1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Taşeron işçiler ne zaman kadroya alınacak?
Taşeron işçiler ne zaman kadroya alınacak?

Taşeron işçiler ne zaman kadroya alınacak?

Taşeron işçilerin kadroya alınması ile ilgili olarak yetkililerden açıklamalar gelmeye devam ediyor. Binlerce vatandaşın ve taşeron işçinin yakından takip ettiği kadro haberi ile ilgili son yapılan açıklamalar haberimizde yer alıyor. İşte taşeron işçiler için kadro alımına ilişkin son gelişmeler ve merak edilen soruların yanıtları...

A+A-

Taşeron işçilerin kadroya alınmasına dair yetkililerden açıklamalar gelmeye devam ediyor. Binlerce taşeron işçisinin merakla beklediği kadro haberi için çalışmalar devam ediyor. İşte merak edilen soruların cevapları ve taşeron işçilerin kadroya alınmasına dair son bilgiler…

Son dönemlerde kadro sıkıntıları ile sık sık gündeme gelen taşeron işçiler için kadrolaştırma çalışmaları sürüyor. Uzun zamandır kadro konusunda büyük sıkıntılar çeken taşeron işçiler artık bir çözüm bulunmasını istiyor. 

Bir işin bir bölümünü, esas işi yapan kurum ya da kişiden alarak, o işi yapmaya başlayan kişi, kurum ya da firmaya taşeron adı verilir. Taşeron kavramını yasalarda “alt işveren” olarak geçmektedir. Taşeron iş yapan firmalarda çalışan işçilere taşeron işçi denir. Darbe girişimi sebebiyle taşeron işçilerin dört gözle beklediği taşeron işçilerin kadroya alınması çalışması aksadı.

Bir işin bir bölümünü, esas işi yapan kurum ya da kişiden alarak, o işi yapmaya başlayan kişi, kurum ya da firmaya taşeron adı verilir. Taşeron kavramını yasalarda “alt işveren” olarak geçmektedir. Taşeron iş yapan firmalarda çalışan işçilere taşeron işçi denir. Bölümünde değil de işin asıl yürümesine yardımcı olan yan kollarda görevlendirilebilir. Örneğin bir askeri kuruluşun yemek organizasyonunu dışarıdan bir firma ile anlaşarak yapması, dışarıdan işi yapan yemek firması taşeron firma, firma adına çalışanlar ise taşeron işçilerdir.

Sayın Ahmet Davutoğlu’ nun Başbakanlık döneminde yaptığı; "Taşeron işçilerimizle kardeşlerimizle ilgili bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. Seçim vaatlerimizde asıl işlerde çalışanları kamuya alacağımızı söylemiştik. Çalışmalar asli asıl işlerde çalışan personelimizi kamuya alıyoruz, hayırlısı olsun. Vaatlerimiz arasında olmamasına rağmen adalet ve eşitlik gereği bir karar daha aldık. Yardımcı işlerde çalışan kardeşlerimiz için de hükümet olarak kamuya almaya kararlaştırdık. Böylece ister asıl iş olsun ister yardımcı iş olsun dışarıda kalan hiçbir taşeron işçi kalmayacak inşallah." Açıklaması ile başlayan taşeron işçilerin kadroya alınması konusu hala gündemde ve merak konusu.

Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklama da ise kamu kurumlarındaki FETÖ unsurlarının temizlenmesinin ardından taşeron şirketlerin ele alınacağını ve sonrasında taşerona kadro konusunun gündeme geleceğini söyledi. Başbakan Binali Yıldırım hain darbe girişiminden birkaç gün önce taşeron işçilerin özel sözleşmeli personel statüsünde kamuda istihdamına ilişkin sürecin 2016 yılı sonuna kadar tamamlanacağını açıklamıştı. Darbe girişimi sonrasında başlatılan kamuda personel açığa alımı bittikten sonra taşeron işçilerin kamu görevlerine atamalarının yapılacağını da belirtti.

Başbakan Binali Yıldırım, hükümetin taşeron işçiler konusunda bir irade ortaya koyduğunu belirterek, ilgili bakanlıklara sürecin hızlandırılması talimatı verdi. Kamu kurumları ve belediyelerdeki 720 bine yakın işçinin kadroya alınmasına yönelik çalışma yıl sonuna kadar tamamlanacak. Maliye ve Çalışma bakanlıklarının yürüttüğü çalışma kapsamında, kamuda ve belediyelerde 'güvenlik kalitesinin düşmesine' yönelik endişeleri gideren bir model ortaya konuldu. İş Kanunu'ndaki işten çıkarmaya yönelik maddeler özel sözleşmeye de ekleniyor. Üst düzey bir yetkili, "3 yıllık sözleşme öngörülüyor ancak hangi hallerde iptal edilecek açıkça belirtiyoruz" dedi. Kadro ile ilgili model şöyle:

* Kamuda istihdam edilecek taşeron işçiler için güvenlik soruşturması esas olacak. Milli güvenliği tehlikeye sokacak eylem ve işlemlerde bulunanlarla sözleşme imzalanmayacak.

 * Terör başta olmak üzere devlete karşı eylemlere giriştikleri belirlenenlerin iş akdi feshedilecek. Herhangi bir örgüt ve yapının emir, talimatı ile hareket eden, yardım eden, kamu kaynaklarını bunlara kullandıran tek bir kişi dahi kadroya alınmayacak. Yetkili amirler tarafından gerekli işlemler yapılarak sözleşmeleri iptal edilecek. 

* Memur eliyle yürütülen işlerin neler olduğuna yönelik belirsizlikler ortadan kaldırılıyor. Bu kapsamda adliye, havaalanı, özel güvenlik elemanlarının bir kısmı da ihtiyaca göre kadroya alınacak.

Bazı kurum ve kuruluşların maaş, sigorta ve prim gibi masraflardan kaçmak  adına çalıştırmak istediği taşeron işçiler hakkında bu günlerde ne kadar aksaklıklar olsa da önemli gelişmeler meydana gelmekte, yapılan açıklamalara göre darbe girişiminin izleri silindikten ve kamuda yapılan açığa alınmalardan sonra ilk gündeme gelecek konulardan bir tanesi taşeron işçilerin kadroya alınması. Son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’ nun gündem hakkında bulunduğu açıklamalarda taşeron işçilerin kadroya alınması konusuna da değindi. Soylu, “Biz bu konuda geçmiş çalışmalarımızı önemli bir noktaya getirmiştik. Bir, iki konu kalmıştı. Bunu tekrar hükümetimizle ele alacağız. Bunu ele almaya tam zamanın geldiği bir dönemde, 15 Temmuz ile karşılaştık. Acil meselelerin gündemimizden kalkmasının ardından o konuyla ilgili de bir çalışma ortaya koyacağız” dedi.

Taşeron işçilerin kadroya alınması konusunda devletin önde gelen isimleri tarafından yapılan açıklamaların tümü taşeron işçileri sevindirecek nitelikte bu günlerde konu ile ilgili yeni açıklama ve düzenlemeler beklemekteyiz.

HABERE YORUM KAT