1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Tatil dönüşü bunları getirmeyin
Tatil dönüşü bunları getirmeyin

Tatil dönüşü bunları getirmeyin

Hatıra olsun diye tatil yaptığınız bölgeden getirdiğiniz bazı ürünler başınıza dert açabilir. Siz siz olun dönüşte bunlardan uzak durun.

A+A-

Özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayanlar, tatilde satın aldıkları ürünler nedeniyle havaalanlarında sorun yaşıyorlar. Hayvansal ürünlerden değerli parçalara kadar bir çok ürünü AB ülkelerine sokma yasağı bulunuyor. Bu nedenle dönüşte “Hatıra olsun” diye beraberinizde getirdiklerinize dikkat edin. Bazı örneklere göz atalım:

Türkiye’de yolda yürürken bile binlerce yıllık tarihi taş veya benzeri kalıntılara rastlamak mümkün. İlk bakışta bunu anlamayabilirsiniz. Ancak bu parçalarla yurtdışına çıkmak isterken yakalanırsanız, hakkınızda “Tarihi eser kaçakçılığı” şüphesiyle hukuki işlem bile yapılabilir.

Bu yasak yıllardır devam ediyor fakat buna rağmen binlerce kişi hala peynir gibi hayvansal ürünleri Avrupa Birliği ülkelerine sokmaya çalışıyor. Havaalanında yapılan gümrük kontrolünde ele geçen bu ürünlere el konuluyor.

Değerli takılar: Örneğin Almanya’ya girişte değeri 430 Euro’yu aşan takıyı gümrükte beyan etme ve vergisini ödeme zorunluluğu bulunuyor. Bir çok kişi bunu bilmediği için kötü bir süprizle karşılaşıyor. Türkiye’den gelen aileler düğün takılarını da beraberinde getirip bunu beyan etmeyince, yüklü miktarda ceza ödemek zorunda kalıyorlar.

Bıçak, silah, mermi, havai fişek gibi tehlikeli ürünleri hiçbir zaman yanınızda hediye olarak getirmeyin.

Özellikle tekstil ürünlerinde dikkat etmelisiniz. Tanınmış markaların kopya ürünlerini yurtdışında ucuza satın alabilirsiniz. Ancak yaşadığınız ülkeye dönüşte bu ürünlerin sahte olduğu anlaşılırsa size para cezası kesilebilir.

Genel olarak yurtdışından ilaç getirmek sakıncalı. Bu ilaçlar Avrupa Birliği ülkelerinde yasak olan maddeler içerebilir.

 

(Turizm Avrupa)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler