1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Taşımalı oy' başvurularına YSK'den ret
'Taşımalı oy' başvurularına YSK'den ret

'Taşımalı oy' başvurularına YSK'den ret

Süren koalisyon görüşmelerine rağmen, Kasım ayında yapılacağına dair tarih bile seslendirilen erken seçim için parti teşkilatlarına hazırlık yapılması talimatı veren AKP, devreye konulan "savaş konsepti" ile birlikte seçimlerde HDP'nin önünü almak amacıyl

A+A-

HDP'nin YSK temsilcisi Av. Mehmet Tiryaki, 7 Haziran öncesinde de kuruma bu yönlü başvurular yapıldığını, ancak YSK'nin bütün başvuruları reddettiği söyledi.


Her fırsatta "milli irade"yi kutsallaştıran ancak 7 Haziran'da ortaya çıkan seçim sonuçlarını kabul etmeyen ve bunu tartışmaya açan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP, bir yandan tabloyu kendi lehine değiştirecek erken seçim hazırlıkları yaparken diğer yandan da "taşımalı oy" tartışması başlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bazı bölgelerde "seçim güvenliği olmadığı" gerekçesiyle seçmenlerin güvenli bölgelere taşınarak, oylarını orada kullanmalarını istedi.
Bunun için de "taşımalı eğitimi" örnek gösteren Erdoğan, bunun gerçekleştirilebileceğini söyledi.


Ancak Erdoğan'ın dile getirdiği önerilerin 7 Haziran seçimlerinde de bölgedeki "güvenlik birimleri" tarafından yüzlerce kez dile getirildiği ve bu konuda il ve ilçe seçim kurulları ile Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvurulduğu ortaya çıktı.


YSK bu yönlü talepleri 7 Haziran öncesi reddetti      


"Taşımalı oy" önerisini değerlendiren HDP'nin YSK temsilcisi Avukat Mehmet Tiryaki, Erdoğan'ın bu önerisinin seçim sonuçlarını kabul etmesinden ve kendi istediği sonucu alamayınca seçimi tartışmalı hale getirmek istenmesinden kaynaklandığını söyledi. Tiryaki, bu konuda 7 Haziran seçimleri öncesinde de özellikle Kürt bölgesindeki güvenlik birimlerinden benzer yönde binlerce başvuru yapıldığını ancak YSK'nin, "Sizin göreviniz seçim güvenliğini sağlamaktır" diyerek bütün talepleri istikrarlı bir şekilde reddettiğini paylaştı.


YSK, bu başvurulara "Bir yerde insanlar özgür bir şekilde oy kullanamıyorsa orada seçim güvenliği yok demektir. Dolayısıyla seçim güvenliğinin olmadığı bir yerde de seçimlere dayalı 'demokratik' sistemden bahsedilemez" yanıtını verdi.


Tiryaki, YSK'nin 2014 yerel seçimlerinde "8 seçmenden daha az kişi seçmen varsa onların en yakın yerde oy kullanmalarına izin" vermesinin de "Seçim Yasası'nda dayanağının bulunduğunu" ancak aynı şeyin "taşımalı oy" için geçerli olmadığını da söyledi. Tiryaki, "Bu başvurulardan herhangi biri kabul edilecek olsa, güvenlik birimleri istedikleri her yerde keyfi bir şekilde binlerce sandığın taşımasını isteyecekler. Bu da seçim güvenliğini ve meşruiyetini sorgulatır" diye konuştu.


Tiryaki, AKP'nin getirmek istediği sisteme ilişkin şunları söyledi:


"Cumhurbaşkanın bu isteği ve talebinin AKP tarafından veya bazı güvenlik birimleri tarafından resmi olarak YSK'ye iletileceğini düşünüyorum. Ama bu taleplerin reddedilmesi gerekiyor. YSK'nin önceki kararlarının arkasında durması gerekiyor. Evet, YSK seçim öncesi Erdoğan'ın eylemlerine karşı tavırsız kaldı, yargılanamayacağını gerekçe göstererek. Ama bu mesele farklı bir meseledir.

 

YSK böyle bir karar verirse, hür ve özgür bir seçim yoktur anlamına gelir. Bölgesel olarak bazı partilerin bazı bölgelerde yüksek oylar aldığı herkes biliyor. Örneğin bazı bölgelerde kullanılan oylarının tamamını AKP almış, bazı sandıklarda yüzde yüz AKP çıkmış. Yine aynı şey MHP veya başka partiler için de geçerlidir. Dolayısıyla HDP'de bölgedeki birçok sandıkta seçmenlerin tamamının oyunu almış. Bir sandıkta seçmenlerin tamamının bir partiye oy vermesi, orada özgür bir seçim olmadığı orada hile yapıldığı tercihlerin değiştirildiği anlamına gelmez. Bunun için başkaca deliller olması gerekiyor.

 

Bu suçlamanın sadece partimize yönetilmesi hakkaniyetli değildir, HDP'nin aldığı oyları kabul etmemek içine sindirememektedir. HDP'ye oy veren seçmenlerin tercihine saygı göstermemek ve bunu tartışmaktır. Aldığımız oyları şaibeli göstermek ve meşruiyet tartışması yaratmak için yapılıyor bunlar. Oysa partimizin aldığı oyların büyük çoğunlu kent merkezlerinden alınmıştır."

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler