptı. Alataş, "Biz geri çekilme sürecinde gerillaların burnunun dahi kanamaması için çekilmeyi takip edeceğiz. Gerillaya yapılan saldırıyı, Kürt halkına yapılan bir saldırı olarak kabul ederiz. Bunun için yarın sabah saat 06.00'da Sümerpark'ta biraraya gelerek, Hakkari'ye gideceğiz" ded

HABERE YORUM KAT