1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Taş atmayı değil , soruları çözmeye çalışıyorlar
Taş atmayı değil , soruları çözmeye çalışıyorlar

Taş atmayı değil , soruları çözmeye çalışıyorlar

Diyarbakır Eğitimciler Derneği (DEĞİDER) Başkanı Necmettin Diri, Sosyal Destek Projeleri kapsamında 2005 yılından bu yana 14 projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

A+A-

Diyarbakır'da varoş semtlerde bulunan yoksul ailelerin çocuklarına eğitim vermeyi hedefleyen Diyarbakır Eğitimciler Derneği (DEĞİDER) çalışmalarını basına tanıttı. Çocukların taş atmayı değil, soru çözmeyi öğrendikleri dile getiren Necmettin Diri, yürüttükleri faaliyetler hakkında bilgi verdi. DEĞİDER'in 2005 yılından bu yana 14 projeye imza attığını ifade eden Diri, projelerde genel itibari ile dezavantajlı ailelerin çocuklarına ağırlık verildiğini kaydetti. Diri, şöyle konuştu: “Projemizin genel içeriği dezavantajlı ailelerin çocuklarının ve bu kesimin mesleki becerisi kazanması. Ücretsiz SBS eğitimi alması, aile içi sağlık konuları olsun kent yaşamına uyum olsun bu noktada seminerlerle kent yaşamına uyumları sağlanmaya çalışılıyor. Projelerimizin genel amacı dezavantajlı ailelere odaklanmakta.”
                                                       
Söz konusu ailelerin Diyarbakır'a dışarıdan geldiğine değinen Diri, çocukların aileleriyle ilgilenildiğini söyledi. Ailelerin de topluma kaynaşması adına projeler yapıldığını belirten Diri, bununla ilgili çeşitli seminerlerin düzenlendiğini ifade etti. Çocukların projeler sayesinde içe kapanıklıktan çıktığını dile getiren Diri, çocuklara özgüvenin geldiğini dile getirdi.
 
2 BİN 500 AİLEYİ ZİYARET
 

'Hep birlikte güvenli geleceğe' projesi ile 8.sınıfa devam eden 8 bin öğrenciye kitap okuma projesi düzenleneceğini dile getiren Diri, “Aynı proje ile 2 bin 500 aileye aile ziyareti gerçekleştirilecek. Onlara hediye götürülecek. Toplumla kaynaşmaları ve birlik beraberlik için yaşamaları sağlanacak.”şeklinde konuştu. Seneye 150 öğrenciyle başladıklarını kaydeden Diri, hedeflerinin bu sayıyı 300'e çıkarmak olduğunu söyledi.
 
SOKAKTAN KURTARILIYOR
 

Diri, sokaklar çocuklarına yönelik olarak da proje gerçekleştirdiklerini söyledi. Söz konusu çocukların sokaktan kurtularak eğitimlerine devam etmesini amaçladıklarını belirten Diri, “Sokak çocukları projesinde amacımız bu araba camı silen çocukların o ortamlarda değil de aile ortamlarında kalmasını sağlamak. Gün sonunda yemelerini içmelerini gezmelerini sağladıktan sonra harçlıklar vererek evlerine göndermek, sokaklardan kurtulmasını sağlamaktı. Proje amacına ulaştı. Ailelerle yaptığımız görüşmeler neticesinde o çocukların kurtarılması noktasında proje gerçekleştirildi.”dedi. DEĞİDER Başkanı Diri, 'Köy çocukları okuyor' projesinde 10 köye kütüphane, masa tenisi ve satranç takımları gönderildiğini, 6 köye oyun parkı yapıldığını ve 10 köye de müzik odası kurulduğu bilgisini de verdi.