1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Tecavüz kültürü gelişiyor'
'Tecavüz kültürü gelişiyor'

'Tecavüz kültürü gelişiyor'

EPİDEM, son zamanlarda yaşanan tecavüz olaylarına dikkat çekmek amacıyla forum düzenledi. Forumda söz alan kadınlar, savaşın yoğunluklu yaşandığı coğrafyalarda kadın bedeninin bir ganimet olarak kullanıldığını belirterek, “Yıllardır Türkiye Cumhuriyeti ta

A+A-

Kadın Eğitim-Psikolojik Danışmanlık ve Rehabilitasyon Merkezi (EPİDEM), son zamanlarda sıkça yaşanan taciz ve tecavüz olaylarını protesto etmek amacıyla Diyarbakır Koşuyolu Parkı'nda forum düzenledi. Foruma birçok yurttaşın yanı sıra Ceren Kadın Derneği, Ekin Ceren Kadın Merkezi, Kardelen Kadın Evi, KADEM, DİKASUM ve Selis Kadın Derneği çalışanları da katıldı.

'Vicdanlarda cezalandırılmalıdır'

Forumdan önce açıklama yapan Ceren Kadın Derneği çalışanı Şükran Mızrak, Siirt'te iki kardeşe yönelik yapılan cinsel istismara dikkat çekerek, “Siirt'teki tecavüzcü, cezasını toplumun vicdanında ödemelidir. Erkek zihniyeti her gün, her saat ve her yerde tecavüz ediyor. Erkek egemen devlet de tecavüzcüleri koruyor” dedi. Mızrak, savaşın yoğunluklu yaşandığı coğrafyalarda kadın bedeninin bir ganimet olarak kullanıldığını ifade ederek, “Kürdistan coğrafyasında binlerce kadının asker, polis, korucu ve devletin resmi görevlileri tarafından tecavüze uğradığına dair belgeler hala devletin arşivlerinde gün yüzüne çıkmayı bekliyor” diye belirtti. Mızrak, “Tecavüz nereden ve kimden gelirse gelsin mahkum edilmeli ve tecavüzcüler toplumsal vicdanlarda cezalandırılmalıdır. Sessiz kalmak tecavüze ortak olmak ve tecavüz kültürünü beslemek demektir” diye konuştu.

'Kadına yönelik tecavüz kültürü gelişiyor'

Açıklamanın ardından dünyada ve Türkiye'de tecavüze, şiddete ve soykırıma maruz kalmış kadınların sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyon gösterimini anlatan EPİDEM çalışanı Şimel Beğik, kadına karşı şiddet, soykırım ve tecavüzün devletin bir politikası olduğuna dikkat çekti. EPİDEM Koordinatörü Neslihan Başak ise Türkiye'de son zamanlarda çok sık tecavüz olaylarının yaşandığını aktararak, “Yıllardır Türkiye Cumhuriyeti tarafından devam eden özellikle Kürdistan kadınına yönelik tecavüz kültürü gelişmekte. Biz burada bunu protesto etmek için toplandık. Her gün bir kızımız, bir kardeşimiz daha öldürülüyor Kürdistan'da ve bu katiller, tecavüzcüler devlet tarafından korunuyor, fuhuşa sürüklüyor” dedi.

'Birlikte mücadele hattı oluşturulmalı'

Foruma katılan Kardelen Kadın Evi çalışanı Gülistan Zengin de devletin her zaman kadının bedeni üzerinden onu susturmaya çalıştığını söyleyerek, “Hiçbir şekilde teslim olmayacağız, kadını bedeni üzerinden teslim alamayacaksınız” dedi. DİKASUM Koordinatörü Özlem Özen ise kadına uygulanan şiddet, soykırım ve tecavüz politikalarına karşı birlikte, ortak mücadele hattı oluşturulması gerektiğini belirtti. Foruma katılan katılımcılardan Ali Salık isimli bir yurttaş ise tecavüzcü ve tacizci zihniyete karşı sonuna kadar mücadele edeceklerini kaydederek, “Bu ahlaksız davranışların toplumumuzun içinde gerçekleşmemesi için bizlerin gerçekten bir şeyler yapması lazım. Erkeğin kadınlara bu tarz yaklaşımı erkeğin kendisiyle yabancılaşmasını gösteriyor” dedi.

HABERE YORUM KAT