1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Tecavüz-töre-cinayet
Tecavüz-töre-cinayet

Tecavüz-töre-cinayet

Batman-Diyarbakır karayolu üzerindeki Bismil Köprüsü yanından geçen Batman Çayı kenarında yaklaşık bir hafta önce bulunan 4 aylık hamile olduğu belirlenen 15 yaşındaki H.D.'nin töre cinayetine kurban gittiği ortaya çıkarken, kıza tecavüz ettikleri iddia e

A+A-

Batman Çayı kenarında köylüler tarafından bulunan ve Batman Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından Batman Bölge Devlet Hastanesi morguna kaldırılan cesedin 15 yaşındaki 4 aylık hamile H.D.'ye ait olduğu ortaya çıktı.

Polisin yaptığı çalışmada 15 yaşındaki kızın boğularak öldürüldüğü tespit edildi. H.D.'nin istemediği bir kişiyle zorla evlendirildiği, bir yıl evli kaldıktan sonra şiddetli geçimsizlik gerekçesiyle eşinden ayrılarak Diyarbakır merkezde oturan ailesinin yanına geri döndüğü belirlendi. H.D.'nin Diyarbakır'da tecavüze uğradığı ve hamile kaldığının anlaşılmasının üzerine aile büyüklerinin aldığı kararla öldürüldüğü öne sürüldü.

Cinayetle ilgili olarak gözaltına alınan 7 kişiden, H.D.'nin dedesi G.D.'nin azmettirici, amcaları H.D. ve E.D.'nin ise cinayeti işledikleri iddiasıyla gözaltına alınarak tutuklandıkları belirtildi. Öte yandan, H.D.'ye tecavüz eden akrabalarının ise arandığı belirtildi.