1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. TBMM tatile girmesin
TBMM tatile girmesin

TBMM tatile girmesin

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, TBMM'nin tatile girmeyerek, yeni anayasa çalışmalarını sürdürmesi gerektiğini savundu.

A+A-

Aynı zamanda TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi olan Tan TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

Bugün bir gazetede Meclis Başkanı Cemil Çiçek'e yönelik "Devir bu masayı başkanlık senin" başlıklı haber yer aldığını belirten Tan, "Sayın Meclis Başkanı'nın böyle bir pazarlığın içinde olacağını asla düşünmüyorum. Çünkü 40 yıllık siyasi hayatı böylesine bir ahlaksız teklif ile sonuçlandırmak, tercih edeceği bir yol olmayacaktır, tanıdığım kadarıyla" dedi. Türkiye'nin bugün önündeki en önemli konunun yeni anayasa yapımı olduğunu belirten Tan, bu tip polemikler yalansa herkesin sorumluluk içinde davranarak yeni anayasanın yapımına katkı sağlaması gerektiğine işaret etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kuru gürültü yaparak yeni anayasa yapımından kaçtığını ileri süren Tan, Meclis'in tatile girmemesi ve anayasaya yoğunlaşması gerektiğini söyledi. Tan, yaz tatilinin ardından yerel seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin gerekçe gösterilerek savsaklanacağını belirten Tan, "Başbakan bugün bunu konuşacağına 'Gelin Meclis'i tatil etmeyelim. Bu yaz da çalışalım, milletin bu kadar önemli meselesi var, gelin bunları çözelim' diyeceğine kelimenin tam anlamıyla Beberuhi'lik yapıyor" dedi.

"GELDİĞİMİZ NOKTA KAPANIM"

Meclis'in yakın zamanda tatile gireceğini hatırlatan Tan, bu nedenle yeni anayasa çalışmalarının durması halinde demokratik yollar ile halka ortadaki samimiyetsizliği gösterme yoluna gideceklerini söyledi. Tan, bu yaklaşımlarının asla bir tehdit veya şantaj olmadığını, yeni anayasanın bir an önce yapılmasını sağlamaya çalıştıklarını kaydetti. Çözüm sürecinde gelinen noktaya da değinen Tan, Başbakan Erdoğan'ın BDP heyeti ile doğrudan görüşmeyerek, onları sürekli bakanlarına yönlendirmesini de eleştirdi.

Tan, "Sürekli 'Sadullah Bey ile görüşün, Beşir Bey ile görüşün'. Sen bütün dünya ile görüşüyordun, bir sefer de gül yüzünü bizlere göster. Açılım, açılım, açılım. Açılım, saçılım, geldiğimiz nokta kapanım. BDP Genel Başkanlarıyla da görüşeceksiniz. Böyle emir kipiyle konuşmak pek hoşuna gitmiyor Sayın Başbakan'ın ama herkes de etrafındaki Hamdullah, Sadullah, Abdullah, Seyfullah değil yani. Biraz etrafına baksın" dedi.

HABERE YORUM KAT