1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. TCK 318 karşıtları 'Askere gitmeyin çünkü...' eylemi yaptı
TCK 318 karşıtları 'Askere gitmeyin çünkü...' eylemi yaptı

TCK 318 karşıtları 'Askere gitmeyin çünkü...' eylemi yaptı

TCK 318 karşıtları, "halkı askerlikten soğutmak" diye bir suçun olmadığını belirterek sivil itaatsizlik eylemi yaptı.

A+A-

Çağlayan Adliyesi Meydanı'nda yapılan sivil itaatsizlik eyleminde Türkçe ve Kürtçe açıklama okundu. Türkçe açıklamayı Mehmet Ali Başaran okurken, Kürtçe açıklamayı ise Vicdani Redçi Ali Fikri Işık yaptı. Açıklamada Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesi gibi 318. maddesinin de ifade özgürlüğünün önünde bir engel olarak durduğuna dikkat çekildi.

Açıklamanın devamında "TCK 318 'Halkı askerlikten soğutmak' adı ile bir suç olduğunu bize söylüyor. Halkı askerlikten soğutmak diye bir suç olamaz. Biz böyle bir suçu kabul etmiyoruz. Türkiye'de ağır bir dayatma olan zorunlu askerlik ile ilgili duygu ve düşüncelerimizi ifade etmemiz suç sayılacaksa sayılsın. Biz bu suçu işlemek için buradayız" denildi.

Açıklamanın ardından eyleme katılanlar sırayla kendi hür iradeleriyle "askere gitmeyin" çağrısı yaptı.

Abdulkadir Bal: Askere gitmeyin çünkü; "Muhakkak ki benim namazım, kurbanım, ibadetlerim hayatım ve ölümüm Rabbi Allah içindir."

Ali Fikri Işık: Askere gitmeyin çünkü vicdanı buz tutmuş bir toplumun, ölü bir toplumun, askeri güvenliğe de ihtiyacı yoktur.

Amed Hesen: Em naçin Leşkerîyê ji ber ku em naxwazin canê xwe ji bo dewletê an jî ji bo mîlîtarîzmê bidin.

Büşra Erdem: Askere gitmeyin çünkü TSK cinayetlerin üstünü örtmek ve yine vatandaşlarını sömürmek için şehitlik gibi ulvi bir kavramı kullanmaktadır.

Şeyma Olaç:Askere gitmeyin çünkü hala NATO üyesisiniz ve Allah'ın ayetlerine savaş açmış bu ülkeler hiç bir zaman dostunuz olmayacak, tecavüzcünüze aşık olmayın.

Züleyha Ünal: Askere gitmeyin çünkü TSK 34 masum vatandaşını Roboskî'de katleden faşizm yanlısıdır.

Eylemden sonra da 4 ay boyunca gerçek şahısların "askere gitme" çağrısıyla başlayan cümleleri www.askeregitme.com sitesinde toplamaya devam edileceği ve 13 Eylül 2013'e kadar toplanan cümlelerin kitap olarak basılacağı vurgulanarak "sivil itaatsizlik suçu"nun birkez daha yayın yoluyla işleneceği ifade edildi.

TCK 318. maddesi şöyle:
"Halkı askerlik hizmetinden soğutacak etkinlikte teşvik veya telkinde bulunanlara veya propaganda yapanlara iki yıla kadar hapis cezası verilir. Fiili, basın ve yayın yolu ile işlenirse ceza yarısı oranında arttırılır."

TCK 318. maddesi'nin yürürlüğe girmeyi bekleyen yeni hali ise şöyle: "Askerlik hizmetini yapanları firara sevk edecek veya askerlik hizmetine katılacak olanları bu hizmeti yapmaktan vazgeçirecek şekilde teşvik veya telkinde bulunanlara 6 aydan iki yıla kadar hapis cezası verilir."

HABERE YORUM KAT