1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. TDK'dan Kürt kelimesine şaşırtan cevap
TDK'dan Kürt kelimesine şaşırtan cevap

TDK'dan Kürt kelimesine şaşırtan cevap

TDK'ya 'Kürt nedir?' diye soruldu, beklenmeyen yanıt büyük şaşkınlık yarattı...

A+A-
'Bilgi Edinme Yasası' kapsamında Habertürk gazetesinden Ahmet Yukuş, "Kürt" kelimesinin anlamını' sorduğu Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin'den beklenmeyen ve şaşırtan bir yanıt aldı. "Kürt" sözünün kökeninin Prof. Dr. Tuncer Gülensoy tarafından hazırlanan ve TDK tarafından yayımlanan Türkiye Türkçesi'ndeki Sözcüklerin Köken Bilgisi Sözlüğü adlı esere atıf yapan Kaçalin 3 ayrı anlamı şöyle sıraladı: 
 
- 'Ön Asya'da yaşayan bir topluluk ve bu topluluktan olan kimse (Orta Türkçe),
- 'Kayın ağacı, bundan yay, kamçı, değnek gibi şeyler yapılır.' (Divanü Lugati't-Türk)
- 'Kerestelik bir tür ağaç' (Denizli yöresi)
 
FARKLI ANLAMLARI VAR
 
Pamukkale Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Solmaz, Kürtkelimesinin Anadolu'da yaşayan insanlar tarafından farklı anlamlarda kullanıldığını vurguladı: "Kürtkelimesi, Denizli Acıpayam İlçesi'ne bağlı Darıveren kasabasında 'Dağlık ve kayalık yerlerde yetişen siyah üzüm gibi meyveleri olan sağlam kerestelik bir ağaç' diye geçiyor.
 
Amasya, Tokat, Fatsa, Arapgir, Ünye ve Konya gibi Anadolu'nun farklı yörelerinde ise "kürt" kelimesi; 'Kuytu yerlere toplanmış kar ya da kum yığını anlamına gelen "kürtüm", "kurtuk", "kürtük" gibi kelimeler ile anılıyor. Yine Konya yöresinde "kürt", "çığ" anlamına, Sarıkamış bölgesinde ise "kürt koçu", "kürt küpesi" gibi bir çeşit kilim olarak kullanılıyor. Bu anlamlar Anadolu insanının ağızlarında yaşadığı ve yazılı dilde olmadığı için kelimenin saklanması açısından önemli buluyoruz."

HABERE YORUM KAT