1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Taşların yerinden oynadığı Ortadoğu'da Kürtler kendi kararını alır'
'Taşların yerinden oynadığı Ortadoğu'da Kürtler kendi kararını alır'

'Taşların yerinden oynadığı Ortadoğu'da Kürtler kendi kararını alır'

Türkiye ile birlikte bugün kaynayan Ortadoğu'da, taşların yeniden yerinden oynadığını söyleyen DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, Kürtlerin bu tablo içerisinde artık kendileri adına bir başkasının karar vermesine izin vermeyeceğini vurguladı.

A+A-

Soykırım kıskacında olan Kürtlerin geleceğine ilişkin bir kararlaşmaya gitmek üzere olağanüstü toplanan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Kurulu'nda "özyönetim" projesi ile ilgili yürütülen tartışmalar sonuca gitmek üzere. Kürtler için tarihi bir önemde olan toplantıyı DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, değerlendirdi.


Bugün Türkiye Kürdistan'ın ötesinde Ortadoğu'da yaşanan yeni bir süreç var olduğunu, kimi dünya ülkelerinin Ortadoğu'ya ilişkin çeşitli projelerinin olduğunu dile getiren DBP Eş Genel Başkanı Ayna, bunun da ilk defa yaşanmadığını, tarih boyunca çeşitli devletlerin bu bölgeye yön vermeye, haritalar çizmeye, halkların kaderini belirlemeye kalkıştığını vurguladı. Ayna'ya göre, zaten bölgeye dair en sıkıntılı nokta, devleti olmayan halkların hiçbir söz hakkının olmaması, kendilerine, yaşadıkları coğrafya ve geleceklerine ilişkin hiçbir belirleyicilikleri olmaması.
Bu halklardan birinin de Kürtler olduğunu kaydeden Ayna, bu toprakların asli unsuru olan Kürtlerin, bugün bu coğrafyada sadece Araplar, Farslar ve Türklerin yaşamadığının söylediğini ifade etti.
 
'Kürtler, yokmuş gibi davranılmasına izin vermeyecek'


Ayna, bu yüzden de bugünkü mevcut tabloya dair Kürtlerin yaklaşımını, "Eğer tekrar Ortadoğu coğrafyasında taşlar yerinden oynuyorsa, yeniden birileri burada yaşayan halklar adına yeni yapılanmalar kurup, yeni haritalar çiziyorsa Kürtler artık kendileri adına bir başkasının karar vermesine izin vermeyecek. Hele hele Kürtler yokmuş gibi davranılmasına, öyle yaklaşılmasına artık izin vermeyecek" sözleriyle ortaya koydu.
 
'Halktan kopuk olmayan bir proje geliştiriyoruz'


Şayet Ortadoğu'da taşlar oynayacaksa da Kürtlerin dikkate alınmak zorunda olduğunun altını çizen Ayna, "Kürtler artık yok sayılamazlar, çünkü bunun mücadelesini veriyorlar. Biz de bu coğrafyada yaşayan Kürt siyasetçiler olarak, halktan kopuk olmayan bir proje geliştiriyoruz. Nedir bu? Diyoruz ki, Türkler var Türkiye devleti var. Farslar var, devletleri var. Araplar var, çeşitli devletleri var. Biz ise bunların içerisinde illa ki bir devletimiz olsun yaklaşımı içerisinde değiliz. Savaşı öngören bir belirlemede bulunmuyoruz. Ama yaşadığımız coğrafyada Kürtlerin yönetimde söz hakkının olması lazım. Bunun da adını özyönetim koyuyoruz" dedi.
 
'Özyönetim talebimiz bütün Türkiye'yi kapsıyor'


Ayna'nın bir çözüm projesi olarak ortaya koyduklarını söylediği özyönetim taleplerine dair üzerinde durduğu nokta ise, bunun sadece Kürtleri değil, bir bütünen Türkiye'yi kapsaması ve idari anlamda Türkiye'deki bütün halkların bu yapının içerisinde yer alması.
 
'Kürdistan'a statü istiyoruz'


Bu geniş çerçeve ile birlikte özelinde Kürt kimliğinin siyasal anlamda bir statüye kavuşması gerektiğini söyleyen Ayna, "Bu anlamda da Kürdistani bir statü belirlenmeli. Yine Kürdistan'a statü istiyoruz. Sadece Türkiye'nin idari yapısı değişsin, merkezi olan yapı ademi merkeziyetçi bir yapıya dönüşün istiyoruz. Türkiye 25 bölgeye bölünsün diye bir önermemiz var ama bunu Türk halkı yerine söylemiyoruz. Bir karar ve dayatma gibi sunmuyoruz. Ama Kürt halkı olarak kendimiz için özerk bir Kürdistan, siyasi bir kimlik, siyasi bir tanım ve statü mücadelesi veriyoruz. Özerklik bizim için hem siyasi bir statü talebidir hem de Türkiye'nin merkeziyetçi yapıdan kurtulup, ademi merkeziyetçi yapıya kavuşmasına dair önermemizdir" dedi.


Ayna, bunu da sadece devletten talep eden bir noktada olmadıklarını da sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler