1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Taşeron işçiler için kadro açıklama!
Taşeron işçiler için kadro açıklama!

Taşeron işçiler için kadro açıklama!

Taşeron işçilerin büyük bir heyecanla beklediği kadro için yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Son olarak Maliye Bakanı Naci Ağbal taşeron işçilerin kadroya alınmasına ilişkin konuştu. İşte tüm ayrıntılarıyla taşeron işçilerin kadroya alımında son dur

A+A-

Taşeron işçilerin kadroya alımı için art arda açıklamalar gelmeye devam ediyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal'da taşeron işçilerin kadroya alımı ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Milyonlarca taşeron işçinin büyük bir merakla beklediği kadro haberi ve Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın açıklamaları haberimizde yer alıyor...

Ağbal, Maliye Bakanlığı Konferans Salonu'nda bu yılın ocak-haziran dönemine ait bütçe gerçekleşmeleri ve makro-ekonomik gelişmeleri değerlendirdiği basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Emekli maaşları arasındaki zam farklılığına ilişkin bir soru üzerine, daha önceki emekli aylığı artışlarının geride kalan 6 aylık enflasyona endeksli olduğunu hatırlattı. Buna karşın 2012 yılında anayasada yapılan değişiklikle memur emekli aylıklarının toplu sözleşme görüşmelerindeki artış oranına bağlandığını kaydeden Ağbal, "Ama hem memur hem işçi hem de Bağ-Kur emeklililerini son 14 yıldaki gelişmeye baktığımızda hiçbir zaman enflasyona ezdirmedik. Bütün emeklilerimizin bu dönemde refahtan aldıkları pay arttı ve verilen emekli aylığı artışları çok yüksek oranda enflasyonun üzerinde gerçekleşti." diye konuştu. 
 
Emekli maaşlarına 100'er lira seyyanen ödeme yaptıklarını anımsatan Ağbal, söz konusu ödemeler dahil edildiğinde işçi emeklilerinin aylıklarında da memur emeklileri kadar artış yaşandığını dile getirdi.
 
"Kayıt dışı istihdam daha aşağıya gelecek"
 
Asgari ücret artışlarının kayıt dışı istihdama etkisine yönelik soruyu da yanıtlayan Ağbal, bu konuda Bakanlık görevlilerinin bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Ücret artışlarının kayıt dışı istihdamı artırma ihtimali olduğunu belirten Ağbal, "Asgari ücret artışı bu döneme özel bir yüksek oranlı artış. Orta ve uzun vadede kayıt dışı istihdamın her hal ve taktirde daha aşağıya geleceğine inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu. 
 
Asgari ücret artışının vergi artışına neden olup olmayacağı konusuna da değinen Ağbal, vergi tarifesinin gelirler üzerindeki etkisinin asgari ücret artışından bağımsız bir konu olduğunu vurguladı. Vergi tarifesinin bütün toplum kesimlerini ilgilendirdiğini kaydeden Ağbal, "Dolayısıyla asgari ücretlilerle ilgili herhangi bir nedenle herhangi bir çalışma yapılacaksa başka bir noktada nasıl bir çalışma yapılır? O konuşulur, değerlendirilir." dedi.
 
 Ağbal, bu konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile kendi açıklamalarının uyumlu olduğunu dile getirdi. 
 
Milli Piyango şans oyunları ihalesi
 
Milli Piyango İdaresince gerçekleştirilen şans oyunlarının lisans verilmesi suretiyle özelleştirilmesi ihalesinde son teklif verme tarihinin kasım ayına uzatılmasına ilişkin bir soru üzerine Ağbal, yerli ve yabancı firmalardan ihaleye büyük bir ilgi olduğunu söyledi. 
 
İhaleyle ilgilenen firmaların ortaklıklar oluşturma, finansman sağlayacak kreditör kuruluşlarla görüşmeler konusunda zamana ihtiyaç duyduklarını ilettiklerini belirten Ağbal, "Şu anda kasımın başına aldık. Umuyorum kasım ayı geldiğinde inşallah yüksek katılımlı bir ihale olacak. Gerçekten son yıllarda yapılan önemli bir ihale olacaktır diye düşünüyorum." ifadesini kullandı. 
 
Taşeron işçilerin durumu
 
Taşeron işçilerin kadroya alınmasına ilişkin çalışmaların da devam ettiğini anlatan Ağbal, "Taşeron işçilerimiz merak etmesinler. Halihazırda iş yerlerinde zaten çalışıyorlar." dedi. Ağbal, çalışmalar tamamlandığında gerekli düzenlemelerin açıklanacağını bildirdi. 
 
Bir başka soru üzerine de Ağbal, yatırım ortamının iyileştirilmesinin Meclis kapanmadan önceki dönemin en öncelikli konusu olduğunu dile getirdi. Ağbal, TBMM Genel Kurulu'ndan dün geçen yasal düzenleme ile haftaya Meclise sevk edilecek yasal düzenlemelerin söz konusu dönemde yapılması gereken acil düzenlemeler olarak görüldüğünün altını çizdi.

HABERE YORUM KAT