1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tecavüz davasından şok tahliye kararı
Tecavüz davasından şok tahliye kararı

Tecavüz davasından şok tahliye kararı

Diyarbakır'da Kız Yetiştirme Yurdu'ndan kaçan 15 yaşındaki B.Ç.'ye tecavüz ettiği iddiasıyla yargılanan 22 yaşındaki Ş.D., ilk duruşmada tahliye oldu.

A+A-
Diyarbakır'da Kız Yetiştirme Yurdu'ndan kaçan 15 yaşındaki B.Ç., adlı kıza, ölüm tehdidiyle tecavüz ettiği iddiasıyla 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan 22 yaşındaki Ş.D., ilk duruşmada tahliye oldu.
 
TAKİPSİZLİK KARARI VERİLDİ
Diyarbakır'da geçen Mayıs ayında, Nevruz Parkı'na park etmiş bir aracın içinde, uygunsuz durumda kişilerin olduğu ihbarı üzerine bölgeye giden polis ekipleri, İ.T. adlı kişiyi, B.Ç, adlı kızla araç içinde cinsel ilişkiye girerken yakaladı. B.Ç.'nin şikayetçi olmaması nedeniyle İ.T. hakkında 'reşit olmayanla cinsel ilişki' suçundan takipsizlik kararı verilirken; kız başından geçen olayları Çocuk Şube Müdürlüğü'nde polisine anlattı.
 
ÖLÜM TEHDİDİYLE ZİNCİRLEME TECAVÜZ
Diyarbakır'da bulunan Kız Yetiştirme Yurdu'nda kaldığını belirten B.Ç., olay tarihinde arkadaşı F. ile birlikte yurttan kaçtıklarını söyledi. Kaçtıktan sonra F.'nin 15 yaşındaki erkek arkadaşı Ş.'nin evine gittiklerini belirten B.Ç., "Bir süre o evde kaldık. Bu süre içinde bir kez Ş., beni Çınar İlçesi yoluna götürerek zorla cinsel ilişkiye girdi. Bu olaydan sonra yakalanarak yurda teslim edildim. Ancak daha sonra kaçarak yeniden Ş.'nin evinde kalmaya başladım. Bir gün Ş.'nin arkadaşı Ş.D., eve gelerek benimle ilişkiye girmek istedi. Ben kabul etmeyince Ş., beni korkutarak ölümle tehdit etti. Ben de korkup endişeye kapılarak sesimi çıkaramadım. Bu şekilde Ş.D. rızam dışında 6-7 kez benimle ilişkiye girdi" dedi.
 
25 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTENDİ
15 yaşındaki kızın şikayetçi olması üzerine, olay polis tarafından Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirildi. Tecavüz olayı ile ilgili soruşturma başlatan Savcılık, B.Ç.'nin evinde kaldığı Ş.'nin dosyasını 18 yaşındaki küçük olduğu için ayrı yürütürken, Ş.D. hakkında Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Ş.D.'nin, B.Ç. ile 6-7 kez rızası dışında, ölüm tehdidiyle ilişkiye girdiği gerekçesiyle 'Zincirleme şekilde çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan 25 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.
 
SANIK TAHLİYE EDİLDİ
İddianamenin kabul edilmesinin ardından Ş.D.'nin yargılanmasına Diyarbakır 1'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Duruşmada ifadesi alınan sanık Ş.D., "Suçlamaları kabul etmiyorum. Sadece bana küfür ettiği için, iyilik olsun diye tokat attım. Ancak onunla cinsel ilişkide bulunmadım. Zaten kendisini 2-3 kez görmüşlüğüm var" diye konuştu.
 
Avukat savunmalarının ardından ara kararını açıklayan mahkeme, sanık Ş.D.'nin kaçma ve delilleri karartma şüphesi olmadığından tahliyesine karar verdi. Mahkeme, duruşmayı mağdurun adresinin tespit edilmesi ve eksiklerin tamamlanması için erteledi.

HABERE YORUM KAT