1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tarımsal projeler devam ediyor
Tarımsal projeler devam ediyor

Tarımsal projeler devam ediyor

DİYARBAKIR- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker'in bölge için özel olarak tasavvur ettiği ve bugüne kadar ortaya çıkan sonuçları ile bölgenin kırsal kalkınmasında önemli bir rol oynayan Diyarbakır-Batman-Siirt Kalkınma Projesi, çiftçilerin yüz

A+A-

Projeyi başlangıcından bugüne sıkı bir şekilde takip eden Bakan Eker, proje ile bölgede modern, yenilikçi ve uygulanabilir tarımsal uygulamaların önünü açıyor.

Özellikle çözüm süreci ile birlikte bölgede kırsal alandaki faaliyetlerde ciddi bir hareketlenme olduğunu belirten Proje Koordinatörü Murat Akbaş, hükümetin başlatmış olduğu çözüm süreci hayatın her alanında olduğu gibi kırsal kalkınmanın da önünü ciddi bir şekilde açtığını söyledi.

Akbaş, “Bölgemizde huzur, güven ve istikrarın yeniden inşası ile birlikte artık çiftçilerimiz kendi topraklarında kendi bildikleri işleri yaparak ülke ekonomisine katkı sağlıyorlar. Sayın Bakanımız Mehdi Eker, kırsal kalkınma projeleri arasında dünyada örnek olarak gösterilen bu projenin fikir babası ve mimarıdır” dedi.

Diyarbakır-Batman-Siirt Kalkınma Projesi kapsamında toplam 5 milyon 400 bin TL maliyetle Diyarbakır'da 4, Batman'da 1 adet kapalı sistem sulama kanalı sistemleri yaptıklarını belirten Akbaş, bu sistemlerle modern tarım yapabilme koşullarının oluşturulmasının amaçlandığını, suyun daha verimli kullanılması ve su kayıplarını önleme amaçlı sistemlerden en ideali olarak tasarlanarak yapıldığını ifade etti.

Akbaş, “Günümüz dünyasında gittikçe önemi tüm dünya ülkeleri tarafından iyice algılanan suyun kısıtlı olmasından dolayı, özellikle kullanımı konusunda kullanıcıların çok dikkatli olup, suyu minimum suyla maksimum ürün elde edebilecekleri şekilde kullanması gerekmektedir.

Projemiz kapsamında yapılan kapalı sistem sulama kanalları ile başta kamu yararı gözetilerek, damla sulama sisteminin arazilerde kurulmasıyla suyun en etkin, ekonomik ve verimli şekilde kullanılması koşullarını oluşturmak amaçlanmıştır. Toplam 31 bin metre kapalı boruyu yer altına döşeyerek toplam 6 bin 500 dönüm arazi sulamaya açılmıştır” diye konuştu.

Bakan Eker'in talimatıyla, kapalı sistem sulama kanalı yapılan yerlerde bu kapsamda kurulan vanalardan sulama kapsamında olan arazi başlarına kadar boruların temini ve döşenmesi işi için ayrı bir ödenek aktarıldığını belirten Akbaş, toplam 340 bin TL bedelle alınan boruların sulama kapsamındaki arazi sahibi olan çiftçilere dağıtımının başladığını belirtti.

Diyarbakır Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Abdulkadir Kakaraş ve sulama uzmanı ziraat mühendisleri ile birlikte Diyarbakır'ın Çermik ilçesi Artuk ve Karakaya köylerinde boruların dağıtımına nezaret etliklerini belirten Akbaş, çiftçilerin modern sulama sistemi ile birlikte daha ekonomik, verimli ve modern tarım yapabilmesinin koşullarını da oluşturduklarını belirtti.

Çiftçiler adına konuşan Karakaya köyünden Cemal Karakaya, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'e böyle bir projeyi kendilerine sunduğu için teşekkürlerini ifade etti.


(AKK-Y)

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT