1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Taziye çadırının kurulmadığı tek yer Saray'dır'
'Taziye çadırının kurulmadığı tek yer Saray'dır'

'Taziye çadırının kurulmadığı tek yer Saray'dır'

Seçim çalışmalarını Diyarbakır'da sürdüren HDP Milletvekili İdris Baluken, Saray'ın başlattığı savaşta yaşanan katliamlara değinerek, “4 buçuk aydır bu katliamları şiddetle artıranlar bilsin ki bu saat itibariyle her yerde taziye çadırı kurulmuştur. Taziy

A+A-

Diyarbakır’ın Ofis Semti’ndeki AZC Plaza önünde bir araya gelen HDP Diyarbakır milletvekilli adayları, DBP, HDP il ve ilçe yöneticileri ile çok sayıda kişi, erken seçimin yapılacağı 1 Kasım çalışmalarına yeniden başladığını duyurdu.
 
Kitle adına konuşan HDP İl Eşbaşkanı Ömer Önen, Ankara katliamından dolayı seçim çalışmalarının buruk ve yas içinde başlandığını hatırlattı. Açıklamadan sonra “İnadına Barış” yazılı seçim broşürlerini dağıtan adaylar ve yöneticiler esnafı ziyaret etti.
 
5 Haziran Meydanı’na karanfil bıraktılar
 
5 Haziran Meydanı'na gelen adaylar, Diyarbakır'da yaşanan patlamada yaşamını yitirenler anısına, patlamada yaşamını yitirenlerin kıyafetlerinin bulunduğu alana karanfiller bıraktı. DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, katliamların Diyarbakır ile başlayıp Suruç ve Ankara ile devam ettiğini belirtti. Şimşek, “100 yıl önce Şeyh Sait ve arkadaşlarına nasıl katliam yapıldıysa bu katliamlar bugün de devam ediyor. Bir bir Kürt halkını bitiremeyeceklerini anlayan zihniyet katliamlar yapmaya çalışıyor. 5 Haziran'dan itibaren yürümeye başlayan halkın önü karartılmak isteniyor. Önümüzü karartmak isteyenler tarihte bunların kaldıkları yerlere baksınlar. Seçim çalışmalarımıza buradan başlıyoruz” dedi.
 
HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, 5 Haziran patlamasının üzerinden 4 buçuk ay geçmesine rağmen katliamların devam ettiğini söyledi. Baluken, “5 Haziran patlamasının failleri bulunsaydı Suruç olamazdı. Suruç olmasaydı Ankara katliamı yaşanmazdı. 5 Haziran'da yaşanan patlamanın üzerini örtenler, sorumlularını gizleyenler Suruç ve Ankara katliamının da üzerini örtüyorlar. Katliam yaptığınız ailelerden özür dahi dilemediniz” diye konuştu. Baluken, bu katliamları yapanların siyasi yüzsüzlüklerinin ve pişkinliklerinin devam ettiğini belirtti.
 
Ankara katliamının ardından AKP hükümetince yapılan,"Ortada güvenlik zaafı yoktur" açıklamalarını hatırlatan Baluken, “102 yurttaş yaşamını yitirdi. 50'ye yakın ağır yaralı var. Yüzlerce insan ise çeşitli yerlerinden yaralanmış ve Başbakan gelmiş diyor 'zaaf yoktur'. Ankara, Suruç ve Amed'de ki patlamalarda sadece güvenlik zaafı yoktur. Bunun yanında insanlık ve siyasi ahlak zaafı da vardır” diye konuştu.
 
'Taziye çadırının kurulmadığı tek yer Beştepe'deki Saraydır'
 
Yaşanan katliamlarla birlikte her yerde taziye çadırlarının kurulduğunu hatırlatan Baluken, "4 buçuk aydır bu katliamları şiddetle artıranlar bilsin ki bu saat itibariyle her yerde taziye çadırı kurulmuştur. Taziye çadırının kurulmadığı tek yer Beştepe'de ki saraydır" dedi.
 
KCK'nin "eylemsizlik" kararına katliamla cevap verildiğini vurgulayan Baluken, saldırıların kalmadığını hatırlatarak, "Ateşkes sonrası Lice kırsalında ki gerillalara yapılan saldırılar, soykırım ve imha politikalarıyla halkın seçilmişleri gözaltına alındı. Sur'da, Nusaybin'de sokağa çıkma yasağı ve ardından yaşanan katliamlar ile birlikte savaşı sürdürmek istiyorlar. Lice'de mezarlıkları tahrip ettiler. Amaçları halkı sokağa çıkarıp ortalığı karıştırmak ve seçimlerde rant elde etmektir. Ama bu halk bu galeyanlara gelmeyecektir. Bu halk 1 Kasım'da sokaklara çıkıp bu katliamların sorumlularını cezalandırarak cevap verecektir" diye konuştu.
 
"1 Kasım seçimleri sonrası liderler kuzu kuzu saraya gelir" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da yanıt veren Baluken, "1 Kasım'da sonra liderler mi kuzu kuzu saraya gider. Yoksa kendimi kuzu kuzu saraydan gider göreceğiz" dedi. Seçim çalışmalarına katılma çağrısı yapan Baluken, "Amed, Suruç, Ankara katliamında barış ve özgürlük isteyenlerin uğruna canlarını yitirdiği 'Barış'ı getirmek ve bu katliamları yapanlar ve gizleyenlerden hesap sormak için 7'den 70'e hepimiz bu ruhla çalışmalıyız ve bunların hesabını sorumlularından sormalıyız" dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler